تعداد بازدید: ۹۰
کد خبر: ۲۰۰۴۸
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۷:۴۰ - 2024 08 May
قیمت دلار بعد از آرامش سیاسی هفته‌های گذشته با افت پلکانی به کف کریدور ششم برگشته است. تجارت‌نیوز در گفتگو با کامبیز افسری، کارشناس اقتصادی، به بررسی دلایل کاهش قیمت دلار پرداخته و روند قیمت این اسکناس در هفته‌های آینده را بررسی کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، کاهش پلکانی قیمت دلار طی روز‌های گذشته در حالی اتفاق افتاد که بازار از تنش‌های سیاسی دور شده و سیاست‌گذار نیز از این آرامش برای مهار رشد اسکناس آمریکایی بهره می‌گیرد. کارشناسان اقتصادی ماه‌های خرداد و تیر را موسم قرار گرفتن قیمت دلار در کف می‌دانند و معتقدند در هفته‌های آینده، اسکناس دلار با حمایت سیاست‌گذار به کریدور ۵۰ هزار تومانی برمی‌گردد.

بازار از شرایط بحرانی دور شده است
در همین راستا کامبیز افسری فعال بازار ارز در گفتگو با تجارت‌نیوز به دلایل کاهش قیمت دلار در روز‌های اخیر اشاره کرد و گفت: «تنش‌های سیاسی هفته‌های گذشته رفع شده و بازار‌ها از شرایط بحرانی دور شده‌اند؛ علاوه بر آن، رکود بازار‌های موازی نظیر طلا به کاهش قیمت دلار دامن زده است.»

او با اشاره به اعتصاب طلافروشان و رکود در خرید و فروش طلا توضیح داد: «یک سر بازار ارز به بازار‌های تجاری موازی وصل است؛ بنابراین وقتی در بازار طلا خرید و فروشی نمی‌شود از گردش مالی جلوگیری می‌شود و همین موضوع در بازار ارز تاثیر می‌گذارد و قیمت‌ها نزولی می‌شوند.»

کاهش قیمت دلار ادامه دارد
این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه اردیبهشت ماه تجاری خوبی نیست خاطرنشان کرد: «علاوه بر بازار ارز سایر کسب‌وکار‌ها نیز رونق چندانی ندارند. این عوامل همگی دست به دست هم داده که بازار ارز، نزولی و تقاضا پایین باشد.»

او ادامه داد: «به نظر می‌رسد بازار نزولی ارز فعلاً ادامه دارد و این کاهش قیمت در خرداد نیز همچنان پابرجاست. در خرداد با توجه به اینکه ساعت کار بانک‌ها و ادارات کم می‌شود، بازار ارز نزولی‌تر هم خواهد شد.»

افسری گفت: «سیاستمدار‌ها و بانک‌ها در مواقع کاهشی بازار سعی می‌کنند با انتشار اخبار و برخی اقدامات، نزول فصلی بازار را به حساب خود تمام کنند و این موضوع را به حساب خود می‌گذارند.»

او اظهار کرد: «فروش و حراج سکه، اخباری در خصوص مذاکرات برجام یا اخباری مبنی بر آزادسازی دلار‌های بلوکه‌شده از جمله مانور‌هایی است که بانک مرکزی انجام می‌دهد تا سرعت شیب نزولی را بیشتر کند.»

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها