تعداد بازدید: ۱۸۸
کد خبر: ۱۸۲۴۰
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۶ - 2023 14 October
داروخانه‌های نی‌ریز: تا حق‌الزحمه ندهند، انجام نمی‌دهیم کمبود شیر خشک در نی‌ریز همچنان وجود دارد

به گفته مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو، از ۲۰ مهرماه هر فردی که برای تهیه شیرخشک به داروخانه مراجعه می‌کند، باید کد ملی نوزاد و تاریخ تولد او را بداند.

همه شیرخشک‌ها باید در سامانه تیتک ثبت شود تا از قاچاق این اقلام جلوگیری گردد.

این موضوع شامل شیرخشک‌های رگولار هم می‌شود.

 
درج برچسب بر محصولات تراریخته جهت اطلاع مصرف‌کننده الزامی است.

در همین حال، رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد گفت: فروش شیرخشک نوزاد با کدملی از قاچاق، احتکار و مصرف بیش از حد این کالا جلوگیری کرده و شیرخشک را به دست مصرف‌کنندگان واقعی می‌رساند.

هانی تحویل زاده عنوان کرد: قیمت شیرخشک دستوری است و قیمت آن پایین نگه داشته شده، بنابراین احتمال می‌رفت که این کالا از کشور خارج و یا بیش از حد مصرف شود یا کلاً وارد صنایع دیگری شوند و به دست مصرف کننده واقعی نرسد.

وی افزود: قبلاً در داروخانه‌ها فقط شیر خشک‌های رژیمی با کد ملی فروخته می‌شد؛ ولی در حال حاضر با تصمیم سازمان غذا و دارو، همه شیرخشک‌ها به این شیوه عرضه می‌شود.

نوشتنی است این شیوه عرضه به داروخانه‌های نی‌ریز هم ابلاغ شده، اما آن‌ها می‌گویند تا حق‌الزحمه آن را نپردازند، انجام نمی‌دهیم.

به گفته مسئولان داروخانه‌های نی‌ریز، ثبت کد ملی و تاریخ تولد متقاضیان، زمان زیادی می‌برد؛ این در حالی است که شیر خشک برای داروخانه ۷ درصد سود و ۱۰ درصد ضریب مالیاتی دارد؛ بنابراین بر پایه نامه اخیر انجمن داروسازان فارس به دانشگاه علوم پزشکی، تا حق‌الزحمه ثبت آن لحاظ نشود، این کار را انجام نخواهند داد؛ حتی اگر به گفته آن‌ها سهمیه داروخانه در پی این اقدام قطع شود.

در عین حال، مسئله اتباع خارجی هم که شناسنامه و کد ملی ندارند، دغدغه دیگری است که انجمن داروسازان فارس گوشزد کرده است.

در حال حاضر، کمبود شیر خشک که در ماه‌های اخیر خبرساز شده بود، همچنان ادامه دارد؛ به طوری که دو مارک معروف شیر خشک یعنی نان و آپتامیل، در روز چهارشنبه ۱۹ مهرماه، در خیلی از داروخانه‌های شهر یافت نمی‌شد و تلاش ما برای ارتباط با مسئولان شبکه بهداشت نی‌ریز، بی‌نتیجه ماند.

این در حالی است که مدیرکل امور فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو عنوان داشت: «مشکلی از نظر تأمین شیرخشک وجود ندارد.

با توجه به تأمین این فرآورده از مسیر تولید داخل و واردات به‌زودی نیاز بازار مرتفع خواهد شد.»

وی افزود: «برنامه توزیع شیرخشک مورد نیاز هر استان، بر پایه الگوی مصرف سال ۱۴۰۱، میزان موالید و نیاز، تعیین و به صورت ماهانه بازنگری می‌شود.»

نوشتنی است برنامه اعلام شده برای توزیع شیر خشک، تا روز پنجشنبه ۲۰ مهرماه پا برجا بود و اگر بعد از این تاریخ تغییری در نحوه و مکان توزیع شیر خشک انجام شد، از طریق فضای مجازی به اطلاع خواهد رسید.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها