تعداد بازدید: ۴۵
کد خبر: ۱۶۶۵۴
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۱ - 2023 06 May
نویسنده : دکتر جواد فرزانفر/ مشاور و استاد دانشگاه

سؤال:
در هنگام مسافرت دائم بچه‌هایم با هم دعوا و مشاجره می‌کنند و سر و صدای زیادی در طول مسیر راه می‌اندازند به طوری که حواس پدرشان در رانندگی پرت می‌شود. چگونه مشکل را حل کنیم؟

پاسخ:
واقعیت این است که این مشکل نمی‌تواند دور از انتظار باشد، چون بچه‌ها در فضای بزرگی، چون خانه با هم سازگار نیستند چه برسد به فضای کوچک و محدودی، چون ماشین. با این همه راهکار‌های زیر پیشنهاد می‌شود:

۱- پیش از مسافرت، توقعاتی را که در مسیر و جاده از کودکان خود دارید به طور واضح و روشن و با دلیل برای آن‌ها مطرح کنید. حتی در مورد قوانینی که خود شما و همسرتان در این راه باید به آن عمل کنید نیز برای آن‌ها توضیح دهید. کودکان زمانی که بدانند بزرگتر‌ها نیز مثل خودشان ملزم به رعایت قوانین هستند موضوع را جدی‌تر می‌گیرند و حتی انجام آن برایشان آسان‌تر می‌شود.

۲- سعی کنید برای اینکه مسیر طولانی و خسته کننده نباشد و در نتیجه حوصله بچه‌ها سر نرود حداقل هر ۳ الی ۴ ساعت یک‌بار گوشه‌ای  دنج در بین راه انتخاب کرده و استراحت کوتاهی داشته باشید. بچه‌ها هم می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و در فضای باز و جدید به بازی و تفریح بپردازند.

۳- در بین راه از جادوی قصه استفاده کنید. چه زیبا می‌شود که قصه‌گویی را همه اعضا به نوبت انجام دهند. گفتن معما و چیستان نیز خالی از لطف نیست. پس از طی مسافتی نسبتاً طولانی بهتر است بچه‌ها در صندلی عقب جایشان را با هم عوض کنند. همین حرکت به ظاهر ساده هم چه بسا جالب باشد. چون حالا دیگر جاده و مناظر را از زاویه جدیدی می‌بینند.

۵- نکته آخر اینکه اگر دعوا و مشاجره بین فرزندانتان بالا گرفت بهتر است راننده ماشین را در جای مناسب پارک کند و به کودکان تذکر بدهد که تا زمانی که ساکت نشوند حرکت نخواهد کرد.

البته بهتر است روی چهار مورد اول بیشتر زمان بگذاریم و مشکل را با توجه به آن راه‌حل‌ها مرتفع کنیم.

چاره دعوای بچه‌هادر مسافرت

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها