تعداد بازدید: ۷۱
کد خبر: ۱۶۷۹۸
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۵ - 2023 20 May

مصرف روزانه نان تازه مزایای زیادی دارد؛ اما برای همه امکان خرید روزانه نان وجود ندارد و ترجیح می‌دهند نان را به مقدار بیشتر بخرند و در فریزر نگه دارند. اگر اصول این کار را خوب بلد باشیم، باز هم می‌توانیم از طعم نان تازه لذت ببریم.

 آماده کردن نان
برای نگهداری بهتر از نان، بعد از خرید بگذارید تا کمی خنک شود. نان‌ها را به صورت داغ روی یکدیگر قرار ندهید. چون موجب زود کپک‌زدن آن‌ها می‌شود.

برای حمل نان از نانوایی تا منزل آن را در کیسه پارچه‌ای تمیز قرار دهید.

بعد از سرد کردن، نان را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید و آنها را داخل ظرف دردار یا کیسه پلاستیکی قرار دهید و درِ آن را خوب ببندید و داخل فریزر بگذارید. اگر نان گرم و داغ را داخل ظرف یا کیسه بگذارید به علت تعریق، رطوبت بسته‌بندی و نان بالا می‌رود. همین موضوع باعث می‌شود تا نان خیس و مرطوب بماند و باعث رشد کپک روی نان شود. به علاوه این موضوع باعث می‌شود تا نان شما زودتر بیات شود. همچنین ضایعات نان بیشتر می‌شود و در نهایت هم باعث ایجاد مشکلات گوارشی می‌شود. توجه کنید که همه این کارها را باید در کمترین زمان انجام دهید. چرا که اگر نان بیش از اندازه در فضای خانه بماند، تازگی خود را از دست می‌دهد.

 زمان مصرف نان
در ادامه هر وقت که خواستید نان را مصرف کنید، چند دقیقه زودتر به مقدار مصرف از فریزر خارج کنید و در محیط خانه در یک ظرف دردار قرار دهید.

 گرم کردن با فر یا ماکرویو یا تُستر
بهتر است نان را در فر یا ماکرویو یا تُسترگرم کرده و سپس میل کنید. در این حالت نان تازگی خود را باز می‌یابد. بهتر است نان را در یک لایه ورق آلومینیومی قرار دهید و سپس آن را گرم کنید.

دمای مناسب برای گرم کردن نان ۱۷۵ درجه سانتیگراد است.

اگر این دستگاه‌ها را در اختیار نداشتید می‌توانید نان را داخل توری بگذارید و روی گاز گرم کنید ولی حتماً نان را با فاصله از شعله نگه دارید و اجازه ندهید سطح نان بسوزد.

نکات مهم
- نان را به یکباره نباید از فریزر خارج کنید و داخل فر قرار دهید. چرا که باعث می‌شود نان خشک‌تر شود. ابتدا اجازه دهید نان کمی از حالت انجماد خارج شود و سپس آن را داخل فر بگذارید.

- در صورتی که تصمیم به نگهداری نان باگت دارید بهتر است خمیر وسط آن را جدا کرده و نان را بدون خمیر وسط نگهداری کنید. نان باگت به این شکل در هنگام استفاده، از شرایط بهتری برخوردار است.

- استفاده از مایکروویو برای باز کردن یخ نان‌های ساندویچی و فانتزی مناسب نیست و منجر به خیس شدن آن و پایین آمدن کیفیت نان می‌شود. اما نان‌های معمولی مانند تافتون را می‌توانید به مدت چند ثانیه درون مایکروویو قرار دهید.

- اگر قصد آن را دارید که نان را در داخل فریزر قرار دهید، هوای داخل کیسه پلاستیک را به‌خوبی بگیرید. درِ ظرف را هم خوب ببندید.

- نان فریز شده را می‌توانید به راحتی به مدت یک ماه در داخل فریزر نگهداری کنید. هرچند بهتر است حداکثر تا 10 روز مصرف شود.

- در هر صورت بهترین زمان مصرف نان زمانی است که تازه از تنور خارج می‌شود.

- ویژگی‌های یک نان خوب به قرار زیر است:

نان به راحتی تکه شود و کش نیاید.

رنگ و بوی مطبوعی داشته باشد.

باعث خسته شدن در هنگام جویدن نگردد.

باعث ترش کردن و به هم ریختن معده شما نشود.

از آرد مرغوب تهیه شده باشد. چون آرد بر روی کیفیت نان اثر مستقیمی می‌گذارد. اگر نان دارای کیفیت مطلوبی نباشد، مدت نگهداری نان نیز کاهش می‌یابد.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها