تعداد بازدید: ۵۵۶
کد خبر: ۹۹۳۱
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۴ - 2021 06 June
در سال ١٤٠٠:
ساختمان شهرداری یکی از مکانهای قدیمی اداری در شهرستان نی‌ریز می‌باشد که به دلیل فرسودگی ساختمان بارها بحث نوسازی و جابجایی آن به میان آمده است.

در شورای چهارم و به پیشنهاد شهردار وقت، قرار بود شهرداری به بلوار استقلال برود و آنجا ساختمانی در خور برایش ساخته شود اما مخالفت‌های مردمی و در ادامه لغو آن مصوبه توسط شورای پنجم سبب شد تا ساختمان شهرداری در مکان فعلی ساخته شود و کلنگ آن در دهه فجر ١٣٩٩ به زمین زده شد.

خبرها از شروع به کار جدی آن می‌دهد و از پیشرفت مناسبی برخوردار است.

در همین رابطه با شهردار نی‌ریز به گفتگو پرداختیم.

حامد فرغت در ابتدا گفت: عمر ساختمان فعلی شهرداری نی‌ریز بیش از ۳۰ سال است و متأسفانه هیچ تناسبی با نیازمندی‌ها جامعه امروز ما ندارد.

آنگونه که تعریف شده شهرداری در زمان بحران باید بتواند به مردم خدمات ارائه دهد و باید دارای ساختمانی باشد که در بلایای طبیعی و حوادث غیرمترقبه آسیب‌پذیر نباشد اما ساختمان فعلی نه تنها از نظر بصری بلکه از نظر مقاومت ساختمان نیز با مشکل روبرو است و سرمایش و گرمایش آن هم با مشکل روبرو است؛ به همین دلیل از سه سال پیش بحث احداث ساختمان جدید مطرح شد و جلسات مختلف و مطالعات گوناگون انجام گردید و طرح اولیه آماده و به شورای اسلامی شهر ارسال شد.

در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ کلیات طرح در محل فعلی شهرداری و در همین خیابان و نقطه به تصویب رسید و بنا شد تا شروع کار از پارکینگ ضلع جنوبی شهرداری باشد.

شهردار نی‌ریز در ادامه گفت: در ابتدا حتی بحث تملک خانه‌های اطراف هم مطرح شد، خانه‌هایی که عمدتاً مسکونی بودند اما با توجه به نقشه‌های فیزیکی که برای این ساختمان تهیه شد و با در نظر گرفتن آخرین چارت سازمانی شهرداری و تعداد نیروهای شاغل در آن و حتی نیروهایی که در آینده جذب شهرداری خواهند شد و همچنین سرانه فضای هر نیروی انسانی زیربنا محاسبه شد و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که نیاز به تملک املاک نیست و ساختمان در ۱۳۰۰ متر مربع برنامه‌ریزی شد. نزدیک به یک سال زمان صرف تهیه نقشه شد و در اَمرداد سال ۱۳۹۹نقشه به سرانجام رسید و همزمان نقشه معماری را دنبال کردیم و هدفمان این بود تا حداکثر هماهنگی بین نقشه‌های سازه و معماری وجود داشته باشد و فضاهای مرده در نقشه دیده نشود.

سپس سعی کردیم بهترین نمای ساختمان را هم مثل خیلی از شهرداری‌های دیگر شهرها در ایران و دیگر نقاط جهان که پیشینه تاریخی و فرهنگ آن شهر می‌باشد، مدنظر قرار دهیم به همین دلیل با الهام از کاروانسرای سروی نمای ساختمان شهرداری تأیید شد.

همچنین محوطه‌سازی نیز با حساسیت بالا نقشه‌هایش تهیه شد به نوعی که محوطه بیرونی با نمای ساختمان همخوانی داشته باشد و بنا داریم فضای سبزی بسیار زیبا با الهام از باغ‌های ایرانی و یک آبنما و محوطه سازی زیبا داشته باشیم.
شهردار نی‌ریز در رابطه با ویژگی‌های ساختمان جدید گفت: این ساختمان در سه طبقه و در زیر بنایی بیش از ۳۲۰۰ متر مربع ساخته می ‌شود.

طبقه زیرزمین به عنوان پارکینگ ماشین آلات در نظر گرفته شده است به اضافه اتاق تأسیسات و انبارها.

طبقه همکف در دو بخش تعریف شده است که در بخش نخست معاونت‌های مختلف شهرداری حضور دارند و در سمت دیگر ساختمان سالن مراجعه حضوری دیده شده است و قرار است در این سالن کانتربندی شده و کارشناسان مختلف پاسخگوی مردم باشند.

و در سمت مقابل هم اتاق‌های معاونت فنی، شهرسازی، خدمات، فضای سبز و... خواهد بود در واقع اینها مکانهایی هستند که مراجعه مردم بیشتر است اما طبقه اول با یک پله و دو دستگاه آسانسور ارتباط طبقه بالا را برقرار می‌کنند و در طبقه بالا به غیر از دفتر شهردار، سالن جلسات و دفاتر مربوط به واحدهای دیگر شهرداری مثل معاونت توسعه، منابع انسانی و امور مالیاتی، حسابرسی، حراست، فناوری اطلاعات و... که کمتر مراجعه‌کننده دارند در این طبقه تعریف شده است.

در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۹ کلنگ‌زنی این ساختمان را داشته‌ایم و بلافاصله عملیات خاکبرداری تا نزدیک سال نو انجام شد و پیمانکار اجرای اسکلت بتنی از طریق مناقصه انتخاب شد و از روزهای پایانی سال ۹۹ عملیات عمرانی آن آغاز گردید و تاکنون تحکیم بستر، آرماتوربندی، قالب‌بندی و بتن‌ریزی ساختمان از طبقه زیر زمین شروع شده است و تا الان چیزی حدود ۹۰۰ میلیون تومان برای این پروژه هزینه شده است.

فرغت بودجه سال ١٤٠٠ این پر.وژه را ٤,٥ میلیارد خواند و گفت: در واقع این ساختمان مهمترین پروژه سال ۱۴۰۰ شهرداری نی‌ریز است و پیش‌بینی ما این است که با قیمت‌های امروز چیزی حدود ۱۶ میلیارد تومان برای تکمیل ساختمان نیاز است و امیدواریم ظرف ٢.٥ تا ٣ سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد؛ البته همه اینها بستگی به این دارد که شورای محترم ششم و شهردار آینده چه تصمیمی در رابطه با این ساختمان بگیرند.

نمایی 3 بعدی از ساختمان جدید شهرداری نی‌ریز
نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها