تعداد بازدید: ۳۰۳
کد خبر: ۱۸۴۷۲
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۲ - 2023 05 November
مصوبه کاهش ۳ ماهه خدمت سربازی مصوب و ابلاغ شد؛ اما نکته مهم علاوه بر کاهش مدت سربازی، تغییر میزان مسافت مدنظر بین یگان خدمتی و محل سکونت برای تعیین بومی یا غیربومی بودن مشمولان است.

بر پایه این مصوبه، مدت خدمت سربازی که تا پیش از این ۲۴ ماه بود به ۲۱ ماه تغییر پیدا کرد؛ اگرچه مدت خدمت سرباز امریه‌ها همان ۲۴ ماه است.

مدت زمان خدمت سربازی هم که بر پایه محل خدمت از مناطق عادی گرفته تا مرز و عملیاتی و محروم و بد آب و هوا و بومی و غیر بومی بودن متغیر است از حداقل ۱۷ ماه به ۱۴ ماه کاهش می‌یابد.

بر طبق این مصوبه، خدمت در مناطق عادی برای سرباز بومی ۲۱ ماه و سرباز غیر بومی ۱۸ ماه خواهد بود.

اگر از ابتدای آبان ماه وارد ۲۱مین ماه خدمتی خود شده‌اید، برای سیر مراحل تسویه حساب اقدام کنید.

حالا که به بومی و غیر بومی اشاره شد، باید گفت که یکی از نکات مهم در این مصوبه تغییر مسافت مورد ارزیابی است؛ چرا که تا قبل از این، «عدد» مسافت مورد نظر برای ارزیابی بومی یا غیر بومی بودن سربازان ۵۰ کیلومتر بود؛ یعنی اگر مسافت بین یگان خدمت تا محل سکونت سرباز کمتر از ۵۰ کیلومتر بود سرباز بومی بود و در غیر این صورت، غیر بومی؛ اما در مصوبه جدید مقدار مسافت مدنظر تغییر کرده و مقیاس عدد ۲۰۰ شده است؛ بدین صورت که اگر فاصله یگان خدمت تا محل سکونت مشمول کمتر از ۲۰۰ کیلومتر باشد فرد مشمول بومی محسوب شده و در منطقه عادی ۲۱ ماه خدمت می‌کند.

اما اگر فاصله محل سکونت با یگان خدمتی بیش از ۲۰۰ کیلومتر باشد سرباز، غیر بومی محسوب شده و در مناطق عادی، ۱۸ ماه خدمت می‌کند.

باید گفت که مدت خدمت سربازی در مناطق درگیر عملیاتی شمال‌غرب و جنوب شرق کشور ۱۴ ماه است چه برای سرباز بومی‌ها و چه غیربومی‌ها؛ اما سربازانی که در مناطق امنیتی غیر درگیر یا بد آب و هوا باشند، اگر بومی باشند ۱۸ ماه و اگر سرباز غیر بومی باشد ۱۵ ماه خدمت خواهد کرد.

مدت زمان خدمت برای سربازان دارای امریه همچنان ۲۴ ماه بوده و مشمول این کسری جدید نیستند.

گفتنی است کسر خدمت ۲ ماهه سربازان متأهل در جای خود باقی است و برای فرزند اول سه ماه و فرزند دوم نیز ۴ ماه کسر خدمت اعمال خواهد شد.

میزان کسر خدمت برای سربازان متأهل دو ماه، دارای یک فرزند سه ماه و در صورت داشتن فرزند دوم چهارماه بوده و به مانند قبل بدون تغییر است.

اگر سه فرزند دارید معاف هستید! به شرط آنکه سن شما بالاتر از ۴۰ سال باشد.

با هر سنی اگر ۴ فرزند دارید معاف هستید.

 برای در خواست معافیت با شرایط فوق به دفاتر پلیس +۱۰ سر بزنید.

ذکر این نکته هم ضروری است که سربازان مستقر در یگان حفاظت سازمان‌ها از جمله زندان‌ها، قوه قضائیه، شیلات، اطلاعات و ... نیز مشمول این مصوبه شده و از کاهش خدمت سربازی برخوردار خواهند بود.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها