تعداد بازدید: ۱۳۴
کد خبر: ۱۹۶۰۶
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۹ - 2024 11 March
آیت الله جوادی آملی گفت: مملکت را هم کمیته امدادی نمیشود اداره کرد. هر کس باید در کنار سفره خودش بنشیند. تولید تولید تولید. اشتغال اشتغال اشتغال.

اطلاعات نوشت: آئین نکوداشت آیت الله عباس واعظ طبسی تولیت فقید آستان قدس رضوی همزمان با هشتمین سالگرد وفات ایشان در حرم رضوی برگزار شد.

در این مراسم که صبح دیروز برگزار شد پیام های تصویری و نوشتاری آیت الله العظمی جوادی آملی و آیت الله العظمی جعفر سبحانی به نمایش درآمد و قرائت شد.

پیام آیت الله العظمی جوادی آملی

در بخشی از پیام تصویری آیت الله العظمی جوادی آملی با تشکر از برگزار کنندگان این مراسم، آمده است: از برگزار کنندگان این نشست عظیم فرهنگی و دینی و علمی حقشناسیمیکنیم. از همه مدیران به ویژه مرحوم آیت الله واعظ طبسی (رضوان الله تعالی علیه) حقشناسیمیکنیمکه با مدیریت صحیح و تدبیر تام به این نظام پربرکت اسلامی خدمت کردهاندو خدمت میکنند.

در بخش دیگری از این پیام تاکید شده است: اداره کشور در شرایط عادی آسان است اما در شرایط قحطی زده و شرایط اقتصادی هفت ساله و امثال ذلک کار آسانی نیست و قرآن کریم میگویددر مملکتی که در کارهای اقتصادی مشکلات فراوان - تحریم و غیر تحریم - دارد به کسی سِمَت بسپارید که بتواند کشور را به خوبی از نظر علمی اداره کند، نیاز را بداند رفع نیاز را بداند، یک؛ پاک باشد، دو؛ «إِنِّی حَفیظٌ عَلیمٌ». این برای وزارت.
در ادامه این پیام آمده است:این دعای نورانی امام سجاد در صحیفه سجادیه است «تَوِّجْنِی بِالْكِفَایَةِ»، که با هر درس خواندنی  و با هر خانواده ای حاصل نمی شود.

مدیریت و اداره یک مملکت، داشتن مال های سنگین به طور امانت در یک مملکت، یک تاج است، تاج الهی است، امام سجاد این تاج الهی را از ذات اقدس الهی مسالت می کند «تَوِّجْنِی بِالْكِفَایَةِ»، یک؛ «وَ سُمْنِی حُسْنَ الْوِلَایَة»، دو. این سِمَه، این علامت، این نشانه، این مدال مدیریت صحیح را تو باید بدهی. اداره کشور یعنی این، این تاج است. ما باید بدانیم این تاج را روی سر هر کسی نگذاریم «تَوِّجْنِی بِالْكِفَایَةِ».

مملکت را هم کمیته امدادی نمیشود اداره کرد. هر کس باید در کنار سفره خودش بنشیند. تولید تولید تولید. اشتغال اشتغال اشتغال. ما دو تا فقر داریم: یک فقر اقتصادی که آن حُسن الکفایه و تاج کفایت و مدیریت که باید این را کاملاً ریشه کن کند. فقر اقتصادی قدغن است. 

یک فقر طبیعی داریم. فقر طبیعی مثل کودکان، سالخوردهها،بیماران افتاده، این ها اهل کار و کسب نیستند؛ نه خردسالان اهل کار و کسب هستند، نه سالمندان از کار افتاده. این فقر طبیعی را به وسیله خانواده هایی که دستشان به وسیله اقتصاد اساسی پر است باید تأمین بکنیم ،درغیراین صورت کشور را با کمیته امداد اداره کردن در شأن یک نظام اسلامی نیست.

سخن در این نیست که شکم پر بشود، سخن در آبرو است. این تاج است این تاج را به سر هر کسی نمیشودگذاشت. امام سجاد(صلوات الله و سلامه علیه) به خدا عرض میکندخدایا این تاج را تو باید بدهی. آن فهم را که من بفهمم ریشه فقر اقتصادی کلاً 100 درصد باید قطع بشود تو باید بدهی. فقر طبیعی هست، اگر کسی در کنار سفره پسرش باشد یا پدرش باشد یا برادرش باشد که «من بالکفایه» او هستند این ننگ نیست، اما اداره مملکت با کمیته امدادی در شأن یک نظام اسلامی نیست.

در بخش دیگری از پیام آمده است: کسی میتواند مدیریت آستان قدس رضوی را به عهده بگیرد که در کنار همه خدماتی که به زائران ، مجاوران  ، هیئات عزادار  و هیئات آئینی میدهد– و همه سرجایش محفوظ است – کلام و امامت را گسترش بدهد، چون امامت در سایه نبوت است، لذا هم دشمن زیادی دارد هم دوست نادان.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار ما در مشهددر ادامه پیام تاکید شده است: مرحوم آقای طبسی(رضوان الله تعالی علیه) تا آنجا که مقدورش بود سعی میکردکه به حوزه خدمات علمی ارائه کند. 

اساتید ، مدیران ، مربیان و معلمان را در حوزه تقویت کند و بپروراند - تا آنجا که مقدورش بود - ولی این نکته باز فراموش نشود که ما موظفیم در ولایت و تدبیر و تولیت آستان قدس رضوی یک مطلب عمیق عریق علمی را بدانیم که تولیت آستان قدس رضوی غیر از وزارت فلان وزارتخانه و غیر از مدیریت آموزش و پرورش است؛ گذشته از این که خدمات عملی و اجرایی به زائران و هیئات و دسته جات و امثال ذلک می دهد، باید مسائل کلامی عمیق عریقی را که بتواند در هر عصر و هر مصری یک علامه امینی تربیت کند، گسترش بدهد. 

این کار حوزه علمیه به برکت مدیریت صحیح و ناب تولیت آستان قدس رضوی در ایران و تولیت قدس ائمه اطهار در عراق است، که ذات اقدس الهی عراق را و ایران و همه مناطقی که به نام مبارک اهل بیت(ع) است تا ظهور آن حضرت زنده و آباد نگه دارد.

ما از همه شما حق شناسی می کنیم،از مرحوم آیت  الله واعظ طبسی که این محفل عظیم و علمی و فرهنگی برای نکوداشت ایشان تشکیل شده است حق شناسی میکنیم،از ذات اقدس الهی مسالت میکنیم ایشان را مهمان ولایت اهل بیت عصمت و طهارت قرار بدهد، خدمات چندین ساله ایشان را به احسن وجه قبول بکند، بیت شریف ایشان را هم همچنان معزز بدارد و این نظام را به دست صاحب اصلی اش برساند.

پیام آیت الله العظمی جعفر سبحانی

آیت الله العظمی جعفر سبحانی مرجع تقلید شیعیان هم پیامی به آیین نکوداشت مرحوم آیت‌الله عباس واعظ طبسی همزمان صادر و طی آن از خدمات تولیت فقید آستان قدس رضوی تقدیر کردند.

در بخشی از این پیام که در مراسم قرائت شد، آمده است: تجربه نشان داده است که در میان قاطبه بشر پیامبران محبوب‌ترین انسان‌ها در جامعه هستند، چون خود را فدای جامعه کرده اند و به تکامل آنها پرداخته‌اند. از آن  ها بگذریم، عالمان و دانشمندان که پیوسته با حرکت علمی نیازهای جامعه را رفع و کوشش کرده اند که انسان به حد کمال برسد آنان هم محبوب‌ترین انسان‌ها هستند.

حرم علی بن موسی الرضا (علیه آلاف التحیة والثناء) قبله قلوب عاشقان ولایت است. و از روز نخست که جسد مبارکش در آن سرزمین به خاک سپرده شده ، پیوسته مزار مؤمنان بوده است.

دربخش دیگری از پیام تاکید شده است: جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ عباس واعظ طبسی (قدس سره) که تولیت آستان قدس رضوی را از دست حضرت امام (اعلی الله مقامه) گرفت شب و روز کوشش کرد که کاستی‌ها را رفع و خلافکاری های که در دوران قبل از انقلاب رخ داده بود رفع کند.

خدمات آن عزیز از دست رفته بیش از آن است که در این گفتار پیش آید ولی کسانی که آستان مقدس را قبل از انقلاب دیده اند و پس از آن ملاحظه کرده اند، خواهند دید که خدمات تولیت محترم بسیار چشمگیر و ارزنده است. ایشان تنها به توسعه حرم و صحن‌ها و غیره نپرداخت بلکه حمایت مرحوم طبسی از حوزه علمیه خراسان به ویژه توجه به مسائل فرهنگی، خدمات عظیمی انجام داده است .

 
 
نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها