تعداد بازدید: ۹۰
کد خبر: ۱۶۹۱۳
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۶ - 2023 03 June
مهاجرت ۱۰ هزار پزشک متخصص و فوق‌تخصص طی ۲ سال گذشته

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: کشور در حال از دست دادن بخش بزرگی از نیرو‌های خود در حوزه کلان پزشکی و پیراپزشکی است. حسین‌علی شهریاری گفت: در دو سال اخیر نزدیک به ۱۰ هزار پزشک که عمده آن‌ها افراد متخصص و فوق تخصص بوده‌اند گواهی گود استندینگ دریافت کرده‌اند و این می‌تواند رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی ما را در بسیاری از رشته‌ها در سال‌های آینده از نیروی انسانی خالی کند.

به گزارش رکنا، حسین‌علی شهریاری با اشاره به خطرات و آسیب‌های احتمالی این روند در آینده برای نظام درمان و سلامت، تصریح کرد: مطابق اصل ۷۵ قانون اساسی مجلس نمی‌تواند در حوزه اشتغال و استخدام وارد شود و این وظیفه دولت است تا زمینه اشتغال را در حوزه‌های مختلف ایجاد کند.

وی افزود: با وجود همه تلاش‌هایی که صورت گرفته است و هم دولت قبل و هم دولت فعلی قول دادند که شرایط استخدام برای نیرو‌هایی که در ایام کرونا در مراکز بهداشتی حضور داشتند، مهیا شود، همچنان این اتفاق رخ نداده است و ما با یک وضعیت نامناسبی به لحاظ نیروی انسانی متخصص در مراکز درمانی مواجه هستیم.

رئیس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجوز‌هایی که اخیرا صادر شده است برای تخت‌های جدید بیمارستانی می‌باشد، بیان داشت: ما متاسفانه با کمبود نیروی انسانی گسترده‌ای در مراکز درمانی خصوصی و حتی دولتی رو به رو هستیم که دولت برای جبران آن ظاهراً برنامه‌ای ندارد.

شهریاری افزود: این تعداد نیروی انسانی با هیچ مقیاس بین المللی و ملی مطابقت ندارد و کمبود در این حوزه امری محرز و نگران کننده است، اما دستور استخدام باید از سوی سازمان اداری استخدامی کشور و تامین بودجه آن نیز باید از سوی سازمان برنامه و بودجه صورت بگیرد.

وی تأکید کرد: مقرر شد که ۲۵ هزار نفر با هدف تأمین نیروی انسانی متخصص در حوزه بهداشت و درمان توسط سازمان‌های دولتی جذب شوند، اما این اقدام از طریق آزمون استخدامی انجام خواهد گرفت و مشخص نیست نیرو‌های مشغول در زمان کرونا از چه فیلتر‌هایی عبور خواهند کرد.

رئیس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود این‌ها کشور در حال از دست دادن بخش بزرگی از نیرو‌های خود در حوزه کلان پزشکی و پیراپزشکی است و این شامل اساتید و پزشکان و پرستاران و سایر حوزه‌های زیر مجموعه پزشکی نیز می‌شود.

شهریاری علل این مهاجرت را عدم رضایت از دریافتی‌ها در این زمینه دانست و افزود: بسیاری از این افراد به علت امکان دریافت حقوق‌های بسیار بالا در کشور‌های حوزه خلیج فارس حتی فکر مهاجرت به کشور‌های اروپایی را هم نمی‌کنند و به کشور‌هایی مثل عمان و امارات مهاجرت می‌کنند به گونه‌ای که کشور‌های عربی به مقصد اصلی مهاجرت پزشکان ایرانی تبدیل شده است.

وی بیان کرد: متأسفانه روند قانونگذاری در این حوزه در مجلس مطابق با شرایط روز جامعه نیست و ما باید در مجلس برای بهبود این وضعیت یک تصمیم جدی اتخاذ کنیم.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها