تعداد بازدید: ۸۳
کد خبر: ۱۹۹۲۶
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۰ - 2024 20 April
بخش مکانیک خودرو هنرستان فنی و حرفه‌ای باهنر نی ریز

در شماره‌های پیشین توصیه‌های مهم نگهداری از خودرو را خواندید. اینک بخش پایانی نوشتار:

افزایش عمر موتور خودرو با تعویض به موقع روغن
تعویض به موقع روغن در تأمین و نگهداری موتور خودروی شما اهمیت زیادی دارد. بهتر است همان‌طور که توصیه شده پس از طی نمودن مسافت توصیه شده، روغن ماشین تعویض شود. پرداخت هزینه بیشتر برای روغن موتور درجه یک می‌تواند برای خودروی شما بسیار مفید باشد. این روغن‌های گران‌تر با شستن رسوبات موجود در موتور می‌توانند به سیستم کند ماشین شما، جان تازه‌ای ببخشند. روغن موتور معمولاً وقتی تازه است رنگی روشن داشته و بعد از مدتی تا قهوه‌ای متغیر می‌شود. روغن‌هایی که سفید به نظر می‌رسند، ممکن است توسط ضدیخ یا خنک کننده آلوده شده باشند یا در برخی موارد نادر، چگالش زیادی در آن رخ داده باشد. در این مواقع باید به سرعت به یک مکانیک مراجعه کنید.

افزایش عمر لاستیک خودرو با جابه‌جایی تایر‌ها
جابه‌جایی و عقب و جلو کردن لاستیک‌های خودرو بسیار مهم بوده و ساییدگی ناهموار تایر‌ها را کاهش می‌دهد که این امر باعث افزایش طول عمر تایر‌ها می‌شود. دوره توصیه شده برای جابه‌جایی تایر‌ها هر ۹ تا ۱۲ هزار کیلومتر یا سالی دو بار است. بهتر است آن‌ها را به صورت مورب جابه‌جا کنید. تایر سمت راست جلو را با سمت چپ عقب و تایر سمت چپ جلو را با سمت راست عقب جابه‌جا نمایید.اگرچه این الگو با توجه به رانش خودرو و نوع تایر‌ها می‌تواند تغییر کند. دفترچه راهنمای خودرو شما اطلاعاتی راجع به جابه‌جایی تایر‌ها دارد. به یاد داشته باشید که برخی تایر‌ها (مخصوصا در خودرو‌های اسپرت) جهت دارند و آن‌ها را از یک طرف باید جابه‌جا کرد. آن‌ها یک فلش بزرگ در کناره لاستیک دارند که نشان دهنده جهت قرارگیری آن‌ها است.

عمر مفید خودرو در ایران
با مقداری مراقبت، دلیلی وجود ندارد که این خودرو‌های پا به سن گذاشته، ۳۰۰ هزار کیلومتر را پشت سر نگذارند. البته برای افزایش طول عمر مفید خودرو، صاحبی نیاز دارند که مانند والدینی محافظه‌کار از آن‌ها مراقبت کنند. اگر واقعاً این ماشین برای شما چنین اهمیتی دارد، مراقبت از آن نمی‌تواند کار سختی باشد.

با رعایت توصیه‌ها و ترفند‌های مراقبت از خودرو می‌توانید یک عمر آسوده خاطر سفر کرده و خودروی ایمن داشته باشید. همواره دانستنی‌های نگهداری خودروی خود را در دفترچه راهنما بخوانید و با دقت به انجام آن‌ها بپردازید.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها