تعداد بازدید: ۴۳۳
کد خبر: ۱۸۵۶۷
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۲ - 2023 17 November
بسیج چند هزار نیروی اسراییل برای پیدا کردن یک مبارز فلسطین
مقامات اسرائیلی اعلام کرده اند که می‌خواهند «یحیی سنوار» یکی از رهبران ارشد حماس در غزه را ترور کنند.

«یحیی ابراهیم سنوار» ۶۱ ساله دیرسالی است که کابوس مقامات امنیتی اسرائیل است. او از سال ۲۰۱۷ رییس دفتر سیاسی حماس در غزه است، اما این همه ابعاد ماجرای این مرد مرموز مقاومت ضدصهیونیستی فلسطین نیست.

سنوار از سال ۱۹۸۸ تا ۲۰۱۱ در زندان اسرائیل بوده است. او در ماجرای آزادی اسرای فلسطینی همراه بیش از هزار اسیر فلسطینی دیگر با گیلعاد شالیت سرباز اسرائیلی در اختیار مقاومت مبادله شد.

بسیاری در اسرائیل این روز‌ها آرزو می‌کنند که‌ای کاش یحیی سنوار را آزاد نکرده بودند؛ چون گفته می‌شود او مغز متفکر ساختار امنیتی-اطلاعاتی حماس و یکی از طراحان اصلی عملیات طوفان الاقصی بوده است.

سنوار به واسطه حضور بیش از ۲۰ سال در زندان اسرائیل زبان عبری را به غایت خوب فرا گرفته است. او همچنین مطالعه کاملی روی زندگی نامه بسیاری از رهبران اسرائیلی داشته است و آشنایی بسیار عمیقی از ساختار جامعه اسرائیلی دارد.

 او پس از آزادی و ورود به نوار غزه تلاش کرد ساختار اطلاعاتی و امنیتی حماس و نیز نیروی دفاعی و رزمی آن را بازسازی کند و بسیاری از ناظران می‌گویند ساختاری که سنوار برای دستگاه اطلاعاتی و امنیتی حماس در نوار غزه چیده، طی سال‌های اخیر امکان نفوذ اسرائیل را در آن به حداقل خود رسانیده است و به همین خاطر است که یحیی سنوار موفق شده موزانه برتری اطلاعاتی اسرائیل را معکوس کرده و از این برتری سکویی برای عملیات غافلگیرانه طوفان الاقصی مهیا کند که ضربه‌ای کاری و جدی بر پیکره رژیم اسرائیل وارد کرده است.

علاوه بر پاکسازی جاسوس‌ها و خبرچین‌های اسرائیل از غزه، یحیی سنوار موفق شده دست اطلاعاتی برتری نسبت به سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل (موساد، شاباک و امان) داشته باشد و اطلاعات ذی قیمتی از دستگاه‌های امنیتی اسرائیل به دست آورد که همین اطلاعات یکی از دلایل موفقیت عملیات طوفان الاقصی در ۱۵ مهرماه امسال بوده است.

یحیی سنوار معتقد است اسرائیل را بیش و پیش از آنکه باید در میدان نبرد نظامی شکست داد، باید ابزار برتری اطلاعاتی آن را گرفت. به بیان دیگر این چهره مقاومت فلسطینی بر این اعتقاد بوده است که راز برتری اسرائیل در تمامی معادله‌های نظامی ۷ دهه گذشته بر کشور‌ها و ارتش‌های عربی مجاورش، همین برتری اطلاعاتی بوده است؛ بنابراین برای ضربه زدن به این رژیم اشغالگر باید معادله برتری اطلاعاتی را معکوس کرده و دست برتر اطلاعاتی را از آن خود کرد.

به همین خاطر یحیی سنوار علاوه بر اینکه مطالعه کاملی بر ساختار‌های اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل داشته و دارد و در پی آن اقدام به پاکسازی درون حماس از جاسوس‌های اسرائیل کرد، توانست در نهایت با برتری اطلاعاتی بر اسرائیل، عملیات غافلگیرانه طوفان الاقصی و نفوذ به عمق سرزمین‌های اشغالی فلسطین را رقم بزند؛ عملیاتی که بنا به اذعان خود صهیونیست ها، بدترین ضربه کاری به اسرائیل از تاریخ تشکیل آن بوده است.

اسرائیلی‌ها اخیراً اعلام کرده‌اند که یکی از اصلی‌ترین اهداف آن‌ها در غزه از بین بردن یحیی سنوار است. مردی که معلوم نیست که حتی امروز و حتی در حین عملیات طوفان الاقصی در درون غزه بوده باشد؛ چون طوفان الاقصی ثابت کرد که مبارزان فلسطینی راه‌های زیادی برای ورود و خروج از غزه داشته اند و هیچ بعید نیست که سنوار طی روز‌های قبل از عملیات و یا بعد از آن از غزه خارج شده باشد؛ شاید هم در داخل باشد و در تونل‌های تودرتوی غزه عملیات گردان‌های القسام علیه نظامیان اشغالگر اسرائیلی را هدایت و مدیریت می‌کند.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها