تعداد بازدید: ۳۷
کد خبر: ۱۸۵۷۴
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۳ - 2023 17 November
خاطره ناصرالدین شاه از دستگاه‌‌های فیزیوتراپی
سومین سفر ناصرالدین شاه به اروپا در فروردین سال ۱۲۶۸ خورشیدی آغاز شد؛ او در این سفر ابتدا به روسیه رفت و سپس عازم کشور‌های آلمان، هلند، بلژیک، انگلستان و فرانسه شد.

به گزارش فرادید؛ این خاطره مربوط به روز سه‌شنبه ۲۲ اَمرداد سال ۱۲۶۸ خورشیدی است. در آن زمان، ناصرالدین‌شاه در جریان بازگشت از سفر فرنگ در شهر بادن‌بادن آلمان به سر می‌برد:

 آمدیم به حمامی که در سفر دوم هم آمده بودیم، از پله‌ها بالا رفتیم... یک تالاری بود که در آن اسباب ژیمناستیک زیادی از هر جور گذاشته بودند برای اشخاصی که مبتلا به درد‌های عصبانی و استخوانی هستند، مثلاً درد دست، درد پا ... این اسباب‌ها هر کدام مال مالش و حرکت جای مخصوصی از بدن است...

حرکات عجیب غریب این چرخ‌ها دارد مثل حرکت شتر؛ آدم چطور سوار شتر که هست تکان می‌خورد، روی این اسباب هم همینطور تکان می‌خورد. یک اسبابی هست که آدم روی آن می‌نشیند قِر می‌آید، خیلی طرز و طور‌های غریب... یک اسبابی بود که پشت داشت، آدم که روی او می‌نشست آدم را از پشت تا پائین در کمال خوبی مشت می‌زد... یک اسباب دیگر بود که آدم را می‌مالید و مالش نرم خوبی می‌داد، خیلی اسباب‌های خوبی بود...

فرستادیم مهدی خان را از منزل آوردند، روی این اسباب‌ها نشاندیم، تکان‌های غریب خورد و مهدی خان کاری کرد که از شدت خنده اشک از چشم ما می‌آمد، خلاصه خوب اختراعی کرده است ... حرکت‌های عجیب و غریب دارد و بعضی‌ها خیلی مضحک است. این اسباب‌ها را یک نفر حکیم از اهل سوئد زاندر نام (Zander) اختراع کرده و ده سال است که در اروپا متداول شده است.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها