تعداد بازدید: ۱۰۷
کد خبر: ۲۰۱۶۴
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۰ - 2024 18 May
دانستنیهای خودرو
بخش مکانیک خودرو هنرستان فنی و حرفه‌ای باهنر نی ریز

باد گرم کولر ماشین نشان می‌دهد که سامانه خنک‌کننده هوای اتاق وظیفه خود را به‌درستی انجام نمی‌دهد. شنیده شدن سروصدا از سمت کمپرسور و یا روشن نشدن سیستم کولر بعد از فشردن کلید AC نیز از علائم بدیهی خرابی کولر ماشین است.

در ادامه ۶ دلیل خرابی کولر خودرو ذکر شده است.

۱- خالی شدن گاز سیستم کولر

گاز کولر خودرو به عنوان یک سیال با قابلیت بالای جذب گرما، ابتدا فشرده شده و به صورت مایع درمی‌آید. سپس به سمت اواپراتور درون اتاق منتقل می‌شود و حین منبسط شدن، گرمای محیط را به خود جذب می‌کند؛ بدین ترتیب دمای اتاق خودرو تا حد مورد نظر سرد می‌شود.

اگر میزان گاز کولر به هر دلیلی کاهش پیدا کند، سیستم خنک‌کننده کابین وظیفه خود را به‌درستی انجام نمی‌دهد.

۲- خرابی و کثیف شدن کندانسور

کندانسور یا همان رادیاتور کولر وظیفه خنک کردن گاز و تبدیل آن به مایع را بر عهده دارد. این قطعه معمولاً در بخش پشت سپر جلو و مقابل رادیاتور آب قرار دارد به همین دلیل همواره در معرض انواع گردوخاک، حشرات و ... است.

کثیف شدن این قطعه باعث می‌شود تا گاز کولر به اندازه کافی منقبض و فشرده نشود و درنتیجه نتواند دمای اتاق را تا حد امکان خنک کند. اگر کولر ماشین خنک نمی‌کند، حتماً ابتدا کندانسور را چک کنید که کثیف نبوده و در اثر ضربه یا برخورد دچار آسیب نشده باشد.

همچنین خرابی فن کندانسور نیز می‌تواند دلیل بر عملکرد نادرست سیستم کولر باشد.  

۳- خرابی یا کثیف شدن اواپراتور یا تبخیرکننده

اواپراتور یا تبخیرکننده وظیفه دارد تا گاز مایع شده را در معرض هوای اتاق قرار دهد. در این حالت گاز فشرده و مایع شده به دلیل نقطه تبخیر پایین به سرعت در معرض دمای هوای اتاق تبدیل به گاز می‌شود و گرمای هوای اطراف خود را می‌گیرد. فن اتاق نیز هوا را در داخل اتاق به گردش درمی‌آورد تا به این ترتیب کل هوای اتاق تا دمای مورد نظر کاهش پیدا کند.

واضح است که اگر تبخیرکننده یا همان اواپراتور دچار کثیفی یا خرابی باشد، نمی‌تواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد.

۴- خرابی ترموستات کولر

ترموستات کولر که معمولاً روی اواپراتور نصب می‌شود، وظیفه دارد تا هنگامی که دمای اواپراتور به نزدیک صفر درجه می‌رسد، جهت جلوگیری از یخ‌زدگی و خرابی این قطعه، کمپرسور را قطع کند.

اگر ترموستات خراب باشد، هم حجم هوای سرد ورودی به اتاق کاهش پیدا می‌کند و هم ممکن است کمپرسور خیلی زود قطع شود. درنتیجه کولر خودرو به‌درستی عمل نمی‌کند و باد گرم در اتاق منتشر خواهد شد.

۵- خرابی مجموعه برق‌رسانی به کولر

اگر سیستم برق‌رسانی به کولر خودرو شامل سوکت‌ها، سیم‌ها، رله و فیوز کولر، فشنگی کولر، فن، کلید AC و غیره، خراب باشد، ممکن است سیستم کولر یا روشن نشود یا به‌درستی انجام وظیفه نکند.

۶- خرابی کمپرسور

اگر تسمه دینام به‌درستی کمپرسور را به حرکت درنیاورد و یا بوبین و کلاچ کمپرسور خراب شود، کولر خودرو به درستی عمل نمی‌کند و باد گرم هنگام روشن بودن کولر به اتاق منتقل می‌شود.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها