تعداد بازدید: ۳۱۷
کد خبر: ۱۹۲۶۲
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۷ - 2024 27 January
معاف کردن برخی مشاغل از پرداخت مالیات کارتخوان، افراد را به سمت استفاده از روش‌های پرداخت الکترونیک تشویق می‌کند و شاهد کاهش استفاده از اسکناس خواهیم بود.

مشاغل معاف از مالیات کارتخوان، مشاغل کوچک و متوسطی هستند که باتوجه به سقف درآمدی از پرداخت مالیات معاف شده‌اند.

فهرست مشاغل معاف از مالیات کارتخوان ۱۴۰۲، به شرح زیر است:

نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها، داروخانه‌ها و مراکز خدمات درمانی، جایگاه‌های سوخت اتوماتیک و دستی، فروشگاه‌های فروش و ساخت محصولات هنری، حمل و نقل درون شهری و تاکسی، مدارس، روزنامه فروشی‌ها، دفتر خدمات مخابراتی، مؤسسه‌های خیریه، فروشگاه‌های فروش کتاب و محصولات رسانه‌ای، عوارض راه و پارکینگ‌ها، وجوه دولتی و قوه قضائیه، اشخاص و شرکت‌های مواد غیر‌معدنی و نفتی، باشگاه‌ها ومؤسسه‌های ورزشی، شرکت‌های دانش بنیان با سطح فناوری ۱.

البته این مشاغل اگر شرایط یا سقف درآمدی آن‌ها از میزان مشخص شده بیشتر باشد، باید مالیات خود را پرداخت کنند.

در ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم ذکر شده است که به ازاء هر ده درصد افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات اشخاص موضوع این ماده نسبت به درآمد ابرازی مشمول مالیات سال گذشته آنها، یک واحد درصد و حداکثر تا پنج واحد درصد از نرخ‌های مذکور کاسته می‌شود.

طبق این قانون اگر در طول یک سال درآمد فرد افزایش داشته و تغییر پله داشته باشد، باید مالیات پرداخت کرده و دیگر از مالیات کارتخوان معاف نخواهد بود.
 
سقف معافیت از مالیات کارتخوان چه مبلغی است؟

طبق قانون مالیات مستقیم کشور، مشاغلی که سود کمتر از ۳۵.۶۰۰.۰۰۰ تومان در سال دارند از پرداخت مالیات معاف هستند.

این مشاغل در پله اول مالیاتی قرار می‌گیرند و درصورتی‌که مبلغ درآمد سالانه بیشتر از این مقدار باشد، نسبت به سود برای آن‌ها مالیات در نظر گرفته می‌شود.

مشاغلی که مازاد سود آن‌ها بین ۳۵.۶۰۰.۰۰۰ تا ۵۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان در سال است، در پله دوم پرداخت مالیات قرار می‌گیرند و باید ۱۵ درصد مالیات پرداخت کنند.

افرادی نیز که در پله سوم مالیاتی قرار می‌گیرند، با مازاد سود ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان شامل ۲۰ درصد مالیات می‌شوند.

در آخرین پله مالیاتی یا پله چهارم، به درآمد سالانه ۱۰۰ میلیون تومان به بالا، ۲۵ درصد مالیات تعلق می‌گیرد که صاحب کسب‌وکار باید آن را پرداخت کند.

البته فقط مالیات کارتخوان نیست و برخی از فروشگاه‌ها موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نیز هستند.

 

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها