تعداد بازدید: ۱۱۶
کد خبر: ۱۶۹۲۱
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۸ - 2023 03 June
هشدار!
سال گذشته ۱۰۲۰ نوزاد در زایشگاه بیمارستان شهدای سلامت نی‌ریز متولد شدند که در مقایسه با سال قبل از آن، کاهش ۱۴۶ تولد را نشان می‌دهد.
author
روزنامه نگار: عابد نعمتی

به گفته رئیس بیمارستان شهدای سلامت نی‌ریز، در سال ۱۴۰۱ خورشیدی، ۱۰۲۰ نوزاد در زایشگاه این بیمارستان متولد شدند که از این تعداد ۴۰۶ زایمان طبیعی و ۶۱۴ زایمان به روش سزارین بوده است.

دکتر پیمان امیدواری گفت: «سال گذشته ۱۰ زایمان دوقلو داشتیم. تعداد نوزادان پسر در سال گذشته ۵۷۷ نوزاد و تعداد نوزادان دختر ۴۴۳ نوزاد بود.»

بر پایه این آمار، ۱۴۶ نوزاد در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ کمتر متولد شده است. همچنین سال ۱۳۹۹، تعداد نوزادان متولد شده ۱۲۹۰ مورد بوده که نسبت به سال گذشته ۲۷۰ نوزاد بیشتر بوده است.
رئیس بیمارستان شهدای سلامت عنوان داشت: «تعداد سزارین در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰، افزایش داشته که لازم است به آن توجه شود. عمل سزارین نسبت به زایمان طبیعی عوارضی برای مادر و فرزند دارد که باید در نظر گرفت.»

وی در ادامه به ذکر مزایا و معایب زایمان طبیعی و سزارین پرداخت:

مزایای زایمان طبیعی:

- در زایمان طبیعی مدت بستری در بیمارستان کوتاه‌تر و توانایی برگشت مادر به روال قبل و انجام کار‌های روزانه سریعتر است.

- مقدار خونی که مادر طی زایمان طبیعی از دست می‌دهد، حدود دو برابر کمتر از زایمان به روش سزارین است.

- خطرات بیهوشی در زایمان طبیعی وجود ندارد.

- ابتلا به عفونت در زایمان به روش طبیعی کمتر از زایمان به روش سزارین است.

- مادری که زایمان طبیعی داشته باشد، در امر شیردهی و دادن آغوز به نوزاد خود موفق‌تر است؛ چرا که خوردن آغوز به عنوان نخستین واکسن برای نوزاد، بسیار مفید است.

- زایمان طبیعی از نظر اقتصادی هزینه کمتری برای مادر دارد.
معایب زایمان سزارین:

- مادرانی که زایمان آن‌ها به روش سزارین انجام می‌شود، برای التیام یافتن محل زخم باید فعالیت‌های عادی خود را به مدت چند هفته محدود کنند.

عمل سزارین، مادر را در معرض خطراتی از جمله ابتلا به خونریزی، احتمال نیاز به تزریق خون، خطرات بیهوشی، چسبندگی جفت، پارگی رحم و به دنبال آن خروج کامل رحم قرار می‌دهد.

- خطر تولد نوزاد نارس در بارداری بعدی، ابتلا به زردی و مشکلات تنفسی، احتمال ابتلا به آسم و دیابت نوع یک و آسیب به نوزاد با تیغ جراحی، در زایمان سزارین افزایش می‌یابد.

- بعضی از مادران تمایل دارند در طول مدت زایمان خود هوشیار بوده و به طور کامل در جریان روند زایمان قرار گیرند؛ در مدت انجام عمل سزارین ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود. در نتیجه تأخیر در تماس اولیه نوزاد با مادر موجب به تعویق افتادن ایجاد رابطه عاطفی میان آن‌ها و شروع شیردهی می‌شود.

روند کاهشی فرزندآوری در نی‌ریز

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها