تعداد بازدید: ۳۸
کد خبر: ۱۷۷۴۲
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۱۰ - 2023 20 August
نویسنده: رابین شارما/ مترجم:رضا اسکندری آذر/ نشر نون/ ۳۵۲ صفحه

کتاب باشگاه پنج صبحی‌ها از آثار ارزشمند و پرفروش حوزه رشد و توسعه فردی است و تاکنون افراد زیادی آن را مطالعه کرده و از آن بهره برده‌اند.

رابین شارما یکی از رهبران، نویسندگان و سخنرانان انگیزشی است که تاکنون کتاب‌های پرخواننده‌ای به بازار عرضه کرده است. تحصیلات اصلی وی در حوزه حقوق و وکالت است ولی پس از چند سال فعالیت در این زمینه تصمیم گرفت آن را کنار بگذارد و به علاقه خودش یعنی رشد و توسعه فردی بپردازد.

از نگاه رابین شارما انسان امروز در دام مشکلات زیادی گرفتار شده و زندگی پرمشغله و عجیبی دارد. کتاب باشگاه پنج صبحی‌ها با این هدف نوشته شد که انسان را با ذات و سرشت اصلی او آشنا کند و به او بفهماند که می‌تواند با خواست و اراده خود و با کمک گرفتن از معجزه سحرخیزی به بهترین‌ها برسد. یکی از خصوصیات قلم رابین شارما، داستان سرایی اوست. وی تمایل دارد مقصود خود را در قالب داستان و با کلمات پرکشش بیان کند.

کتاب با یک روایت اصلی شروع می‌شود و رابین شارما در حین روایت، درس‌ها و نکات مهم خود را به مخاطب یادآوری می‌کند. در این داستان سه شخصیت اصلی ایفای نقش می‌کنند:

یک کارآفرین افسرده و سرخورده

 هنرمند درمانده و در جستجوی خلاقیت

یک میلیاردر بسیار موفق.

این سه نفر در یک سمینار بهینه‌سازی فردی با یکدیگر آشنا می‌شوند. در این سمینار اتفاقات جالبی رخ می‌دهد و باعث می‌شود که سر صحبت بین این سه نفر باز شود. این صحبت مقدمه را برای ارتباط بین این سه نفر فراهم می‌کند و در نهایت میلیاردر موفق وقتی می‌بیند که این دو نفر تشنه تغییر و موفقیت هستند، تصمیم می‌گیرد که رمز موفقیت خودش را به آن‌ها بگوید.

مسیری که داستان طی می‌کند، بسیار جالب است. فرد موفق به هیچ عنوان رمز را کف دست آن‌ها نمی‌گذارد. بلکه آن‌ها را چند روزی به جزیره خودش دعوت می‌کند و به همراه آن‌ها سفری طولانی را در پیش می‌گیرد. هر جای این سفر پر از نکته و رمز و راز است که با خواندن کتاب «باشگاه 5 صبحی‌ها» می‌توانید به این نکات ارزنده پی ببرید.

داستان به گونه‌ای است که این دو فرد کنجکاو و جستجوگر (کارآفرین افسرده و هنرمند درمانده) یاد می‌گیرند هر روز رأس ساعت پنج صبح بیدار شوند و از معجزه این ساعت از شبانه روز بهره‌مند شوند. تمامی تعالیم این میلیاردر به شرطی ارائه می‌شود که این دو نفر ساعت پنج از خواب بیدار شوند. دلیلی که میلیاردر دانا برای این کار بیان می‌کند این است که:

مغز شما در ساعت پنج صبح در یک وضعیت بسیار ایده‌آل قرار  دارد و می‌توانید با بهره گرفتن از خلوت و آرامش این ساعت، همچون یک فرد نخبه و برجسته عمل کنید.

جملات ماندگار کتاب باشگاه پنج صبحی ها:

- تمام تغییرات در ابتدا سخت، در میانه راه شلوغ و به هم ریخته و در پایان زیبا خواهند بود.

- یادتان باشد که تمام افراد حرفه‌ای روزی مبتدی بوده‌اند و هر استادی هم روزگاری دانش‌آموز بوده است.

- افراد عادی اگر عادت‌های درستی انتخاب کنند، می‌توانند نتایج خارق‌العاده‌ای برای خود رقم بزنند.

- افراد موفق به خوبی می‌دانند اینکه شما هر روز چه کاری انجام می‌دهید به مراتب مهم‌تر از کارهایی است که هر از چندگاهی انجام می‌دهید.

- صبح خودت را از آنِ خودت کن و زندگیت را ارتقاء بده!

- اگر احساس می‌کنید زندگیِ به هم ریخته و مزخرفی دارید، دلیلش این است که ترس‌های شما از چیزی که به آن ایمان و اعتقاد دارید قوی‌تر هستند.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها