تعداد بازدید: ۱۲۹
کد خبر: ۱۷۳۴۱
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۸ - 2023 08 July

رضا ایلخانی، متخصص طب سنتی، در استودیوی شبکه دو سیما در خصوص تغذیه سالم از دیدگاه طب سنتی گفت: افراد باید از خوردن غذا‌ها با طعم غالب به صورت مستمر خودداری کنند؛ چرا که این مسئله می‌تواند عوارض خاصی را به همراه داشته باشد. یکی از اصول تغذیه آن است که انسان غذا‌هایی را با طمع غالب استفاده نکند. به طور کلی استمرار در خوردن غذا‌ها مناسب نیست؛ برای مثال خوردن غذا‌های تند برای مدت طولانی منجر به لاغری ناسالم، خشکی و سودایی شدن بدن می‌شود.

وی ادامه داد: افرادی که به طور مداوم ترشی می‌خورند، در سنین کمتری پیر می‌شوند. ترشی نیز بدن را لاغر می‌کند؛ اما این لاغری مناسب نیست، چرا که عوارضی را به همراه دارد. برای مثال افرادی که صبح ناشتا سرکه می‌خورند، زخم معده می‌گیرند. ترشی به طور کلی ضدخون است؛ چرا که مزاج سرد و خشک دارد. در نتیجه افرادی که مزاج سرد دارند یا به تالاسمی مینور مبتلا هستند، باید از خوردن ترشی خودداری کنند.

وی افزود: ترشی در سنین بالا ضرر بیشتری دارد و افرادی که سن کمتری دارند، به نسبت کمتر تحت تأثیر عوارض منفی ترشیجات قرار می‌گیرند؛ چرا که در سنین بالا بدن انسان به طور طبیعی مزاج سردتری به خود می‌گیرد.

ایلخانی گفت: شوری نیز به شدت سودا‌ساز است. افرادی که زیتون شور یا خیارشور می‌خورند، باید بدانند که سودای آن‌ها به شدت افزایش پیدا می‌کند و منجر به لاغری ناسالم می‌شود. از طرف دیگر شیرینی‌جات نیز معده را ضعیف و قوه هاضمه را کم می‌کند. افراد نباید غذا‌هایی با طعم غالب میل کنند؛ چراکه هیچ‌کدام برای طولانی مدت تأثیر مثبت ندارند.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها