تعداد بازدید: ۵۱
کد خبر: ۲۰۴۹۳
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۴۰۳ - ۰۶:۰۴ - 2024 23 June
به گفته مدیر اورژانس ۱۱۵ نی‌ریز، ۹۲۷ عملیات اورژانسی قلبی - عروقی در سال گذشته انجام شده است.

محمدحسین کچویی گفت: «به نظر می‌رسد آمار بیماری قلبی در نی‌ریزی‌ها بالا است و روز به روز بیشتر می‌شود؛ در حالی که خیلی از افراد از بیماری خود اطلاع ندارند و چکاپ دوره‌ای را انجام نمی‌دهند.»

وی افزود: «این آمار به جز موارد فوتی ناشی از این بیماری است. همچنین در سال گذشته ۸۶ مورد سکته مغزی به اورژانس ۱۱۵ گزارش شد.»

در همین زمینه با دکتر داور آل داود متخصص قلب و عروق صحبت کردیم.

وی اظهار داشت: «همان طور که می‌دانید آمار فوت ناشی از بیماری‌های قلبی تا چندی پیش بعد از تصادفات رانندگی بود که در حال حاضر شایعترین علت مرگ در ایران و جهان است. نی‌ریز هم از این امر مستثنی نیست. زندگی‌های ماشینی، تحرک کم، مصرف غذا‌های چرب و پر نمک مثل فست فود‌ها، بیماری‌های فشار خون و دیابت که علت بیشتر آن‌ها چاقی است، از علل افزایش بیماری‌های قلب و عروق است. خارج از این موارد، ژنتیک هم  از مهمترین فاکتور‌های بیماری قلبی است و افرادی که در خانواده درجه یک آن‌ها بیماری قلبی وجود دارد، باید ده سال قبل از اولین مواجه افراد درجه یک خانواده از نظر قلبی بررسی شوند.»

آل داود گفت: «بیماری‌های قلبی در صورت تشخیص به موقع به راحتی قابل پیشگیری است؛ اما در صورتی که فرد در شرایط حاد قرار گیرد و در اسرع وقت درمان مناسب را نداشته باشد، یا دچار مرگ ناگهانی خواهد شد و یا دچار ناتوانی شدید. متأسفانه تعداد زیادی از افراد از بیماری قلبی خود غافل هستند و به طور ناگهانی دچار سکته قلبی می‌شوند که در خیلی موارد نتیجه جبران‌ناپذیری به همراه دارد.»

وی عنوان داشت: «درد قفسه سینه که به هر دو شانه و یا به فک می‌کشد، از علائم بیماری حاد قلبی است که باید به سرعت در مرکز قلبی بستری شوند. افراد بالای ۴۰ سال با علائم خستگی بدون علت، تنگی نفس در حین راه رفتن و یا درد قفسه سینه در حین فعالیت، باید حتماً جهت بررسی بیماری قلبی به پزشک متخصص قلب مراجعه کنند.»

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها