تعداد بازدید: ۴۳
کد خبر: ۱۸۳۰۵
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۳ - 2023 22 October
مونژی باوندی روز چهارشنبه ۴ اکتبر ۲۰۲۳ به دلیل تحقیقات در زمینه نانوذراتِ موسوم به «نقاط کوانتومی» به همراه دو محقق دیگر جایزه نوبل شیمی را دریافت کرد.

یکی از سه برنده جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۲۳ پیش‌تر در دوران تحصیل، در نخستین امتحان دانشگاهی خود در هاروارد مردود شده بود.

مونژی باوندی، روز چهارشنبه پس از آنکه به همراه دو دانشمند دیگر، لوئیس ئی. بروسِ آمریکایی و الکسی یکیموفِ روس به صورت مشترک جایزه نوبل شیمی امسال را دریافت کرد این موضوع را در جریان یک کنفرانس خبری با دیگران در میان گذاشت.

این دانشمند فرانسوی-آمریکایی که حالا جایزه نوبل را در کارنامه افتخاراتش دارد اولین امتحان دانشگاهی خود را در هاروارد با ناکامی پشت سرگذاشته بود؛ اتفاقی که می‌توانست به گفته خودش به کلی آینده‌اش را نابود کند.

اما او می‌گوید که از آن دوره به سختی خارج شد و آن ناکامی برایش درسی برای استقامت، سخت‌کوشی و تلاش بیشتر بوده است.

این پروفسور برجسته در فرانسه از خانواده‌ای که پدر در آن تونسی بود به دنیا آمد، اما بخش عمده زندگی خود را در ایالات متحده سپری کرد.

مونژی باوندی روز چهارشنبه در جریان کنفرانسی خبری در مؤسسه فناوری ماساچوست گفت که در دوران تحصیل ابتدا عادت نداشته که برای امتحانات درس بخواند.

این شیمیدان برجسته، اولین امتحان در دانشگاه هاروارد، جایی که تحصیلات تکمیلی خود را دنبال کرد، با تجربه‌ای سخت پشت سر گذاشت و در نهایت نمره قبولی نگرفت.

او می‌گوید: «به سؤال اول نگاه کردم و دیدم توان پاسخ به آن را ندارم؛ برای سؤال دوم هم همین اتفاق افتاد؛ سعی کردم به همه سؤال‌ها پاسخ دهم، اما در نهایت از ۱۰۰ نمره تعیین شده ۲۰ گرفتم؛ این پایین‌ترین نمره امتحان در کلاس بود.»

مونژی باوندی که اکنون ۶۲ سال دارد با خنده ادامه می‌دهد: «به خودم گفتم خدایا! این آخر کار من است، من اینجا چه می‌کنم؟»

آقای باوندی سپس می‌گوید بعد از آن فهمیده است که باید یاد بگیرد و تلاش کند تا برای امتحان‌ها بهتر درس بخواند.

به گفته او، این تجربه نخست و ناموفق می‌توانست به کلی آینده‌اش را ویران کند؛ برنده جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۲۳ در این خصوص می‌گوید: «می‌توانستم به این نتیجه برسم که برای این رشته تحصیلی ساخته نشده‌ام، اما آنچه انجام می‌دادم را دوست داشتم، بنابراین یاد گرفتم که به عنوان یک دانش‌آموز چگونه موفق شوم.»

او به دانشجویان امروزی توصیه کرد که «ذهن خود را باز نگه دارند» و «کنجکاو» باشند، زیرا به اعتقاد او «کنجکاوی در علم یک نکته کلیدی است.»

برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۳ سپس توصیه‌های خود را به دانشجویان جوان اینگونه ادامه داد: «شکست‌ها بخشی از تحقیقات هستند، آن‌ها همچنین بخشی از زندگی به حساب می‌آیند؛ مهم این است که به تلاش ادامه دهید و آنچه را که به آن علاقه دارید، انجام دهید.»

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها