تعداد بازدید: ۷۶
کد خبر: ۱۶۷۴۷
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۸ - 2023 16 May

دانشمندان با مطالعه داده‌های مریخ‌نورد چینی «ژارونگ» (Zhurong) برای اولین بار لایه‌های شکاف‌خورده‌ای روی تپه‌های شنی کوچک مریخ مشاهده کرده‌اند که نشان می‌دهد سیاره سرخ تا ۴۰۰ هزار سال پیش یک جهان آبی غنی از نمک بوده است.

به گزارش پایگاه خبری «فضا» (اسپیس)، دانشمندان از مدت‌ها پیش بر این گمان بوده‌اند که سیاره مریخ در دوران‌های اولیه خود در حدود ۳ میلیارد سال پیش در بردارنده آب مایع فراوانی بوده است. اما تغییرات شدید آب و هوایی بخش زیادی از این آب را منجمد کرد که اکنون در مناطق قطبی مریخ محبوس و قفل شده‌اند و بخش گسترده‌ای از سیاره به شکل خشک و تشنه باقی ماند.

تپه‌های شنی که مریخ‌نورد چینی مورد کاوش قرار داده است در نزدیکی محل فرود آن در نیمکره شمالی مریخ، اما در فاصله دوری از قطب شمال آن قرار دارند و در حدود ۱۵ تا ۳۰ متر طول و در حدود یک متر ارتفاع دارند. جدیدترین یافته‌های حاصل از تحلیل و بررسی تصاویر و داده‌های به دست آمده از مریخ‌نورد «ژارونگ» و مدارگرد «تیان‌ون-۱» همراه آن نشان می‌دهد که مقدار شایان‌توجهی آب از مناطق قطبی یخ زده مریخ تا چند میلیون سال پیش به سمت ارتفاعات پایین‌تر جریان می‌یافته است. به گفته این محققان، برخی مواد معدنی از جمله سولفات، سیلیکا، اکسید آهن و کلرید در حضور آب و در زمانی تشکیل شده‌اند که دانشمندان پیش از این تصور می‌کردند در آن زمان مریخ کاملاً خشک بوده است.

با این حال آب شور مدت زمان زیادی باقی نبوده است. دمای هوا در مریخ نوسان شدیدی دارد و در صبح‌ها بین ساعت ۵ تا ۶ به اوج می‌رسد و بنابراین آب شور تبخیر شده و از خود نمک و سایر مواد معدنی به جا گذاشته است.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها