تعداد بازدید: ۲۹۶
کد خبر: ۱۶۸۲۸
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۱۳ - 2023 28 May
author
روزنامه نگار: غلامرضا شعبانپور

خانه کارگر در سال ۱۳۳۷ خورشیدی در ایران تأسیس شد. هدف اصلی از راه‌اندازی این تشکل، دفاع از کارگران و ارائه خدمات اجتماعی و رفاهی به آن‌ها بود. این نهاد مدنی دارای حدود دو و نیم میلیون نفر عضو است که با اعضای خانواده آن‌ها به حدود ۱۰ میلیون نفر می‌رسد. کلیه کارگران، کارمندان، کارکنان و بازنشستگانی که زیر پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند و حق بیمه به این سازمان می‌پردازند، می‌توانند عضو خانه کارگر شوند و از امکانات و خدمات این سازمان غیردولتی استفاده کنند. شرط استفاده از امکانات خانه کارگر دریافت کارت عضویت است که با مراجعه به خانه کارگر فارس واقع در شیراز، میدان فرصت، خیابان فاضل با ارائه عکس و کارت ملی می‌توان آن را دریافت کرد.

مهمترین خدماتی که این تشکل کارگری به اعضا ارائه می‌دهد به این شرح است:

۱- ارائه خدمات رایگان آموزشی، درمانی، فرهنگی، تفریحی، اجتماعی برای شاغلین و خانواده‌های‌تحت پوشش آنان، که شامل کلاس‌هایی مثل: آموزش‌های کامپیوتر، حسابداری، زبان انگلیسی، خطاطی، نقاشی، سفره آرایی، قلاب بافی، عروسک‌سازی، ساخت تابلو‌های سه بعدی، خیاطی و… می‌شود که مخصوص کارگران و همسر و فرزندان آنهاست.

۲- دوره‌های آموزشی مجازی و حضوری رایگان، که روی سامانه سدا (www.khanehkargar.ir/sada) می‌توان لیست این‌دوره‌ها را دید.

۳- بیش از ۹۴۰ استراحتگاه و مهمانسرا ویژه اعضای خانه کارگر در شهر‌های مختلف سراسر کشور مثل مشهد، اصفهان، شیراز، قشم، چمخاله (گیلان)، گرگان و... که کارگران می‌توانند با ورود به سامانه سدا و رزرو کردن، از خدمات آنان استفاده کنند. مدت زمان اقامت در این استراحتگاه‌ها ۴ روز و ۳ شب است و نسبت به هتل‌های دیگر هزینه کمتری از سوی عضو پرداخت می‌شود.

۴- استفاده از خدمات بیمه تکمیلی درمان و همچنین بیمه خودرو با اقساط و تخفیفات ویژه.

۵- استفاده از تخفیف‌های مربوط به مراکز رفاهی مثل سینماها، استخر‌ها و درمانگاه‌های طرف قرارداد با خانه کارگر.

اما این سؤال مطرح است که چرا تاکنون شعبه خانه کارگر در نی‌ریز تأسیس و فعال نشده است؟ با وجود تعداد ۱۶۵۰۰ زیر پوشش تأمین اجتماعی شهرستان نی‌ریز و همچنین تعداد ۲۶۰۰ بازنشسته تأمین اجتماعی، راه‌اندازی این تشکل بسیار ضروری است. علاوه بر شیراز شهرستان‌های لار، لامرد، مردوشت و مُهر دارای خانه کارگر می‌باشند. اکثر اتحادیه‌ها و انجمن‌های صنفی و سایر تشکلات کارگری عضو خانه کارگر هستند. امید است با همت کارگران، به ویژه انجمن صنفی کارگران و کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی، شعبه این تشکل مهم و خدمات‌رسان در شهرستان نی‌ریز فعال شود؛ و در اولین گام ترتیبی داده شود تا نام شهرستان نی‌ریز در سامانه سدا اضافه گردد تا واجدان شرایط بتوانند از طریق اینترنت کارت عضویت را دریافت کنند. انشاا...

شاد و سالم و موفق باشید

خانه کارگر نی‌ریز کجاست؟! 

نمایی از خانه کارگر فارس

غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
هوشیار
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۲
0
0
انجمن صنفی ما چرا تا حالا دنبال خانه کارگرنرفته؟؟؟؟؟؟؟
ف
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۳
0
0
خانه کارگر شیراز خیلی داغونه،به دادش برسید
نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها