تعداد بازدید: ۴۸
کد خبر: ۱۵۸۸۸
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۲ - 2023 11 February
گذاشتن دسته گل کنار مجسمه شاعر زن اوکراینی در مسکو، به روش جدید اعتراض مخالفان جنگ در روسیه تبدیل شده است.

برخی معترضان ضدجنگ هم تلاش می‌کنند به صورت تک تک و جدا از یکدیگر به این مجسمه نزدیک شوند تا حساسیت پلیس را درباره تجمع تحریک نکنند. آن‌ها دسته گل‌هایی را به صورت آرام و بی سروصدا در هر جایی می‌گذارند.  

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت به تازگی اعتراض علیه جنگ روسیه ضد اوکراین با گذاشتن گل در مکان‌های معینی در مسکو گسترش یافته است. برداشتن این گل‌ها و مقابله با این نوع از اعتراض‌ها هم به یکی از کار‌های پلیس و نیرو‌های امنیتی روسیه تبدیل شده است.

روزنامه نیویورک در گزارشی با تیتر «در مسکو... اعتراض با گل علیه جنگ در اوکراین» نوشت: خودرو‌های پلیس در هر جایی در مسکو گشت می‌زنند و مراقب هستند به ویژه مراقب مجسمه شاعر زن اوکراینی که به مکان مشهوری برای حضور ساکت، اما عاطفی مخالفان جنگ تبدیل شده است.

این تصویر فعلی از پایتخت روسیه مسکو است که در گزارش مشترکی به قلم «والری هوبکینز» خبرنگار نیویورک تایمز و عکاس آلمانی روسی «نانان هایتمن» (که هم اکنون در مسکو زندگی می‌کند) آمده است.

در این گزارش آمده است: از زمانی که ۱۰ روز قبل، موشک ارتش روسیه به ساختمان مسکونی در شهر دنیپرو اوکراین اصابت کرد و منجر به کشته شدن ۴۶ نفر و زخمی شدن ۸۰ تن شد برخی ساکنان مسکو برای گذاشتن دسته گل و برخی نماد‌ها و عکس‌هایی از ساختمان تخریب شده در پای مجسمه «لسیا یوکراینکا» شاعر و نویسنده زن اوکراینی در مسکو اقدام می‌کنند. او در دهه‌های پایانی امپراتوری روسیه زندگی می‌کرد. این مجسمه به نماد و محلی برای تجمع مخالفان جنگ در روسیه تبدیل شده است.

این بزرگترین تلفات در یک ضربه از زمان آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین در ۱۱ ماه قبل تاکنون است. بعد از این اتفاق، شماری از فعالان روس برای بیان اندوه و شرم و مخالفت با جنگ روسیه علیه اوکراین از این روش استفاده می‌کنند، اما مأموران این دسته‌های گل را بر می‌دارند.  

«تاتینا کروبینا» ۲۸ ساله به همراه گروه کوچکی از دوستانش هفته قبل برای گذاشتن دسته گل رفت. او گفت:» در این شرایط، این جنگ صامت ماست».  

این وضعیت اعتراض به جنگی است که روسیه از ۱۱ ماه قبل تاکنون آغاز کرده است.  
گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد اعتراض با دسته گل در چند شهر دیگر روسیه هم مشاهده شده است. آن‌ها از شبکه‌های اجتماعی برای بروز این اعتراض خود استفاده می‌کنند.

دو نویسنده گزارش اضافه کردند: جنگ دسته گل، اعتراض علیه جنگ روسیه ضداوکراین است. با وجود مجازات‌های دولت روسیه علیه منتقدان جنگ، برای خیلی از روس‌ها گذاشتن دسته گل فرصتی برای اظهار مخالفت بدون دستگیری و مجازات است.

برای روس‌های مخالف و منتقد دولت که در این کشور زندگی می‌کنند گذاشتن دسته گل به آن‌ها یادآور می‌شود در مخالفت با جنگ، تنها نیستند. حتی با وجود افزایش تبلیغات تأیید کننده جنگ و استفاده بیش از پیش از دو حرف زد Z  و ویی V  در ساختمان‌های دولتی. این دو حرف نشانه حمایت از ارتش روسیه و جنگ این کشور علیه اوکراین است. نظامیان و واحد‌های ارتش روسیه در جنگ علیه اوکراین از این دو حرف استفاده می‌کنند.

 گذاشتن گل زیر مجسمه شاعر و نویسنده اوکراینی در مسکو، نشانه‌ای است که همچنان افرادی در روسیه از شجاعت اعتراض برخوردارند. الکساندر بیلوچوف روزنامه نگار روس گفت: این وسیله‌ای است که به مردم اوکراین نشان دهیم همچنان افرادی در روسیه هستند که آنچه می‌گذرد را فراموش نمی‌کنند و آن‌ها تنها نیستند.

البته همین گذاشتن گل هم می‌تواند با مجازات‌هایی روبه رو شود. ۷ نفر در هفته گذشته به همین دلیل بازداشت شدند. پلیس مسکو تلاش کرد از عکاسی و فیلمبرداری مردم از این مجسمه خودداری کنند. پلیس برخی دیگر از حاضران در نزدیکی این مجسمه را هم مجبور کرده بود عکس‌های خود را حذف کنند با این حال هر روز تعداد افرادی که به نزدیکی این مجسمه می‌آیند بیشتر می‌شوند.

برخی معترضان ضدجنگ هم تلاش می‌کنند به صورت تک تک و جدا از یکدیگر به این مجسمه نزدیک شوند تا حساسیت پلیس را درباره تجمع تحریک نکنند. آن‌ها دسته گل‌هایی را به صورت آرام و بی سروصدا در هر جایی می‌گذارند.

 روسیه از ۵ اسفند ۱۴۰۰ جنگ علیه اوکراین را آغاز کرد و تاکنون با اشغال ۴ منطقه شرق این کشور، آن‌ها را به خاک خود ملحق کرد. این جنگ تاکنون علاوه بر تخریب شهر‌ها و زیرساخت‌های غیرنظامی در اوکراین، جان هزاران نفر از نظامیان و غیرنظامیان را گرفت.

روسیه؛ اعتراض با دسته گل علیه جنگ اوکراین

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها