تعداد بازدید: ۱۶
کد خبر: ۱۳۴۲۷
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۹ - 2021 04 July
کافه کتاب
نیمه تاریک وجود / نویسنده:  دبی فورد / برگردان: فرناز فرود/ انتشارات: حمیدا/ 240 صفحه

برای قضاوت نشدن، پذیرفته شدن، محترم ماندن و در نهایت داشتن زندگی سالم و شاد باید درون خود را شناخت و با آن مواجه شد. بسیاری از انسانها تلاش می‌کنند تا احساسات منفی‌شان را انکار و یا پنهان کنند تا در جامعه پذیرفته شوند. این احساسات همان سایه‌ها یا نیمه‌ تاریک وجودمان هستند که همیشه برای روبرو شدن با آنها مقاومت می‌‌کنیم و از شناخت و تحلیل کردنشان طفره می‌رویم. کتاب نیمه‌ تاریک وجود با ارائه‌ی روش‌ها و تمرین‌های مؤثر کمک می‌کند تا از سایه‌های درونی خود که از چشم دیگران پنهان کرده‌ایم، آگاهی پیدا کنیم و برای رشد و ارتقاء شخصیت خود تلاش کنیم.

این کتاب، معروف‌ترین و تأثیرگذارترین اثر دبی فورد نویسنده، مدرس و سخنران آمریکایی است که به واسطه آن مشهور شد. کتاب در سال ۱۹۹۸ منتشر شد و در همان سال جزو پرفروش‌ترین‌های سال نیویورک‌تایمز قرار گرفت.

هنگامی که ما اجازه دهیم بخش‌های سرکوب‌شده وجودمان رو بیایند، می‌توانیم راحت شویم و دوباره با آسودگی نفس بکشیم. هنگامی‌که نقابی را که حساسیت و انسانیت ما را پوشانده است، از چهره برگیریم، با وجود حقیقی خود روبرو خواهیم شد.

منظور نویسنده از نیمه تاریک وجود انسانی که آن را از آموزه‌های یونگ در خصوص سایه گرفته، نیمه‌ای است که ما در گذر زمان و به دلیل ترس، جهل، خجلت یا نبود عشق، از خود طرد و در اعماق وجودمان پنهان ساخته‌ایم، به طوری که بعد از مدتی باور به وجود چنین صفات، مشخصه‌ها و ویژگی‌هایی در خود نداریم ولی آنها با ما هستند و پیوسته بدون اینکه متوجه شویم، احساسات و رفتارهای ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند. «یونگ» معتقد است: «سایه آن کسی است که شما نمی‌خواهید باشید.»

اگر می‌خواهیم با تمامی عظمت خود زندگی کنیم، باید اجازه دهیم همه بخش‌های وجود باشکوه ما سر برآورند و محترم شمرده شوند.

نویسنده توصیه می‌کند که برای بی‌نقص بودن تلاش نکنیم، چون آرزوی بی عیب و نقص بودن عامل ایجاد این موانع است. ما باید تلاش کنیم یکپارچه شویم و روشنایی و تاریکی را کنار هم بپذیریم و یکسان در نظر بگیریم. همان‌گونه که هر چیزی یک نیمه روشن و یک نیمه تاریک دارد، هر انسانی نیز چنین است، چون انسان بودن، یعنی همه چیز بودن.

متن زیر برگرفته از این کتاب است:

- یکایک ویژگی‌هایی که در خود نفی می‌کنیم، از آن‌ها بدمان می‌آید و یا در برابرشان مقاومت می‌کنیم، در ما جان می‌گیرند و از احساس ارزشمند بودنمان می‌کاهند. هنگام رویارویی با نیمه تاریک وجود خود نخستین تمایلی که در ما ایجاد می‌شود آن است که رویمان را برگردانیم و سپس سعی کنیم با آن ویژگی وارد معامله شویم تا ما را رها کند.
- اگر عظمت فرد دیگری را تحسین می‌کنید، آنچه می‌بینید عظمت خودتان است.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

آنچه می‌بینیدعظمت خودتان است

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها