تعداد بازدید: ۲۸۴
کد خبر: ۱۸۳۴۵
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۱ - 2023 21 October
فرماندار: مسئولان سهل‌انگاری نکنند
author
روزنامه نگار: عابد نعمتی
بارش‌های اصلی از ۱۵ آبان

فرماندار نی‌ریز در جلسه کمیته بحران گفت: «کوتاهی هیچ مدیری را در زمان بحران نمی‌توانم بپذیرم؛ مخصوصاً مواردی که با جان و مال مردم سر و کار دارد.»

رحمت الهی تبدیل به بحران نشود

یعقوب خسروانی در این جلسه که دوشنبه ۲۴ مهر در فرمانداری برگزار شد، اظهار داشت: «از همه می‌خواهم در همه امور پای کار باشند و در هیچ زمینه‌ای کوتاهی نکنند.

رحمت الهی نباید تبدیل به بحران و خوشحالی مردم نباید تبدیل به غم و ناراحتی شود.

کار ما کار تیمی است و اگر یک نفر لنگ بزند، کل تیم زیر سؤال می‌رود.

همه امکانات ادارات باید در چنین مواقعی در اختیار تیم بحران قرار گیرد.

هواشناسی باید ضمن پیش‌بینی و رصد، به موقع اطلاع‌رسانی کند تا جلوی خیلی از حوادث گرفته شود. سهل‌انگاری مسئولان در این زمینه اصلاً قابل بخشش نیست و باید همه مردم را خانواده خودمان بدانیم.»

وی همچنین به موارد زیر اشاره کرد:

- بخاری، مسیر هواکش‌ها و پشت‌بام‌های مدارس چک شود.

- سالن‌های مدارس و ادارات در زمان بحران در اختیار و آماده باشد.

- هرس درختان در مسیر کابل‌های برق انجام شود.

- اداره راهداری، گردنه‌ها را در زمان بارندگی پوشش دهد.

- انرژی و سوخت به موقع تأمین شود.

- خانه‌های روستا‌هایی که گازکشی شده و علمک برایشان رفته، اما به دلایل مالی نمی‌توانند گازکشی کنند، باید سیلندر گاز در اختیارشان قرار بگیرد تا دچار مشکل نشوند.

بارشهای اصلی از 15 آبان

بارش‌های اصلی، ۱۵ آبان به بعد

رئیس اداره هواشناسی نیز گفت: «بر پایه پیش‌بینی فصلی پاییز امسال، بارش‌ها در غرب و جنوب غرب نرمال و فراتر از نرمال است و برای اوایل و اواسط زمستان، هنوز پیش‌بینی دقیقی وجود ندارد.

اما دو نظریه است؛ یکی این که بارندگی به دلیل وجود سیستم النینو خوب است و برخی نیز می‌گویند اواسط و اواخر زمستان، بارش‌ها کمتر از نرمال است؛ اما به هر حال پاییز خوبی در پیش داریم.»

علیرضا بهنام افزود: «انت‌های هفته یک سیستم بارشی برای نی‌ریز پیش‌بینی شده که البته میزان آن کمتر از ۵ میلیمتر است.

از اوایل آبان تا ۱۵ آبان، سیستم‌های همرفتی و احتمال رگبار پراکنده نقطه‌ای وجود دارد.

اما بارش‌های سیستمی که می‌شود روی آن حساب کرد، از ۱۵ آبان به بعد است.

در هر صورت امیدوارم زمستان بارش‌های خوبی داشته باشیم؛ چون نمی‌توانیم تنها دل به بارش‌های پاییزی خوش کنیم.

وقتی می‌گویند پاییز بیشتر از نرمال، یعنی می‌شود بیشتر از ۴۰ میلی‌متر.

حتی اگر در پاییز ۱۰۰ میلی‌متر هم باران ببارد، فایده‌ای ندارد و نباید به آن دل بست؛ باید امید به زمستان و بارش‌های آن داشته باشیم.»

۲۳ میلیارد تومان پرداخت خسارت

بصیری مدیر جهاد کشاورزی نیز گفت: «یک میلیارد و ۹۳۵ میلیون تومان برای آبگیر‌ها و گوراب‌ها و کانال‌های انتقال آب و حوضچه تغذیه مصنوعی که خسارت دیده بود جذب کردیم.

در سیل سال گذشته، ۵۰۰ نفر از بهره‌برداران بخش کشاورزی خسارت دیدند که ۲۳ میلیارد تومان خسارت مشخص شده که به زودی به خسارت دیدگان پرداخت می‌شود.»

رئیس منابع آب نیز عنوان داشت: «رودخانه‌های سطح شهرستان به خاطر جلگه‌ای بودن، هر لحظه ممکن است مسیر آب در آن عوض شود و ایجاد خطر کند.

امکان تغییر مسیر رودخانه هم از نظر فنی و مالی و هم مالکیت‌های شخصی اطراف خیلی مشکل است؛ مانند قلعه بهمن و مسکن مهر که دیواره‌های رودخانه خورده شده و باید با سنگ و مصالح استحکام آن برگردد تا تبدیل به بحران نشود.»

خیراندیش افزود: «۱۵ سال است که از احداث خاکریز تغذیه مصنوعی‌ها در روستا‌های خراسانی و ریزاب می‌گذرد و اگر حجم آب آن‌ها از مقداری بالاتر رود، امکان این که آب از داخل موش خوردگی‌ها شکستگی در دیواره ایجاد کند وجود دارد که نیازمند آمادگی شورا و بخشداری است.

در منطقه میبد قطرویه نیز یک تغذیه مصنوعی است که باید ترمیم شود.

تغذیه مصنوعی‌های سمت پلنگان هم در حال ترمیم و تعمیر دریچه است.»

کچویی مدیر اورژانس ۱۱۵ نی‌ریز هم عنوان داشت: «بیمارستان جدید نی‌ریز در جایی واقع شده که اطراف آن سیلاب زیاد می‌آید و اگر بارندگی زیادی شود، آمبولانس‌ها و مردم نمی‌توانند به آن تردد کنند و باید پل و کانال احداث شود.»

محسنی شهردار مشکان به پل ورودی مسکن مهر این شهر اشاره کرد و گفت: «اگر یک بارندگی شدید اتفاق بیفتد، این پل تخریب و ورودی و خروجی مردم به مسکن مهر قطع می‌شود.»

راهکار عملی مطرح کنید

رئیس هلال احمر، اما با بیان این که در زمان بحران نباید اقدامات قبل از بحران را انجام دهیم، اظهار داشت: «دوستان فقط مشکلات را اعلام می‌کنند و راهکاری مطرح نمی‌شود و می‌ماند تا زمان بحران. صحبت‌های ما همه درس آموخته‌های سال‌های قبل است.

تجربیات خوب است؛ ولی باید چیز جدیدی در چنته داشته باشیم که جلوی بحران به طور عملی گرفته شود.»

احمدی افزود: «شهرستان بختگان هم زیر مجموعه ما است که باید هرچه در زمان بحران توان داریم، تقسیم بر دو کنیم که این، برای مجموعه ما چالش برانگیز است.»

در این بین فرماندار گفت: «با توجه به وسعت کار، پیگیری کنید تا ادارات کاملاً از بختگان مستقل شوند.»

احمدی اضافه کرد: «تلفات جاده‌ای تبدیل به بحران اصلی ما شده که باید برای آن چاره‌اندیشی و نقاط حادثه‌ساز شهرستان اصلاح شود.»

مسئول خدمات شهری شهرداری نی‌ریز، به تسریع در پیشرفت پروژه آبخیزداری اسلام‌آباد تأکید کرد و گفت: «آماده‌سازی ماشین‌آلات شهرداری و آتش‌نشانی و تجهیزات انتقال آب‌های سطحی برای زمان بحران انجام شده و از شهریورماه، ۱۲۰ تن لایروبی کانال‌های سطح شهر را انجام داده‌ایم که همچنان ادامه دارد.»

جمالی مدیر آموزش و پرورش نی‌ریز عنوان داشت: «برخی فضا‌های آموزشی ما عمری بیش از ۶۰ سال دارند و بارندگی زیاد می‌تواند در دیوار‌های آن نفوذ کند که اگر از قبل شرایط آب و هوایی را بدانیم، مشکلی پیش نمی‌آید.

سال گذشته سقف یکی از کلاس‌های مدرسه مصطفی خمینی خود به خود پایین آمد که خوشبختانه در یک روز تعطیل بود.»

صفی رئیس اداره برق گفت: «پایه‌های برقی که نیاز به مقاوم سازی داشتند، اقدامات لازم بریشان انجام شده و ۸۰ درصد هرس درختان را انجام داده‌ایم که فقط خیابان طالقانی باقی مانده که در روز‌های آینده انجام می‌شود.»

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها