تعداد بازدید: ۱۷۱
کد خبر: ۱۸۶۳۱
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۹ - 2023 20 November
همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی، از مختار کمیلی و محمدعلی پیشاهنگ، دو ادیب و پژوهشگر نی‌ریزی با اهداء لوح تقدیر از طرف مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس تجلیل شد.
نویسنده : روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نی‌ریز

کمیلی متولد ۱۳۳۹ است که با مدرک دکترا در رشته زبان و ادبیات پارسی، هم‌اکنون در مرتبه دانشیاری دانشگاه، ولی عصر رفسنجان مشغول به فعالیت است.

وی تاکنون دیوان اشعار چندین تن از شاعران بزرگ نی‌ریز از جمله فرهاد و شیرین شعله نی‌ریزی، دیوان عمان نی‌ریزی، دیوان شهاب نی‌ریزی، کامل‌التعبیر، تصحیح دیوان سحاب نی‌ریز‌ی و منشأت و اشعار شمس‌المعالی نی‌ریزی را تصحیح و به چاپ رسانده است.

کمیلی برگزیده ششمین جشنواره نقد کتاب و برگزیده همایش دو سالانه تصحیح متون در کشور شده و مقالات متعددی در حوزه فرهنگ و تاریخ و ادبیات نی‌ریز را در هفته‌نامه‌های محلی از جمله عصرنی‌ریز و نی‌ریزان فارس به چاپ رسانده است.

پیشاهنگ متولد سال ۱۳۱۷ است که پس از گرفتن مدرک کارشناسی ریاضی از دانشسرای عالی تهران، به استخدام آموزش و پرورش درآمد.

وی تنها محقق نی‌ریزی است که تاکنون موفق شده کتاب‌های متعددی در حوزه فرهنگ، تاریخ و هنر نی‌ریز به چاپ برساند؛ کتاب‌هایی از جمله خوشنویسان نی‌ریز، نی‌ریز در گذر زمان، ادیب نی‌ریزی، پلنگان نی‌ریز، قنات‌های نی‌ریز، ریاضیدانان فارس و نی‌ریز و.

نی‌ریز در شعر شعرا، حکام نی‌ریز، کشکول نی‌ریز و چندین اثر دیگر از این نویسنده نیز در دست چاپ است.

نوشتنی است برنامه صحبت یار توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور تکریم از افراد شاخص در رشته‌های مختلف برگزار می‌شود.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها