تعداد بازدید: ۱۳۷۸
کد خبر: ۹۹۲۲
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۴ - 2021 06 June
علاقه به مار و کروکودیل
حتماً از جنجال جدید مهران مدیری مطلع شده‌اید. مدیری در سریال جدید خود به‌ نام دراکولا، از حیوانات و پرندگان خاصی استفاده کرده است که باعث واکنش و اعتراض دوستداران حیوانات و محیط‌‌زیست شده است و مدیری را متهم به حیوان‌آزاری کرده‌اند.

خبرگزاری صبا در واکنشی به حضور این جانوران نوشت: قسمت اول «دراکولا» را می‌شد از پوستر پر زرق و برق و تجملاتی‌اش حدس زد؛ پوستری که در آن یک توله ببر زیر پای دو شخصیت سریال نشسته است؛ ببری که به وجود آن هیچ احتیاجی نیست و اگر نباشد سریال راه خود را طی می‌کند، ولی استفاده از حیوانات به ویژه حیوانات وحشی و حتی در حال انقراض فقط به رواج نگهداری آن‌ها به عنوان حیوان خانگی دامن می‌زند.

البته ماجرا فقط به حضور یک ببر در پوستر منتهی نمی‌شود و در روند داستان قسمت اول سریال، حیوانات دیگری را مشاهده می‌کنیم! حضور انواع حیوانات زینتی و تجاری همچون ببر، طاووس، کروکدیل، شاهین، لاما، قوی سیاه و… در این سریال برای نشان دادن تجملات و ثروت به اغراقی غیرقابل وصف تبدیل شده و به وضوح آزار آنان در میانه تصویربرداری مشاهده می‌شد. به راستی چگونه می‌توان ببری را میان انسان‌های یک سریال رها کرد و بدون آزار به غریزه حیوانی و درندگی‌اش کنترلش کرد؟

البته باید تأکید کرد که این توله ببر نیز لنگ لنگان وارد صحنه می‌شود که نشان از نرمی استخوان او دارد و این مسأله به دلیل جدا شدن زودهنگام آنان از مادر و تغذیه نامناسب‌شان توسط قاچاقچیان است.

علاقه‌ مدیری به حیوانات خاص
گویا مدیری علاقه‌ خاصی به نگهداری شخصی و استفاده‌ از گونه‌ خاص پرندگان و حیوانات در فیلم و سریال‌های خود دارد. آقای مدیری در شهریور سال ۹۶ در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران درباره مار پیتون دو متر و بیست سانتی که به عنوان حیوان خانگی خود ۱۱ سال است نگهداری می‌کند، صحبت کرده بود.

اگر به ‌یاد داشته باشید در فیلم «همیشه پای یک زن در میان است» هم از یک مار استفاده شده بود که طبق گفته‌های مدیری، این مار همان حیوان خانگی خود اوست.

در سریال مرد هزارچهره هم که مهران مدیری شخصیت اصلی داستان بود، در قسمت‌های پایانی، علیرضا خمسه هنرپیشه نقش پدرخوانده گروه مافیایی این سریال به همراه خود یک سوسمار «ایگوآنا» داشت که به عنوان نمادی از ترسناک بودن و نافذ بودن او در سریال تلقی می‌شد. 

نکته جالب این بود که طبق اخبار به‌دست آمده، بعد از پخش این سریال، فروش این حیوان به‌ عنوان حیوان خانگی، افزایش پیدا کرد!

گروه سازنده سریال «دراکولا» برای توجیه کار خود اعلام کردند: «حیوانات وحشی باید در زیستگاه طبیعی خود زندگی کنند. نگهداری از آن‌ها در خانه به هیچ عنوان مورد قبول و تأیید تیم سازنده این سریال نیست. حیواناتی که در این سریال می‌بینید صرفاً به دلیل داستان، به صورت موقت با مراقبت‌های ویژه و فقط به مدت ۳ روز در لوکیشن فیلمبرداری حضور داشته‌اند و پس از پایان فیلمبرداری به زیستگاه اصلی‌شان بازگردانده شده‌اند. نگهداری از حیوانات وحشی در خانه، انسانی نیست.»

متأسفانه نگهداری از حیوانات خاص مانند شیر، ببر و یا پلنگ توسط برخی سلبریتی‌ها و یا شهروندان مرفه یکی از معضلاتی که تبعات جبران‌ناپذیری درپی دارد.

قاچاق و یا نگهداری گونه‌های خاص جانوران که متعلق به حیات وحش هس ند، می‌تواند آسیب بسیار جدی به حیات آن‌ها وارد کند و آنان را در خطر انقراض قرار دهد. امیدواریم دیگر شاهد اینگونه حیوان‌آزاریها توسط انسان‌ها نباشیم.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها