تعداد بازدید: ۹۶
کد خبر: ۱۸۴۶۰
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۰ - 2023 05 November
پای درس زنده‌یاد استاد علی صفایی حائری

- اگر روزی به ما بگویند آیا حاضری نبی‌ای از انبیاء الهی و، ولی‌ای از اولیای الهی را بکشی؟ جواب ما منفی است و حتی از این سؤال، وحشت هم می‌کنیم و خودمان را از این اعمال بسیار دور می‌بینیم.

احساس می‌کنیم که این گناهان، گناهان ما نیست و بین ما و آنها، حائل‌ها و واسطه‌های زیادی وجود دارد.

اعتقادم این است که ما هنوز در فضای این گناهان قرار نگرفته‌ایم. هنوز مجبور نشده‌ایم که به خاطر محبوب‌هامان دست به هرکاری بزنیم، در حالی که همه فرعونیم، فقط مصر‌های ما کوچک و بزرگ می‌شود.

من در محدوده خانه‌ام، مادر و پدرم، فرزند و عیالم، فرعونی هستم و «اَنَا رَبُّکمُ الاعْلی» را در آن حد دارم و در این زمینه قدم برمی‌دارم.

گاهی که با چند نفر همراه می‌شوم و در ماشینی می‌نشینیم، تفرعن می‌کنم و زیر بار نمی‌روم و جبروت و کبریا و خودخواهی‌هایم در آن مرحله، ظهور و بروز می‌کند؛ و گاهی هم این اتفاقات و این حالت‌ها در محیط کارم متجلّی می‌شود.

جریانی بود که برای خود من تذکر زیادی داشت. بقالی بود که گاهی از او شیر می‌خریدم.

من دو شیشه شیر می‌خواستم، اما او می‌گفت باید یک ظرف ماست هم ببری، در حالی که می‌دیدم بعضی می‌آمدند و بدون اینکه او به آن‌ها چیزی بگوید، ده تا ده تا شیر می‌بردند.

با خنده گفتم پس یک شیشه شیر بیشتر نمی‌خواهم. او هم گفت: نه آقا! همین که گفتم!

وقتی به انسان اختیار چهار تا شیر، چهار تا آفتابه، چهار تا آدم، چهار تا لباس و... را می‌دهند، او مقرراتی را به دلخواه و از پیش خود می‌آورد، درحالی که خداوند حکمی را برای آن قرار نداده است، بلکه حکم را خودِ من تشریع می‌کنم. کاش این مجعولات و این منزّلات، لااقل مساوی و برای همه بود، اما این طور نیست بلکه حدود و ثغور آن را، تفرعن من، ضعف‌ها و قدرت‌های من، اینکه به چه کسی بستگی دارم و در گرو چه کسی هستم، اندازه می‌گیرد.

واقعیت امر این است که شاید بُغض‌ها آنچنان بالا رود، حسادت‌ها آنچنان تحریک شود که به خاطر این که کم نیاوریم، به خاطر این که افت نکنیم، به خاطر این که ذلیل نشویم، همه عزیزان حق را ذلیل می‌کنیم تا آنچه را که به آن وابسته‌ایم از بین نرود.

- هیچ سالکی، سلوک شیطان را نداشته (به اندازه شیطان سلوک نداشته) و حتی مدعی چنین سلوکی نیست.

همه کسانی که درجاتی از سلوک را دارند، مدّعی کشف و شهودی کمتر از آسمان هفتم هستند، در حالی که شیطان نه تنها «شهود»، که «حضور» داشت با این حال بیرونش کردند، تبعیدش کردند، چرا؟ چون «عبد» نبود.

- مردم باید راحت بتوانند درد دل‌شان را [به روحانیت]بگویند.

[شما روحانیون]لازم نیست آقایی بکنید.

- امام زمان (عج) خودش به اندازه کافی آقا هست!

- سنگ راه کسی نشوید؛ زن خودش باید حرکت کند و چیزی مانع او نشود، خودش هم سعی کند سنگ و سد راه کسی نشود.

- اگر می‌بینی که امروز با مشکلاتی روبرو هستیم، این به خاطر این غفلت است که خواسته‌ایم پیش از تحقق جامعه اسلامی، حکومت اسلامی را تحقق بدهیم، در حالی که این حکومت همچون سقف رفیع و بلندی است که پایه‌های محکم و عظیم می‌خواهد تا این پایه‌ها فراهم نشوند نمی‌توان این سقف را زد.

همه فرعونیم، فقط مصرهای ما کوچک و بزرگ می‌شود

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها