تعداد بازدید: ۵۷
کد خبر: ۱۸۰۰۵
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۰ - 2023 16 September
نگاهی به تاریخچه بازی فوتبال FIFA و PES
فوتبال، بدون شک محبوب‌ترین ورزش در جهان محسوب شده و هواداران این ورزش که معمولاً نسبت به علاقه به فوتبال و تیم فوتبالی مورد علاقه‌اشان، متعصب هم هستند، سالانه هزینه زیادی را خرج تماشای این ورزش زیبا می‌کنند.

با شروع شکل‌گیری صنعت بازی‌های ویدیویی، از همان ابتدا تلاش‌هایی برای شبیه سازی ورزش فوتبال در این هنر صورت گرفت. این تلاش‌ها تا اواسط دهه نود میلادی حالتی جدی نداشت.

با ورود دو غول بازی سازی آن زمان، یکی از شرق و دیگری از ایالات متحده، داستان حضور فوتبال در بازی‌های ویدیویی، به طور کامل تغییر کرد. رقابت این دو سری، باعث شده که هر ساله، فوتبال در بازی‌های ویدیویی، به تجربه نمونه واقعی آن نزدیک‌تر شوند.

بازی Konami Hyper Soccer، اولین تجربه کونامی در ساخت شبیه ساز فوتبال بود.

اگر از عرضه بازی Konami Hyper Soccer در سال ۱۹۹۱ و دو نسخه ابتدایی فیفا در سال ۹۳ فاکتور بگیریم، اولین رقابت مستقیم این دو سری، به بازی‌های International Superstar Soccer از سوی کونامی و FIFA ۹۵ از سمت الکترونیک آرتز بر می‌گردد.

FIFA
یک سری بازی فوتبال که توسط شرکت الکترونیک آرتس ساخته و منتشر می‌شود. این بازی‌ها دارای لایسنس رسمی تمام تیمها، لیگ‌ها و بازیکنان فوتبال جهان هستند و هر سال نسخه جدید آن‌ها منتشر می‌شود. FIFA ۲۲ آخرین نسخه این سری است که در سپتامبر ۲۰۲۳ منتشر شد.

PES
یک سری بازی فوتبال که توسط شرکت کونامی ساخته و منتشر می‌شود. این بازی‌ها به شبیه‌سازی واقع‌گرایانه فوتبال تمرکز دارند و دارای گرافیک و فیزیک بالایی هستند. PES ۲۰۲۳ آخرین نسخه این سری است که در اکتبر ۲۰۲۳ منتشر شد.

جالب از فوتبال دیجیتال
- کونامی در سال ۹۷، برای اولین بار، ضربات پنالتی را به بازی خود اضافه کرد.

- نسخه‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ سری FIFA نیز بازی‌های خوبی بودند. اضافه شدن قابلیت بازی آنلاین، حالت مربیگری و شبیه سازی قابل قبول الکترونیک آرتز از سطح کیفی بازیکنان و ورزشگاه‌های معروف، FIFA را بار دیگر در مسیر درستی قرار داد.

- به عقیده بسیاری، نقطه عطف سری PES و شاید تمام بازی‌های شبیه ساز فوتبال تا آن زمان، بازی PES ۶ بود. این بازی ترکیب درستی از فوتبال واقعی و تجربه آرکید محسوب می‌شد. یک و دو‌های زیبا، بازی سرعتی، دریبل‌های متنوع که زدن آن‌ها در اکثر مواقع از یک درجه سختی منطقی بهره می‌برد، در کنار سیستم پاسکاری فوق‌العاده بازی، PES ۶ را به یک عنوان فوق العاده تبدیل کرده بودند.

- فوتبال زنان در FIFA ۱۶ به بازی‌های ویدیویی آمد.

سرانجام به نظر می‌رسید که رقابت میان این دو نام قدیمی، جدی است و هر کدام از این دو نام معروف، نیاز به ارائه بخش‌های جدید و ایجاد تغییرات مثبتی برای پیشی گرفتن از رقیب خود دارند، تغییراتی که در نهایت به نفع علاقه‌مندان به این دو سری تمام شده است.

نظر شما چیست؟ شما تجربه کدام یکی از این دو عنوان را ترجیح می‌دهید و به نظر شما، آینده سبک شبیه‌ساز فوتبال متعلق به کدام یک از این دو سری است.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها