تعداد بازدید: ۲۱۳
کد خبر: ۱۹۸۷۹
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۰ - 2024 13 April
از تغییر فرماندار تا تعطیلی درمانگاه و مدرسه کودکان کار

همچون سال‌های گذشته مروری بر اتفاقات رخ داده در سال گذشته خواهیم داشت.

در این شماره، به وقایع شش ماه نخست می‌پردازیم:
- نی‌ریز اولین باران بهاری را در نوروز تجربه کرد تا میزان باران در سال زراعی سال گذشته در همین روز‌ها به ۱۲۷ میلی‌متر برسد.

- مختار یوسفی فرماندار نی‌ریز در اولین جلسه شورای اداری سال ۱۴۰۲ گفت: سال گذشته برای شهرستان سالی طلایی بود که نتایج آن امسال مشخص خواهد شد. این در حالی بود که در اولین روز شهریور، به طور ناگهانی عذرش خواسته و یعقوب خسروانی جایگزین او در عالی‌ترین مقام شهرستان شد.

- امام جمعه نی‌ریز در این جلسه  موضوع راه‌اندازی سریع‌تر درمانگاه شبانه‌روزی و میدان میوه و تربار را تذکر داد؛ تذکری که بعد از یک سال همچنان ادامه دارد و اقدامی برای آن صورت نگرفته است.

- حداقل حقوق و دستمزد کارگران ۲۷ درصد افزایش یافت و حق مسکن آن‌ها ۹۰۰ هزار تومان تصویب شد؛ این در حالی بود که دولت در مذاکرات مزدی برای افزایش دستمزد مطابق با نرخ تورم و سبد معیشت، مقاومت بسیار کرد و در نهایت حاضر به افزایش متناسب دستمزد کارگران نشد.

- محمد حسین کچویی مسئول اورژانس ۱۱۵ نی‌ریز اعلام کرد که در حوادث ترافیکی یک ماه گذشته (نیمه اسفند تا نیمه فروردین)، ۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند و بیش از ۲۰۵ نفر مصدوم شده‌اند.

- گزارشی از مدرسه کودکان کار که توسط سازمان مردم نهاد قاصدک اندیشه و مهر از اسفند ماه ۱۴۰۱ با ۱۲ نفر شروع به کار کرده بود، در هفته‌نامه به چاپ رسید. این مدرسه، کودکان کار و بازمانده از تحصیل را شناسایی و به آن‌ها سواد خواندن و نوشتن یاد می‌داد؛ اما به دلیل مشکلات زیاد از جمله حمایت نکردن مسئولان و حتی سنگ‌اندازی برخی افراد و نهادها، این مدرسه که تعداد دانش‌آموزان آن به ۸۰ نفر رسیده بود، در خرداد ماه سال گذشته تعطیل شد.

- مراسم گلریزان برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد در ماه رمضان برگزار شد و خیرین مبلغ ۷۱۰ میلیون تومان کمک کردند.

- پروفسور تفتی پدر قنات ایران در سومین سفر خود به نی‌ریز در فروردین‌ماه اعلام کرد که از ۳ قسمت از ۱۰ مقسم قنات خبار، آب جاری شده و این نشان می‌دهد که این قنات زنده است؛ ولی نیاز به مرمت و بودجه ۴ میلیاردی برای احیاء کامل دارد. این در حالی است که بعد از چندین ماه تلاش و وعده‌های پدر قنات ایران، امید در دل کشاورزان خشکید و احیاء قنات نتیجه نداد.

- ابتدای سال گذشته بالاترین نرخ قیمت گوشت بر پایه تعرفه جدید ۳۵۰ هزار تومان اعلام شد؛ اما تنها چند ماه پس از آن و در آذر ماه همان سال به ۵۰۰ هزار تومان رسید.

- رئیس دادگستری نی‌ریز اعلام کرد آمار سرقت نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده و این نتیجه اعزام ۱۲۷ معتاد متهاجر به کمپ‌های ترک اعتیاد بوده است.

- یار احمدی رئیس اداره راه و شهرسازی اعلام کرد که پروژه رو‌گذر نی‌ریز فعال است و ظرف ۱۸ ماه به پایان می‌رسد؛ این در حالی است که در اسفند سال گذشته معاون مدیر کل راه و شهرسازی استان گفت هیچ قولی نمی‌توان در این زمینه داد.

- یاراحمدی همچنین درباره مسکن ملی نی‌ریز گفت که پیمانکار وعده داده این پروژه را دو ساله تحویل دهد. این در حالی است که تا آبان ماه سال گذشته، پیشرفت این پروژه ۱۰ درصد بود.

- پایگاه جدید اورژانس ۱۱۵ در سه‌راهی مشکان - قطرویه راه‌اندازی شد. به گفته کچویی مدیر اورژانس، راه‌اندازی این پایگاه می‌تواند زمان رسیدن آمبولانس بر بالین مصدومان را به نصف کاهش دهد.

- اولین عمل لاپاراسکوپی با بهره‌برداری از این دستگاه، اردیبهشت‌ماه در بیمارستان نی‌ریز با موفقیت انجام شد.

- پس از کش و قوس‌های فراوان، بودجه ۱۰۵ میلیاردی شهرداری نی‌ریز با تأیید استانداری فارس به تصویب رسید. اما به دلیل مشکلاتی که سال گذشته به وجود آمد، تا آذرماه تنها ۴۰ درصد آن وصول شد و مابقی در سه ماه پایانی سال وصول شد که در نهایت ۱۱۲ میلیارد تومان، یعنی ۱۰۶ درصد بودجه محقق گردید.

- سردیس سعدی و گوته اثر هادی جواهر‌آثار هنرمند مجسمه‌ساز نی‌ریزی، در باغ دلگشا و چهارراه ادبیات رونمایی شد.

- بیستم اردیبهشت ماه جرقه کوره فولادسازی نی‌ریز زده شد و گفته شد که این اولین گام از سه گام برای تولید شمش فولاد به شمار می‌رود.

- نمایشگاه قفل و کلید‌های قدیمی از آثار شخصی یوسف آذریان، ۲۷ اردیبهشت ماه در موزه نی‌ریز رونمایی شد.

- ۲۵ اردیبهشت کلنگ ساخت هنرستان خیرساز امیرحسین خاوندی با حضور مسئولان استانی، در فاز ۲ شهرک شهید رجایی به زمین زده شد.

- در اولین روز‌های خرداد ماه، درمانگاه شهدای کمیل در بیمارستان قدیم با ۴ پزشک افتتاح شد. آل‌داود رئیس اسبق شبکه بهداشت با بیان این که به زودی این درمانگاه  شبانه‌روزی خواهد شد، گفت: در حال راه‌اندازی یک مجموعه ۳۰ تختخوابی بخش اعصاب و روان هستیم که از ابتدای تیر ماه شروع به فعالیت خواهد کرد. اما ۱۰ روز بعد، وی به طور ناگهانی از این سمت برداشته شد تا دکتر اقبال جایگزین وی در شبکه بهداشت شود. همزمان درمانگاه کمیل نیز تعطیل و ۱۰ روز بعد دوباره بازگشایی شد.
این درمانگاه در اسفندماه گذشته دوباره تعطیل شد و با وجود وعده رئیس دانشگاه علوم پزشکی، هنوز خبری از بازگشایی آن نیست.

- در همین روز‌ها اعلام شد که سال قبل از آن ۱۰۲۰ نوزاد در زایشگاه بیمارستان شهدای سلامت متولد شدند که در مقایسه با سال قبل از آن کاهش ۱۴۶ تولد را نشان می‌داد.

- همچنین اعلام شد که در سال ۱۴۰۱، تعداد  ۲۵۶ نی‌ریزی به رحمت ایزدی پیوستند.

- در ادامه رویداد‌های سال ۰۲، از خط انتقال استراتژیک گاز هرات مشکان بهره‌برداری شد.

- اواخر خرداد ماه بود که سرهنگ بهروز برزگر رئیس سابق پلیس راهور نی‌ریز، از اجرایی نشدن مصوبات جلسات شورای ترافیک گلایه کرد و گفت: در صورتی که جاده شهدای گمنام ایمن سازی نشود، آن را می‌بندیم. چندی بعد این جاده با همکاری شهرداری و اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ایمن‌سازی شد.

- در آخرین روز خرداد ماه، گنبد ۱۳ متری مسجد امام حسن بر فراز این مسجد نصب شد.

- هزینه‌های بیمه ساختمانی در کشور به یکباره با افزایش چند صد درصدی روبرو شد و اعتراض بسیاری از سازندگان مسکن را برانگیخت.

- حجت شفیعی رئیس شورای خیرین سلامت نی‌ریز گفت: در سه سال گذشته، خیرین ۱۸ میلیارد تومان به بخش درمان کمک کردند. وی وعده تأمین دستگاه سنگ‌شکن و تراکم استخوان را داد که همچنان در حد وعده باقی مانده است.

- رئیس دادگستری نی‌ریز از رسیدگی به ۲۶ هزار پرونده قضایی در یک سال قبل از آن خبر داد. وی خواستار شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل شد؛ آن هم در روز‌هایی که مدرسه کودکان کار نی‌ریز به تعطیلی کشیده شده بود.

- طهماسبی رئیس کمیته معدنی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شد.

- در اولین روز‌های تابستان اعلام شد که مرکز انتقال خون نی‌ریز دائمی می‌شود. شهرداری نی‌ریز و سازمان انتقال خون فارس توافق کردند تا با واگذاری ۹۹ ساله زمین و ساختمان این پایگاه از طرف شهرداری، این مرکز دائمی و به نام پروفسور منصور حق‌شناس نامگذاری شود؛ اما این کار هنوز انجام نشده است.

- اولین نمایشگاه تخصصی گواش کودکان با شرکت ۶ هنرجوی این رشته هنری در نی‌ریز برگزار شد.

- پس از مدت‌ها انتظار، با همت فولاد نی‌ریز و با پیگیری دکتر جمشیدی و دکتر آل‌داود، در تیر ماه سال گذشته دستگاه ام‌آر‌آی به نی‌ریز رسید.

- قیمت نان به عنوان قوت قالب مردم به طور ناگهانی ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش داشت.

- شهردار نی‌ریز اعلام کرد که برای جلوگیری از احتکار اراضی مسکونی در محدوده شهرها، صاحبان زمین‌های مسکونی رها شده فقط ۶ ماه فرصت دارند تا عملیات ساخت و ساز را شروع کنند؛ در غیر این صورت کاربری این زمین‌ها با اولویت تأمین خدمات عمومی مورد نیاز جمعیت شهری تغییر خواهد کرد.

- سازمان فائو، نظام باغداری انجیر دیم استهبان را در فهرست میراث‌های با اهمیت کشاورزی جهان قرار داد تا این انجیرستان ثبت جهانی شود.

- تیرماه سال گذشته، فشار کم جان آب در لوله‌ها، مردم نی‌ریز را در یک شوک کم‌سابقه فرو برد و با وجود وعده مسئولان، این مشکل تا چندین ماه ادامه داشت و  باعث شد صف‌های طولانی برای خرید پمپ و تانکر ذخیره آب تشکیل شود.

- شهرداری نی‌ریز و اداره کل راه و شهرسازی فارس تفاهمنامه ۱۵ میلیاردی را امضا کردند که بر پایه آن قرار شد ۱۰ هکتار از بافت ناکارآمد شهر نی‌ریز شامل معابر شهرک شهید رجایی و شهرک جمال‌آباد آسفالت شود.

- مرداد ماه سال گذشته پیش‌بینی‌هایی از بارش‌های فراتر از نرمال برای پاییز نی‌ریز مطرح شد؛ اما پیش‌بینی‌های کشوری به دلیل تغییرات آب و هوایی کاملاً برعکس شد و پاییز و حتی زمستان بسیار کم بارشی را پشت سر گذاشتیم.

- در همان روز‌ها شهردار نی‌ریز اعلام کرد که با اختصاص ۴۵ میلیون لیتر آب دریاچه مصنوعی و قنات برنجزار، باغداران از این تنش آبی عبور خواهند کرد.

- کمیته برنامه‌ریزی اعتبارات شهرستان، بودجه سال ۱۴۰۲ نی‌ریز را ۱۰۱ میلیارد تومان تعیین کرد و قرار شد یک سوم این بودجه صرف آبرسانی شود.

- نیمه‌های تابستان سال گذشته بود که وضعیت نامناسب کشتارگاه نی‌ریز خبرساز شد. در آن روز‌ها به دلیل خرابی خودروی حمل گوشت، قصابان لاشه‌های گوشت را با خودروی شخصی و موتورسیکلت و به شکل غیر بهداشتی در گرمای تابستان حمل می‌کردند. در ادامه، خودروی شهرداری با هزینه ۵۰۰ میلیونی تعمیر شد و به چرخه برگشت. ساختمان در حال تعمیر کشتارگاه هم که خود مشکل را دوچندان کرده بود، پس از مدتی اصلاح شد.

- معاون قوه قضائیه با حضور در نی‌ریز گفت که به زودی یک دستگاه ایکس‌ری خودرویی در گلوگاه قطرویه مستقر می‌شود. همچنین در مورد ساختمان جدید گلوگاه مبارزه با مواد مخدر رایزنی شد که هیچ کدام از این موارد تاکنون به نتیجه نرسیده است.

- پروژه بند سنگی - بتنی اسلام‌آباد در استان تصویب شد؛ طرحی که می‌توانست بسیاری از باغ‌ها و فضای سبز نی‌ریز را نجات دهد. اما همین طرح نیز هم اکنون متوقف شده و خبری از پیشرفت آن نیست.

- سرگرد حسین خادمی به عنوان رئیس جدید پلیس راهور نی‌ریز منصوب شد تا جایگزین سرهنگ بهروز برزگر شود.

- ۲۷۱۵ نفر در فارس و  ۱۲۰ نفر در شهرستان‌های نی‌ریز، استهبان و بختگان پیش ثبت‌نام انتخابات مجلس را انجام دادند.

- انجیرستان‌های نی‌ریز و استهبان بر اثر گرمای کم‌سابقه تیر و مرداد دچار خسارت‌های چند هزار میلیاردی شدند.

- یوسف آذریان دومین نمایشگاه خود را این بار در شهریور ماه و با موضوع چراغ‌های قدیمی در موزه نی‌ریز برگزار کرد.

- دکتر علیرضا انوری به سمت رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد نی‌ریز منصوب شد. وی جایگزین دکتر حمید آروین شد که پیش از این دو سال رئیس واحد نی‌ریز بود.

- مشکل نایاب شدن شیر خشک در داروخانه‌های نی‌ریز و استان، والدین نوزادان را به چالش کشید تا دغدغه جدیدی برای مردم به وجود بیاید. این مشکل تا ماه‌ها ادامه پیدا کرد و به نظر می‌رسد هنوز هم به طور کامل حل نشده است.

- هزینه سرویس مدارس نی‌ریز حداکثر ۴۰۰ هزار تومان تعیین شد؛ مبلغی که هیچ وقت اجرا نشد و اکثر سرویس‌های مدارس، هزینه ۵۰۰ هزار تومانی را از دانش‌آموزان دریافت کردند.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها