تعداد بازدید: ۱۴۷
کد خبر: ۱۸۸۹۱
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۰ - 2023 17 December
به احتمال قریب به یقین تاریخ این اسکلت مربوط به پس از ویرانی تخت جمشید است. اسکلت رو به پهلوی راست قرار دارد و جمجمه به سمت شرق است.

سرپرست کاوش در آبراهه‌های تخت جمشید از کشف بقایای ۲۰ انسان در تخت جمشید خبر داد.
به گزارش فارس؛ علی اسدی در خصوص این خبر بیان کرد: طی کاوش در آبراهه‌های تخت جمشید تاکنون بقایایی از اسکلت ۲۰ انسان به دست آمده و یکی از کامل‌ترین این اسکلت‌ها طی چند روز گذشته و در ششمین فصل کاوش بدست آمد.
 
 سرپرست کاوش در آبراهه‌های تخت جمشید ادامه داد: در گذشته هم در محدوده نزدیک به کف آبراهه کاخ تچر یک فک انسانی بدست آمده بود که بین رسوبات بود در واقع فک مذکور نشانگر این بود که با گل و لای حمل شده و بقیه اجزاء آن شناسایی نشد. اما اکنون یک اسکلت کامل و آن هم در کف سنگی آبراهه بدست آوردیم که به لحاظ باستان‌شناختی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی تاکید کرد: به احتمال قریب به یقین تاریخ این اسکلت مربوط به پس از ویرانی تخت جمشید است. اسکلت رو به پهلوی راست قرار دارد و جمجمه به سمت شرق است. بر روی اسکلت، سه قطعه سنگ قرار دارد که دست کم یک عدد از آن‌ها دارای نقوش تزئینی مشابه پلکان‌های اطراف حیاط کاخ تچر است.
 
به گفته این مقام مسئول علاوه بر اسکلت یافت شده، قطعات زیاد و قابل ملاحظه‌ای از کنگره‌های شکسته شده پلکان‌های مذکور نیز در درون آبراهه‌های حیاط کاخ تچر یافت شده است.

------------------------------

احمد علی اسدی، سرپرست ششمین فصل کاوش در آبراهه‌های تخت جمشید: 

🔹در شش فصل کاوش‌های باستان‌شناسی در آبراهه‌های تخت جمشید تا کنون ٢٠ اسکلت انسانی شامل اسکلت زن، مرد و کودک به دست آمده است.

🔹بیستمین اسلکت در روزهای گذشته (آذر ۱۴۰۲) و در ششمین فصل از کاوش‌ها به دست آمد. جنسیت این اسکلت و تاریخ‌گذاری آن هنوز مشخص نشده است. آزمایش‌ها و مطالعات روی این اسکلت هنوز ادامه دارد.

🔹کشف این بقایای انسانی می‌تواند تاریخ تخت جمشید پس از ویرانی حملات اسکندر مقدونی را روشن‌تر کند./ایسنا

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها