تعداد بازدید: ۵۷۵
کد خبر: ۸۶۹۴
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۹ - 2020 27 September

شنیده‌اید که می‌گویند «گلیم بخت کسی را که بافتند سیاه . . . به پودر چهار آنزیم هم نتوان کرد سفید!» این حکایت برخی از هموطنان ما است که به همواره دنبال سیاه‌نمایی هستند و دائم به نیمه خالی آفتابه نگاه می‌کنند! الان هم گیر داده‌اند مبارزه با فساد امکان ندارد و دانه درشت‌ها در امان هستند.

با این حال ما به نظر همه احترام می‌گذاریم و سعی می‌کنیم با ارائه پیشنهادات سوفسطایی و فلک‌فرسا نظر طرفداران رنگ‌بندی به ویژه رنگ سیاه را هم جلب کنیم. حقیقت امر چند روز قبل خبری در یکی از نشریات توجه ما را به خود جلب کرد  که می‌تواند منشأ خیرات و مبرات فراوانی باشد. اما اصل خبر ...

محققان دانشگاه ساوت وسترن تگزاس  خاطراتی را در مغز فنچ‌های گورخری ایمپلنت کرده‌اند و به آنها یاد دادند آوازی را بخوانند که هرگز نشنیده‌اند. 

فنچ‌های نر برای جوجه‌های خود آواز می‌خوانند و آنها به تدریج از پدر خود تقلید می‌کنند. با گذر زمان فنچ‌ها در آواز خواندن استاد می‌شوند و این ویژگی را به فرزندان خود منتقل می‌کنند. در تحقیق جدید پژوهشگران به طور مستقیم این فرایند را در مغز فنچ‌های کوچک دستکاری کردند تا بخشهایی از آواز را بدون هیچگونه آموزشی از والدین به آنها بیاموزند. محققان از یک شیوه خاص کد مورس استفاده کردند تا به فنچ‌ها بیاموزند هر سیلاب آواز چقدر طول می‌کشد.  پرندگان به تدریج  بدون نیاز به پدر خود آموختند آواز مذکور را بخوانند. البته این آواز از آنچه که پرنده از والدین خود می‌آموزد ساده‌تر است. 

ملاحظه فرمودید .... یعنی اگر چند روز دیگر یک گنجشک از روی سرتان رد شد و قار‌قار کرد یا گربه خانگی‌تان را در حال سوت بلبلی زدن دیدید تعجب نکنید. احتمالاً دانشمندان مغز آنها را دستکاری کرده‌اند یا با دیدن افزایش قیمت لحظه‌ای دلار و سکه و خودرو سایر اجناس مخ‌شان سوت کشیده است! 

با این وجود به منظور استفاده بهینه از تحقیقات علمی ‌دانشمندان به شیوه مألوف و رسم معهود چند راهکار روی همین پلت فرم در خصوص مسائل اقتصادی ارائه می‌شود علی برکت الله:

الف) تغییر ذائقه اختلاس‌گران: با عنایت به حجم بالای اختلاس در سال‌های اخیر پیشنهاد می‌شود با کمی ‌تغییر در ساختار الگوریتم مغز مفسدان اقتصادی و اختلاس‌گران، اشتهای اختلاسی آنان را پائین بیاوریم تا مثلاً به جای ٣٠٠٠ میلیارد ٣٠٠ یا حتی ٣٠ میلیارد اختلاس کنند. طرف می‌خواهد سر قله یک ویلا بسازد دو طرف جاده را هم قواره‌بندی می‌کند و اراضی ملی را به خلق‌الله قالب می‌کند. با این شیوه کاهش اشتها ممکن است یک طرف جاده را قواره‌بندی کرده و به فروش برساند. البته استفاده از زور و در برخی مواقع تجارب عزیزان شرخر هم در کاهش این رویکرد بی تأثیر نیست. به قول شاعر:

چون سر و کار تو با مخلس فتاد
هم زبان شرخری باید گشاد!

ب) مبانی حقوق و دستمزد: در سال‌های اخیر قیمت کالاها و خدمات چندین برابر شده ولی افزایش حقوق همان ده پانزده درصد خودمان است. پیشنهاد می‌شود مختصر شوک الکتریکی هم به اعضای کمیته مزد و دستمزد وارد کنیم شاید این عزیزان هم از میزان خط فقر واقعی و ضرورت تعیین حقوق بر اساس تورم متناسب با جیب مردم آگاهی پیدا کنند و هنگام تصویب حقوق واقعیت‌ها را هم در نظر بگیرند. در جریان هستید که شصت هفتاد درصد مردم زیر خط فقر به خوبی و خوشی در حال زندگی هستند!

ت) فراموشی قیمت‌ها: اگر هیچ کدام از این راهکار‌ها به مذاق مسئولین خوش نیامد دستکم دانشمندان سعی کنند از ما بهترون را فراموش کنند و با سقف شکافتن فلک طرحی نو برای ما معمولی‌ها در اندازند تا ما قیمت‌های قبلی خودرو و بنزین و سایر اقلام را فراموش کنیم و بتوانیم با قیمت‌های جدید راحت تر کنار بیاییم!

وحید حاج سعیدی


نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها