تعداد بازدید: ۲۰۹۶
کد خبر: ۱۲۰۸
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۱:۲۲ - 2017 21 January
کاوش iهای جدید به کشف دیوار هخامنشی به طول بیش از ۲۰ کیلومتر و شناسایی ۳۰۰ گور تاریخی، شناسایی و مطالعه ساختارهای آبی دوران هخامنشی انجامید.

کاوشی به کشف دیوار هخامنشی به طول بیش از ۲۰ کیلومتر و شناسایی ۳۰۰ گور تاریخی، شناسایی و مطالعه ساختارهای آبی دوران هخامنشی انجامید.

  حمیدرضا کرمی - سرپرست هیات بررسی و شناسایی باستان‌شناختی بخش مشهد مرغاب شهرستان خرمبید با اعلام این خبر گفت: علاوه بر دشت کمین و دشت‌سر پنیران دشت مرغاب نیز که در شهرستان خرمبید قرار دارد ازلحاظ طبیعی و موقعیت جغرافیایی در پیوند با پاسارگاد است.

وی افزود: این مناطق را می‌توان از مهم‌ترین قسمت‌هایی دانست که همواره در دوره‌های مختلف موردتوجه انسان‌ها بوده و در جریان فعالیت‌های پایگاه میراث جهانی پاسارگاد موردمطالعه قرار گرفته است.

این باستان‌شناس اظهار داشت: با توجه به اهداف جامعی که در حوزه برنامه‌های باستان‌شناسی این پایگاه قرارگرفته، بررسی میدانی محدوده موردنظر توسط گروه باستان‌شناسی پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با همکاری کارشناسان و متخصصین کارآزموده در حال انجام است.

به گفته او، در این پروژه که تمام بخشهای این منطقه را شامل می‌شود، گروه پژوهشی با بررسی جزئیات آثار شناسایی‌شده و با هدف کلان که شامل مرجع مناسب برای فعالیت‌های پژوهشی مطالعاتی، دستیابی به بهترین روش حفاظتی از آثار با در نظر گرفتن موقعیت‌های خاص جغرافیایی، مسیرهای دسترسی و روش حفاظت از آنها است اقدام به بررسی، تحلیل و تکمیل مطالعات و تدوین و مستندنگاری آنها می‌کند.

ترسیم نقشه پراکنش آثار تاریخی

کرمی افزود: جمع‌آوری داده‌ها ازجمله برداشت پلان، موقعیت‌یابی جهانی مکان، برداشت سفال، دوره بندی، مستند نگاری آثار معماری، مشخص کردن وضعیت مالکیت و ... طی برنامه‌ای هدفمند برای ترسیم نقشه پراکنش آثار تاریخی این منطقه به تفکیک دوره بندی پیش‌ازتاریخ، تاریخی و اسلامی و نقشه ارتباطی مکانی آثار تاریخی مهم دوره‌ها، بخش‌هایی از این پروژه است.

وی تصریح کرد: تاکنون از شهر هخامنشی پاسارگاد تنها بخش‌هایی از محوطه حکومتی کشف‌شده و در دوره‌های گذشته بیشتر به آن پرداخته‌شده و از زیرساخت‌های حکومتی وزندگی مردم عادی پیرامون بخش شاه‌نشین اطلاعات کمی در اختیار است.

سرپرست هیات بررسی و شناسایی باستان‌شناختی بخش مشهد مرغاب گفت: پراکندگی آثار هخامنشی نظیر سدها، کانال‌ها و معادن هخامنشی که دارای ارتباط مستقیم با شهر پاسارگاد است و گستره آن از چمیان (شهیدآباد) در شهرستان خرمبید آغاز و تا دره سیوند در جنوب دشت پاسارگاد و دشت کمین ادامه یافته است.

به گفته این باستان‌شناس، در گستره مورد مطالعه، قطعاً آثار مهم دیگری نیز از این دوران و دوره‌های پیش و پس‌ازآن وجود دارد که بخش‌هایی از این آثار و محوطه‌های تاریخی فرهنگی ارزشمند تاکنون شناسایی‌شده است.

کشف دیوار به طول 20 کیلومتر

وی، کشف دیوار هخامنشی به طول بیش از 20 کیلومتر میان تنگ بلاغی و کوه‌های جنوبی سر پنیران، شناسایی نزدیک به 300 گور دوران تاریخی در مناطق مورد مطالعه، شناسایی و مطالعه ساختارهای آبی دوران هخامنشی شامل چندین سد و نزدیک به 80 کیلومتر کانال آب‌رسانی در منطقه تنگ حنا، دشت علفی قادرآباد، پا کوه پاسارگاد، سر پنیران و دشت کمین را از موارد شناسایی‌شده در این طرح اعلام کرد.

کرمی اظهار داشت: شناسایی آثاری از دوران میان‌سنگی و نوسنگی و محوطه‌های استقراری مربوط به دوران پیش‌ از تاریخ، دوران تاریخی، دوران اسلامی، کشف معادن تاریخی سنگ در ارتباط با بناهای محوطه پاسارگاد، تنها بخشی از آثار و نشانه‌های فرهنگی است که تاکنون در جریان انجام این پژوهش شناسایی‌شده است.

ادامه کاوش‌ها

سرپرست هیات بررسی و شناسایی باستان‌شناختی بخش مشهد مرغاب افزود: با توجه به گستردگی مناطق موردمطالعه پیش‌بینی می‌شود این برنامه تا پایان زمستان سال جاری ادامه یابد.

وی تهیه و راه‌اندازی پایگاه اطلاعات مکانی (GIS) آثار و پدیده‌های باستان‌شناختی شهرستان پاسارگاد را یکی از مهم‌ترین اهداف موردنظر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد دانست که پس‌ازآن بررسی و مطالعه میدانی در مناطق یادشده، انجام خواهد شد.

وی بابیان اینکه شهرستان پاسارگاد و بخش مشهد مرغاب در شمال استان فارس، در منطقه کوهستانی قرار گرفته، این منطقه را شامل چندین دشت میان کوهی دانست که از راه چند دره و تنگ کوهستانی به یکدیگر مرتبط می شوندو میانگین ارتفاع این مناطق 1850 متر از سطح دریا است.

به گزارش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بررسی و شناسایی باستان‌شناختی بخش مشهد مرغاب شهرستان خرمبید استان فارس، با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام می‌گیرد.


منبع: تسنیم

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها