تعداد بازدید: ۹۷
کد خبر: ۱۹۵۲۳
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۰ - 2024 02 March
شناسنامه‌دار کردن باغ‌های میوه و گلخانه‌ها به عنوان یکی از مهمترین اولویت‌های وزارت جهادکشاورزی است و تاکنون ۱۴۱۵ هکتار از باغ‌های شهرستان نی‌ریز شناسنامه‌دار شده‌اند.
نویسنده : روابط‌عمومی جهادکشاورزی نی‌ریز

مدیر جهادکشاورزی نی‌ریز گفت: ارائه هرگونه خدمات تسهیلات بانکی، بیمه بخش کشاورزی، خرید تضمینی محصولات، صدور مجوز صادرات، انشعابات برق، آب و گاز، استخر ذخیره آب، مکانیزاسیون، فنس‌کشی باغ، احداث خانه کارگری و دیگر موارد حمایتی در حوزه باغبانی، به‌ویژه تخصیص نهاده‌های کشاورزی، فقط به باغ‌های شناسنامه‌دار تعلق‌می‌گیرد.  

علیرضا بصیری افزود: این طرح، واحد‌های زیربخش باغبانی همچون انواع باغ مثمر و غیرمثمر، مزارع کشت گیاهان دارویی، واحد‌های پرورش قارچ و محیط‌های گلخانه‌ای را شامل می‌شود و به منظور صدور شناسنامه، بستر ثبت اطلاعات در سامانه سَبَک فراهم شده است.

وی اظهارکرد: برای صدور شناسنامه، بانک جامع اطلاعاتی شامل نوع درخت، سموم و کود‌های مورد استفاده، نوع مالکیت و مختصات جغرافیایی زمین در سامانه سَبَک ثبت می‌شود.

مدیر جهادکشاورزی نی‌ریز با اشاره به این‌که آمار بستر تمام برنامه‌ریزی‌ها است و با شناسنامه‌دار کردن باغ‌ها مشخص می‌شود چه محصولی در کجا و به چه میزان تولید می‌شود، اضافه‌کرد: از مزایای صدور شناسنامه برای باغها، ایجاد امکان تنظیم بازار و مدیریت پس از تولید محصول باغی است.

بصیری با بیان این‌که اتاق اصناف کشاورزی به عنوان بازوی اجرایی جهادکشاورزی انجام این طرح را در سطح شهرستان به‌عهده دارد، تصریح‌کرد: بر پایه آیین‌نامه اجرایی مصوب هیئت وزیران، وظیفه قانونی هویت‌بخشی و ساماندهی شاغلان و مشاغل بخش کشاورزی برعهده اتاق اصناف است؛ بنابراین ضمن تنظیم فرآیند اجرایی و ابلاغ دستورالعمل مربوط توسط وزیر جهاد کشاورزی، مقرر شده است تا در مرحله اول طرح برای تمامی واحد‌های زیربخش باغبانی مدارک هویتی با عنوان شناسنامه باغ صادر و آمار جامعی از مبادی تولید محصولات باغبانی کشور تهیه و تدوین شود.

 

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها