تعداد بازدید: ۲۷۶
کد خبر: ۱۹۸۸۱
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۱ - 2024 13 April
پیشنهادی برای یک ایرادِ پنهان
author
روزنامه نگار: محمد جلالی

این روز‌ها تب تند خرید تانکر و پمپ برای مقابله با یک تابستان گرم تمام شهر را فرا گرفته است.

در گوشه گوشه نی‌ریز تانکر‌های مربع و استوانه‌ای شکل سفید به چشم می‌خورد.  

همانگونه که به خاطر دارید در تابستان سال گذشته نی‌ریز با بحران آب روبرو شد؛ البته تأکیدات مدیران آب شهرستان نیز در این رابطه مزید بر علت بود.

در گزارشی که در ۱۱ تیرماه ۱۴۰۲ در نی‌ریزان فارس چاپ شد، آمده است:

«یکی از رؤسای ادارات می‌گفت که نیمی از کارمندان آن اداره اقدام به خرید پمپ و تانکر آب کرده‌اند؛ مسئله‌ای که رئیس آبفا نیز بر آن تأکید دارد...
رئیس آبفا برای عبور موقت از بی‌آبی گفته بود: در منازل و در طبقه دوم افت شدید آب وجود دارد و باید پمپ و تانکر بگذارند تا آب مورد نیاز تأمین شود.»

و حالا پس از طی کردن زمستانی نه چندان سرد احتمالاً تابستانی گرم را پیش رو داشته باشیم و همچون مردم، من هم برای خرید پمپ اقدام کردم؛ نه تنها برای خودم بلکه برای دیگر اقوام دور و نزدیک!

آنچه که سؤال برانگیز است دو نکته مهم می‌باشد:

۱- مشاوره نادرست: غالباً در خرید پمپ و تانکر برای خانه‌های ویلایی در نی‌ریز پیشنهاد می‌شود تا پمپ یک اسب، تانکر ۳۰۰ لیتری و انشعابات مختلف خریداری شود که به نظر باید حجم استفاده، تعداد نفرات در خانه و حتی سنین آن‌ها لحاظ گردد تا موجب اسراف در هزینه و از همه مهمتر آب نگردد.

۲- قیمت‌های ناعادلانه: بررسی میدانی انجام شده قیمت تمام شده این پمپ‌ها در اسفند ۱۴۰۲ یعنی قبل از اوج‌گیری دلار بین ۸ تا ۱۰ میلیون در خود شهر نی‌ریز و مغازه به مغازه متفاوت بود و حالا با بالا رفتن دلار این مسئله بغرنج‌تر از قبل هم شده است.

در دیگر شهر‌های استان از جمله شیراز و شهر‌هایی مثل لار که گرمسیری است و احتیاج به تانکر بیش از نی‌ریز احساس می‌شود در همان بازه زمانی رقمی پایین‌تر حدوداً بین ۶ تا ۸ میلیون تومان اعلام شد!

این اختلاف و تعارض در قیمت باید توسط نیرو‌های نظارتی بررسی شود.

اما نکته حائز اهمیت دیگر طرح این سؤال است: چرا پمپ؟

با وجود اینکه شخصاً تخصصی در این خصوص ندارم، اما بعد از یکماه به این نتیجه رسیدم که خانه‌های ویلایی و یک طبقه هیچ نیازی به نصب پمپ ندارند به غیر از اسراف در مصرف!

ما که در سبک زندگی‌امان به آب با فشار متوسط عادت کرده بودیم به یک باره با نصب این پمپ‌ها به حداکثر فشار رسیدیم که موجب مصرف بیشتر می‌گردد.

بی‌تردید اگر قرار باشد تمام شهر از پمپ و تانکر استفاده کنند نیاز به تأمین آب بیشتر دور از ذهن نیست و این نه عملی است و نه منطقی!

به نظر می‌رسد برای جلوگیری از ایجاد ولع خرید پمپ  و تانکر که هزینه‌ای سنگین بر روی دست خانواده‌ها می‌گذارد تنها به خرید تانکر آن هم جهت نصب در پشت بام اکتفا شود تا در صورت قطعی آب، مردم بتوانند از منبع ذخیره شده تانکر با حجم کم ورودی آب به لوله‌ها استفاده کنند.

برای اثبات این مسئله مثالی می‌آورم که به تجربه آن رسیده‌ام.
مصرف بالا در استفاده از پمپ آب در حمام کاملاً محسوس بود؛ کارشناسان معتقدند که برای هربار استحمام حداکثر ١٢٠ لیتر آب مصرف می‌شود و این حجم آب در استفاده از پمپ در کسری از دقیقه به بیش از ۲ تا ۳ برابر می‌رسد.

هشداری جدی که اگر مسئولان آبی شهرستان آن را جدی نگیرند و مردم نیز به خرید پمپ و تانکر ادامه دهند، باید منتظر تابستانی داغ  و بی‌آب بود.

شاد باشید...

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها