تعداد بازدید: ۲۵۶
کد خبر: ۱۰۹۱۷
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲ - 2021 17 October
بیماریهای قلبی - عروقی، دیابت، سرطانها و بیماریهای مزمن ریوی، ۷۶ درصد مرگهای ناشی از بیماریهای غیر واگیر را در ایران به خود اختصاص داده است که یکی از دلایل آن، رژیم غذایی نامناسب و مصرف بیشتر از نیاز برخی مواد غذایی از جمله روغنها و چربیها است.

در همین رابطه، واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان نی‌ریز، نامه وزارت بهداشت در مورد تبلیغات گمراه کننده روغن غنچه را برای انتشار به شرح زیر ارائه داده است:

اخیراً مشاهده می‌شود که شرکت کشت و صنعت شمال، تبلیغات نادرست و گمراه کننده روغنی را با نام تجاری غنچه (روغن آفتابگردان حاوی توکوفرول) برای مصارف خانوار، مکرراً و به شیوه‌های مختلف از طریق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می‌کند؛ با این مضمون که مصرف این روغن به این دلیل که حاوی توکوفرول فراوان است، باعث نشاط و جوانی و جلوگیری از پیری زودرس می‌شود.

این پیام القاء‌کننده افزایش مصرف و دریافت مازاد بر نیاز روغن در رژیم غذایی جامعه می‌شود و دریافت مازاد بر نیاز همه انواع روغن و رعایت نکردن تعادل در مصرف، مشکلات سلامتی فراوانی مانند اضافه وزن، چاقی، بیماریهای قلبی - عروقی، سرطان و دیابت را به ارمغان خواهد آورد.

توکوفرول نام علمی ویتامین E، یکی از ویتامینهای محلول در چربی است که در روغنهای گیاهی باعث پایداری روغن می‌شود. مقدار این ترکیب ضمن این که طی فرآیند تصفیه روغن کم می‌شود، با توجه به نوع روغن نیز متفاوت است. این شرکت با استفاده از ترفندهای بازاریابی در تبلیغات خود، باعث القاء شبهه در انتخاب مصرف‌کننده به عنوان یک محصول جدید و با ترکیب متفاوت و سلامتی بخش شده است و این ادعاها به هیچ وجه مورد تأیید نمی‌باشد.

همچنین دارا بودن تأییدیه از انجمن تغذیه ایران که صرفاً برای مرغوب بودن روغن بوده نیز دلیلی برای تأیید تبلیغهای اغواگرایانه و غیر‌واقعی روغن به شیوه موجود نیست. 
نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها