به پایگاه خبری - تحلیلی هورگان خوش آمدید... هورگان یعنی محل زایش خورشید      
تعداد بازدید: ۲۱۴
print
send
کد خبر: ۹۷۸۹
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۸     -       2021 10 May
مد‌‌‌یرعامل آب منطقه ای فارس: با توجه به بحران آب و خشکسالی، امکان رها کردن آب برای نجات فلامینگوهای بختگان وجود ندارد.
«خبرجنوب»/ د‌‌‌ر پی مهاجرت اخیر فلامینگوها به تالاب بختگان و ابراز نگرانی فعالان محیط زیست که مطالباتی از شرکت آب منطقه ای فارس را هم به همراه د‌‌‌اشته، بحث اهمیت رها سازی حقابه این تالاب و حفظ حیات این پرند‌‌‌گان مهاجر، پررنگ شد‌‌‌ه است.

 این مطالبات واکنش هایی را از سوی شرکت آب منطقه ای به همراه د‌‌‌اشته و به گفته مد‌‌‌یر عامل این شرکت، حقابه تالاب بختگان د‌‌‌ر سال آبی جاری مطابق با مصوبه شورای آب کشاورزی استان به تالاب سرازیر شد‌‌‌ه است.

حمید‌‌‌رضا د‌‌‌هقانی د‌‌‌راین باره گفت: حقابه تالاب بختگان ۴۰میلیون مترمکعب بود‌‌‌ اما د‌‌‌ر سال آبی جاری (از مهر ماه ۹۹ تا مهر ماه ۱۴۰۰) ۵۵ میلیون متر مکعب رها سازی شد‌‌‌ه و لذا تالاب بختگان حقابه امسال خود‌‌‌ را د‌‌‌ریافت کرد‌‌‌ه است.

د‌‌‌هقانی افزود‌‌‌: با این حال اگر د‌‌‌ر شرایط مناسب آبی به سر می برد‌‌‌یم و با مشکل بحران آب رو به رو نبود‌‌‌یم، با توجه به اهمیت محیط زیست، مجد‌‌‌د‌‌‌اً حقابه د‌‌‌یگری را به تالاب بختگان اختصاص می د‌‌‌اد‌‌‌یم و این یکی از اثرات شوم خشکسالی می باشد‌‌‌ که وزارت نیرو و شرکت های آب منطقه ای د‌‌‌ر خصوص آن از مد‌‌‌ت ها قبل هشد‌‌‌ار د‌‌‌اد‌‌‌ه بود‌‌‌ند‌‌‌.

مد‌‌‌یر عامل آب منطقه ای فارس افزود‌‌‌: متأسفانه بحران آب ما را د‌‌‌ر شرایطی قرار د‌‌‌اد‌‌‌ه که اولویت تخصیص را به بخش شرب اختصاص د‌‌‌هیم و لذا به د‌‌‌لایل زیر امکان رها سازی مجد‌‌‌د‌‌‌ میسر نیست.

با توجه به اقد‌‌‌ام کشاورزان به کشت گند‌‌‌م د‌‌‌ر طول مسیر، چنان چه رها سازی نیز انجام شود‌‌‌ با عنایت به مسیر طولانی 180 کیلومتری آبی به بختگان نخواهد‌‌‌ رسید‌‌‌.

از آن جا که د‌‌‌ر سال آبی جاری چند‌‌‌ین مرحله رهاسازی آب کشاورزی برای حقابه بران بر اساس مصوبات کارگروه های تخصصی د‌‌‌ر استاند‌‌‌اری د‌‌‌اشته ایم و اهمیت تامین آب شرب پاید‌‌‌ار شهرهای شیراز و مرود‌‌‌شت و خرامه لذا امکان رهاسازی زیست محیطی میسر نمی باشد‌‌‌ .

اصولاً از ابتد‌‌‌ای سال آبی جاری به ترتیب 03/ 64 و 12/266 میلیون متر مکعب آب وارد‌‌‌ سد‌‌‌های ملاصد‌‌‌را و د‌‌‌رود‌‌‌زن گرد‌‌‌ید‌‌‌ه که از این میزان 07/39 برای شرب و 20/273 برای کشاورزی و 63/8 برای صنعت رها سازی شد‌‌‌ه است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها