به پایگاه خبری - تحلیلی هورگان خوش آمدید... هورگان یعنی محل زایش خورشید      
تعداد بازدید: ۱۶۹
print
send
کد خبر: ۹۶۴۹
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۳     -       2021 14 April
مجالی برای خلوت با خویش
ماه رمضان، ماه ضیافت است و خداوند بهترین فرصت را برای انسان فراهم کرده است، زیرا انسان روزه می‌گیرد. روزه یعنی همان خلوت گزیدن با خود. این ممکن است عزلت نباشد اما خلوت است. برای این خلوت شمرده می‌شود که من در غیر رمضان، اسیر مشتهیّات (خواسته‌ها، آرزوها) و شهوات هستم و مشتهیّات من، خود من هستند و من در این ماه از اینها فاصله می‌گیرم و در واقع با خودم خلوتی دارم که غیر از عزلت است.

این زمان، یک ماه و زمان بسیار خوبی است که فرصت خلوت دست می‌دهد. این ماه، ماه خلوت با خداست. وقتی من با خودم خلوت می‌کنم و مشتهیّات را کنار می‌گذارم، در واقع به خداوند نزدیک شده‌ام و با او خلوت کرده‌ام. این فرصت در ایام دیگر برای مردم عادی کمتر دست می‌دهد، اما برای اولیا همیشه هست. فرصتهای این شبهای پاک را که شبهای نزول حقایق، رحمت، ارواح طیبه و ملائکه است با توفیق خداوند غنیمت بدانیم.

ملائکه در این شبها حضور دارند و حضورشان به این معناست که باب‌های شهوات بسته شده است. یعنی شیاطین کمتر فعال‌اند و درها به رویشان بسته شده است، زیرا شیاطین از راه مشتهیّات وارد می‌شوند که در این ماه درهای این مشتهیّات به رویشان بسته است، از این جهت که شیطان، مجال فعالیت کمتری دارد، ملائکه نازل می‌شوند و این ماه، ماه نزول فرشتگان و وحی است.

انسان در این ماه فرصت خوبی برای خلوت با خود دارد. خوب است که اخلاص پیشه کند. نه به عنوان یک نصیحت، بلکه می‌دانیم که اخلاص، بسیار خوب است و مظهر کامل اخلاص، حضرت امیرالمومنین(ع) است.

از علی آموز اخلاص عمل
  شیر حق را دان منزه از دغل

اخلاص، امری باطنی است و ممکن است گفته شود که ما به باطن حضرت امیر راه نداریم که بدانیم تا چه حد اخلاص داشته است. این درست است، اما در ظاهر به آن راه داریم و شرح زندگی آن انسان بزرگ عالم هستی را خوانده‌ایم.

اخلاص چگونه به انسان دست می‌دهد؟ اخلاص، هنگامی به دست می‌آید که انسان با خودش صادق باشد و این صدق با خود ام‌الفضائل است. انسان اگر به خود راست گفت، اخلاص هم می‌یابد و با دیگر مردم نیز می‌تواند صادق باشد و به هیچ فردی خیانت روا نمی‌دارد و آزارش به موری نخواهد رسید. بنابراین اخلاص به دنبال این صدق می‌آید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها