تعداد بازدید: ۱۰۶
کد خبر: ۱۵۸۸۶
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۶ - 2023 11 February
بطری آب کاو به عنوان محصولی فاقد پلاستیک، زیست تخریب‌پذیر، غیر سمی، تجدیدپذیر، کمپوست‌پذیر و قابل بازیافت توصیف می شود...

عصر ایران - طی سالیان اخیر، آگاهی عمومی درباره خطر بطری‌های آب پلاستیکی برای محیط زیست بیشتر شده است. بطری‌های آب پلاستیکی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین آلاینده‌ها در جهان شناخته می‌شوند. بسیاری از افراد دوستدار محیط زیست استفاده از بطری‌های چند بار مصرف را در دستور کار خود قرار داده و استفاده از بطری‌های پلاستیکی یک بار مصرف را کنار گذاشته اند.

با این وجود، پلاستیک همچنان یک مشکل بزرگ برای جهان ما باقی مانده است و به طور خاص، تخریب بطری‌های آب پلاستیکی به حدود ۴۵۰ سال زمان نیاز دارد. مطالعات و اقدامات زیادی برای مقابله با این موضوع انجام شده است که یکی از آن‌ها معرفی نخستین بطری آب زیست تخریب‌پذیر جهان است.

این بطری آب جدید که توسط شرکت نوپای کاو (Cove) معرفی شده است، از پی‌اچ‌ای (PHA)، جایگزینی برای پلاستیک که توسط موجودات زنده تولید می‌شود، ساخته شده است. طراحی خود بطری نیز شبیه به یک بطری آب معمولی است با این تفاوت که شفاف نیست و بیشتر شبیه یک بطری شیر به نظر می‌رسد.

این بطری همچنین حسی پلاستیکی دارد و برای یک یا حداقل چند بار استفاده کاربرد دارد. بطری آب کاو به عنوان محصولی فاقد پلاستیک، زیست تخریب‌پذیر، غیر سمی، تجدیدپذیر، کمپوست‌پذیر و قابل بازیافت توصیف می‌شود.

پی‌اچ‌ای ماده‌ای زیست تخریب‌پذیر، طبیعی و بدون ضایعات سمی در زمان تجزیه است. زمانی که این ماده طی مرحله تخریب در معرض میکروب‌های دیگر قرار می‌گیرد به راحتی تجزیه می‌شود. مدت زمان تجزیه آن به محیط زیست بستگی دارد، اما بازه‌ای بین ۱.۵ تا ۴.۵ سال برای آن پیش بینی شده است. این مدت زمان بسیار کوتاه‌تر از ۴۵۰ سالی است که برای تجزیه پلاستیک در طبیعت نیاز است.

بطری آب زیست تخریب پذیر کاو جایگزینی عالی برای بطری‌های آب پلاستیکی یک بار مصرف است که مشکلاتی جدی برای سیاره زمین به ویژه اقیانوس‌ها ایجاد کرده اند. در شرایطی که همچنان بهتر است از بطری‌های آب چند بار مصرف استفاده کرد، اما اکنون گزینه‌ای مناسب برای جایگزینی با بطری‌های آب پلاستیکی نیز وجود دارد.  

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها