تعداد بازدید: ۵۲
کد خبر: ۱۹۸۴۰
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۳ - 2024 11 April
عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی با شناسایی آرامستان‌هایی به نام ایرانیان در جمهوری داغستان روسیه، در پژوهشی از چگونگی تشکیل این آرامستان‌ها سخن گفت.
نویسنده : ایسنا

 مرتضی رضوانفر ـ عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی ـ در این‌باره نوشته است: در جمهوری داغستان روسیه چندین آرامستان به نام ایرانیان در شهر‌های خاسایورت، قیزلار، ماخاچکالا و... وجود دارد. این آرامستان‌ها به صد‌ها هزار ایرانی مربوط است، که در نیمه دوم قرن ۱۹ میلادی به دلیل مشکلات اقتصادی در ایران و نیاز روسیه به نیروی کار، به منطقۀ قفقاز جنوبی (گرجستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان) و قفقاز شمالی (داغستان، چچن، اوستیا و ...) مهاجرت کردند.

براساس این پژوهش انجام‌شده، بسیاری از سنگ مزار‌ها به مناطق آذری‌نشین ایران مربوط است و باوجود مشکلات معیشتی در ایران و ظلم برخی حکام، اما بیشتر سنگ‌ها تأکید بر کلماتی همچون ایرانی، نام شهر، نام روستا، همچنین استفاده از نماد شیر و خورشید همراه با شمشیر ذوالفقار (پرچم آن دوره تاریخی) دارد.

‌آرامستان شهر ماخاچکالا، مرکز جمهوری داغستان، از جمله مکان‌هایی است که بسیار سالم مانده و سنگ‌هایی با نام شهر‌های تبریز، اردبیل، سراب، خامنه، خلخال، زنجان و همچنین همدان، قزوین و کرمانشاه دارد.

رضوانفر در این پژوهش به این نکته اشاره داشته است که بسیاری از نوادگان مهاجران پس از آزادی از حکومت شوروی، با روستا‌های خود در ایران مرتبط شده و اقوام خود را یافته‌اند.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها