تعداد بازدید: ۱۵۴۱
کد خبر: ۱۷۸۴۳
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۱ - 2023 26 August
رئیس انجمن متخصصان ایران با بیان اینکه ویروس گوارشی جدید «روتا ویروس» علائمی همچون اسهال، استفراغ، دل درد، سرگیجه و تب و لرز دارد، گفت: افراد مبتلا یک تا ۳ روز پس از ابتلا خوب می‌شوند، اما برخی از بیماران که بیماری زمینه‌ای دارند ممکن است نیاز به درمان بیشتری داشته باشند.

با گرم شدن هوا در فصل‌های بهار و تابستان انواع ویروس‌ها و باکتری‌ها با سرعت بیشتری رشد کرده و به شکل یک بیماری، همه‌گیر می‌شوند. ویروس گوارشی جدید که این روز‌ها بسیار شایع شده، به دلیل ورود همین ویروس‌ها و باکتری‌ها به داخل بدن است. این ویروس گوارشی کودک و بزرگسال را درگیر بیماری می‌کند و معمولا علائم اولیه‌اش را در بازه زمانی ۱۲ الی ۴۸ ساعت پس از ابتلا نشان می‌دهد.

ویروس گوارشی جدید ۱۴۰۲ برای بسیاری ناشناخته است و بسیاری آن را با کووید اشتباه می‌گیرند. گرچه پزشکان به خوبی آن را می‌شناسند و تقریبا هر سال در روز‌های گرم سال با آن مواجه هستند، اما به قدری این ویروس‌ها متنوع هستند که نمی‌توان به قطعیت از یکی از آن‌ها سخن گفت.

ویروس گوارشی جدید ۱۴۰۲
برخی تصور می‌کنند این بیماری که آن را با نام ویروس جدید گوارشی می‌شناسند، همان ویروس کروناست، اما این‌چنین نیست.

علائم ویروس کرونا شدید‎ و متفاوت‌تر بوده و خوشبختانه اکثر افراد مبتلا به ویروس گوارشی جدید در عرض ۱ تا ۳ روز کاملا درمان می‌شوند. البته اگر شدت علائم زیاد شد، بهتر است برای اطمینان تست PCR هم بدهید.

کودکان، سالمندان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا افرادی که در طول روز دچار اسهال شوند؛ به طوری‌که بیشتر از ۵ الی ۶ بار باشد و هر بار حالت حجیم و آبکی داشته باشد باید به پزشک عمومی یا مراکز درمانی و اورژانس بیمارستان‌ها مراجعه کنند.

در غیر این‌صورت در اغلب موارد، درمان این ویروس به مصرف داروی خاصی نیاز ندارد؛ هرچند که این دوران سخت و پردرد خواهد بود.

توجه! در خصوص ویروس جدید معده و در راستای خود درمانی نیازی به مصرف آنتی‌بیوتیک نیست؛ زیرا آنتی‌بیوتیک‌ها روی علائمی مانند اسهال و استفراغ اثر درمانی ندارند.

برای همین توصیه می‌کنیم تا در صورتی‌که حالتان بد شد، از مصرف خودسرانه دارو خودداری کنید و هر چه سریع‌تر تحت درمان پزشکی قرار بگیرید.

آیا ویروس گوارشی واگیردار است؟
راه‌های انتقال ویروس گوارشی جدید پیچیده نیستند؛ به طوری که ویروس به راحتی و از طریق تماس مستقیم با فرد بیمار، سطوح آلوده یا خوردن و آشامیدن غذا و آب آلوده منتقل می‌شود.

بهترین روش درمان و جلوگیری از ویروس معده، نوشیدن آب زیاد به جبران کم‌آبی بدن، رعایت نکات بهداشتی و کنترل اسهال است.

علائم ویروس جدید گوارشی
این ویروس جدید، بیشتر از دیگر نواحی بدن معده و روده را دچار التهاب می‌کند و بسیاری آن را بیشتر به‌عنوان ویروس معده جدید می‌شناسند.

شایع‌ترین علائم این بیماری عبارتند از:
اسهال، استفراغ، حالت تهوع، دل درد، تب، سردرد و بدن درد.

توجه داشته باشید که این ویروس بسیار مسری بوده و رعایت نکات بهداشتی در این‌خصوص ضرورت دارد.

با رعایت نکات ساده بهداشتی می‌توان از بروز بیماری و حتی پیشگیری و جلوگیری نمود.  

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها