تعداد بازدید: ۱۷۴
کد خبر: ۱۸۲۳۸
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۰ - 2023 14 October
در هفته چهارم مهر
مسئله کمبود معلم در سراسر کشور، چند روزی است که مورد توجه قرار گرفته و اعتراض مردم را در پی داشته است.

نمایندگان مجلس هفته گذشته از کلیدخوردن استیضاح رضا مرادصحرایی وزیر آموزش‌وپرورش خبر دادند و گفتند او نتوانسته به قول‌هایش در این‌باره عمل کند.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس هم در پاسخ به اخطار یک نماینده، معضل کمبود معلم را تأیید کرد و گفت: قطعاً در ابتدای سال تحصیلی مشکل کمبود معلم وجود داشت؛ ولی با جلسه‌ای که برگزار شد، این موضوع با سرعت حل خواهد شد.  

اما وزیر آموزش‌وپرورش که ابتدا کمبود ۲۰۰هزار معلم را تأیید کرده بود، حالا در تناقض‌گویی‌هایی می‌گوید کمبود را قبول ندارد.

وزیر پیشین آموزش‌وپرورش هم می‌گوید: موضوع کمبود معلم از اردیبهشت‌ماه امسال مشخص بود؛ اما برای آن تدبیر نشد.  

یک منبع آگاه در گفتگو با ما می‌گوید: کمبود معلم مسئله امروز و دیروز آموزش‌وپرورش نیست.

این مشکل همیشه وجود داشته، اما با پیش‌بینی به موقع در شهریور ماه حل می‌شده است.

اما امسال دیر جنبیدند و تا بخواهند از نیرو‌های تبصره ۲۸ (استخدامی‌های آزمونی) و دانشگاه فرهنگیان استفاده کنند، کمی زمان می‌برد.

ظاهراً کمبود معلم امسال به‌حدی است که این وزارتخانه از بخشنامه ۱۵ ساعته خود عقب‌نشینی کرده و به بازنشستگان پیام داده و از آن‌ها خواسته که ساعت حضورشان در مدرسه را به ۲۴ساعت در هفته برسانند.

در همین حال، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: طبق توضیحات مسئولان دولتی، کلاس‌های خالی از معلم تا هفته آینده با جذب نیرو‌های خرید خدمات آموزشی و اعلام کامل نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش تکمیل می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش نیز عنوان داشت: با وجود مشکلات پیش آمده، در حال حاضر کلاس بدون معلم نداریم و تا پایان مهر، ۱۱ هزار آموزگار به مدارس وارد می‌شوند.

قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی هم عنوان داشت: «وزیر آموزش و پرورش گفته حداکثر ۳ هزار کلاس بدون معلم باقی مانده که طی روز‌های آینده حل خواهد شد.

طبق پیگیری قبلی ما، حدود ۲۳ هزار کلاس بدون معلم بودند.»

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها