تعداد بازدید: ۷۷۹
کد خبر: ۸۹۷۸
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۰ - 2020 22 November
حق آبه تالاب و دریاچه بختگان امروز پس از گذشت 8 روز، از سد درودزن بر بستر این تالاب رها شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، حمید ظهرابی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بیان داشت: طول مسیر رودخانه کُر تا تالاب بختگان ۱۹۲ کیلومتر بود که تا ساعت 11 امروز، یکشنبه پس از گذشت حدود 8 روز  از زمان رها سازی، به تالاب بختگان رسید و کام تلخ تالاب و دوست داران محیط زیست  را شیرین کرد.

ظهرابی با بیان اینکه ۵۵ میلیون متر مکعب آب برای تامین بخشی از حق آبه تالاب بختگان از سد درود زن رها شده است افزود: تعیین حقابه بختگان به تصویب شورای حفاظت منابع آب استان فارس رسید و با ظرفیت ۳۰ متر مکعب  در ثانیه بر اساس دستور استاندار در شورای حفاظت منابع آب استان و بر اساس سیاست‌های مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو و با توجه به اهمیت حفاظت از محیط زیست انجام شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس اظهار داشت: احیای تالاب بختگان یکی از اولویت های  زیست  محیطی در استان فارس است  و پی گیری برای تامین حق آبه بختگان و انجام اقداماتی برای احیای این تالاب و زنده کردن خدمات اکو سیستمی که  می تواند برای مردم ایجاد شود از اهداف  و اولویت های محیط زیست بوده که همواره دنبال می شود .

وی ضمن اشاره به تخریب سردهانه های برداشت  به دلیل جریان شدید آب که در مسیر رودخانه منتهی به تالاب به ویژه در بند فیض آباد صورت گرفته بود  گفت؛با همکاری تنگاتنگ نیروهای شرکت آب منطقه ای، یگان حفاظت محیط زیست و شرکت بهره برداری منابع آب در کمترین زمان ممکن  سر دهانه ها بهسازی و مرمت شده است  وی از تلاش بی وقفه و شبانه روزی گروه ‌های سیار برای حفاظت از این حقابه و همچنین از سازمان های مردم نهاد ، کشاورزان و مراجع قضایی و سایر دستگاه‌های مسوول قدردانی کرده و خاطر نشان کرد که بدون حمایت های مدبرانه استاندار و همراهی مدیر عامل آب منطقه ای فارس روند رها سازی با مخاطرات جدی ای مواجه می شد.

 

وی با ابراز خرسندی از اقدامات انجام شده از سوی محیط زیست و شرکت آب منطقه ای به منظور آماده سازی رودخانه کر از طریق عملیات لایروبی در مصب رودخانه و پایش لحظه ای امسال اذعان داشت: حق آبه تالاب به صورت بهینه و با کمترین اتلاف به  تالاب بختگان رسیده است و این پایش همچنان تا پایان این عملیات مدیریت و ادامه خواهد یافت و امیدواریم همانند سال های پر آبی شاهد حضور و زاد آوری پرندگان مهاجر به خصوص گونه شاخص فلامینگو باشیم.

و یادآور شد: مهار كانون هاي گرد وغبار، تنظيم سطح سفره هاي آب زيرزميني، بهبود كيفيت آب هاي زير زميني، جلوگيري از شور شدن اراضي كشاورزي در پايين دست، بهبود خرد اقليم منطقه از طريق افزايش رطوبت و ارتقا كميت و كيفيت محصولات كشاورزي ديم و آبي محدوده تالاب و فراهم شدن ظرفیت مناسب طبیعت گردی از نتايج قابل پيش بيني تامين حقابه تالاب هاي طشك و بختگان به شمار مي آيد.

تالاب و دریاچه بختگان بزرگترین دریاچه استان فارس در سال‌های پر آب، زیستگاه زمستانه پرندگانی مانند فلامینگو، درنا،  آنقوت چنگر، آب‌چلیک، انواع مرغابی و غاز است که از عرض های شمالی به ایران مهاجرت می‌کنند. این دریاچه که در فاصله ۲۲۰ کیلومتری شرق شیراز در استان فارس قرار دارد در حفظ بوم‌ساختار و محیط زیست شهرستان‌های اطراف نیز تأثیر بسزایی دارد.  این تالاب در شهرستان های نی ریز و بختگان در شرق استان فارس واقع شده است.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها