تعداد بازدید: ۱۰۶
کد خبر: ۱۷۳۴۰
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۵ - 2023 08 July
محققان کالج کینگ لندن به افرادی که خروپف می‌کنند، هشدار داده‌اند؛ زیرا نتایج مطالعه آن‌ها نشان داده که صدای بلند در طول شب می‌تواند به مغز آسیب برساند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، تحقیقات نشان می‌دهد که آپنه انسدادی خواب ممکن است باعث زوال شناختی اولیه شود.

محققان می‌گویند خروپف می‌تواند به مغز شما آسیب برساند. تصور می‌شود که این وضعیت می‌تواند جریان خون به مغز را کاهش دهد و اکسیژن را محدود کند.

هرگونه کاهش قدرت مغز می‌تواند بر حافظه و همچنین مهارت‌های تفکر مانند تصمیم‌گیری، زمان واکنش و ادراک تأثیر بگذارد.

این عارضه باعث توقف تنفس در طول شب می‌شود که این امر به خروپف بلند منجر می‌شود و می‌تواند افراد مبتلا را مجبور به بیدار شدن مکرر کند.

به گفته کارشناسان، اثرات مختل کننده مغز می‌تواند ناشی از آپنه خواب باشد که جریان خون را قطع و سطح اکسیژن را محدود می‌کند.

محققان بریتانیایی با همکاری همکاران آلمانی و استرالیایی، ۲۷ مرد ۳۵ تا ۷۰ ساله را انتخاب کردند که به تازگی مبتلا به آپنه انسدادی خواب خفیف تا شدید تشخیص داده شده بودند.

چنین بیمارانی نسبتاً نادر هستند؛ زیرا اغلب مبتلایان به آپنه انسدادی خواب چاق هستند یا از بیماری‌هایی مانند دیابت، بیماری قلبی عروقی یا افسردگی رنج می‌برند.

محققان همچنین ۷ مرد را با وضعیت سلامت و تحصیلات مشابه که از آپنه انسدادی خواب رنج نمی‌بردند، مورد بررسی قرار دادند.

برای این مطالعه، شرکت‌کنندگان هنگام خواب از کلاهک جمجمه الکتروانسفالوگرافی استفاده کردند که امواج مغزی آن‌ها را اندازه‌گیری می‌کرد. سطح اکسیژن خون، ضربان قلب، تنفس و حرکات چشم و پا نیز ردیابی شد. عملکرد شناختی شرکت‌کنندگان نیز مورد آزمایش قرار گرفت.

 این یافته‌ها که در مجله «Frontiers in Sleep» منتشر شده است، نشان می‌دهد که افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب شدید هوشیاری کمتری و عملکرد اجرایی بدتری داشتند.

مبتلایان به آپنه انسدادی خواب نیز حافظه کوتاه‌مدت بدتری داشتند و طبق نتایج، هرچه آپنه انسدادی خواب خفیف‌تر بود، عملکرد شناختی بهتری ثبت شد.

محققان گفتند که مکانیسم پشت یافته‌های آن‌ها نامشخص است. اما آن‌ها پیشنهاد کردند که این امر ممکن است ناشی از سطوح متناوب اکسیژن یا تغییرات در جریان خون به مغز باشد.

این بیماری که از هر ۱۰ فرد بالای ۳۰ سال یک نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد، ناشی از شل شدن و باریک شدن دیواره‌های گلو در طول خواب است که تنفس طبیعی را مختل می‌کند. افراد مبتلا به این عارضه در طول خواب از خروپف بلند، نفس نفس زدن، خرخر کردن یا صدا‌های خفگی رنج می‌برند و زیاد بیدار می‌شوند.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها