تعداد بازدید: ۳۴۳
کد خبر: ۱۶۶۲۴
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۷:۲۴ - 2023 07 May
طرح ساماندهی مأموریت دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در جلسه علنی روز دوشنبه ۲۸ فروردین‌ماه ۱۴۰۲ به صورت عادی اعلام وصول شد.

اما این طرح ۷ ماده‌ای مواردی دارد که به نظر نمی‌رسد روی آن بررسی‌های همه جانبه شده باشد.

‌ماده ۱: ادامه تحصیل کارکنان رسمی و غیررسمی دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری در دوره‌های روزانه و شبانه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی داخلی و خارجی ممنوع است و این قبیل کارکنان صرفاً مجاز به ادامه تحصیل در دوره‌های مجازی و غیرحضوری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در ساعات غیراداری هستند.

تبصره ۱: ادامه تحصیل اعضای رسمی هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و فرهنگیان رسمی در شرایط غیراداری در قالب مأموریت تحصیلی سالیانه در دوره‌های روزانه، شبانه، حضوری، علاوه بر دوره‌های غیرحضوری و مجازی بلامانع است.

تبصره ۲: در صورت اخذ مرخصی اداری سالیانه، ادامه تحصیل در دوره‌های روزانه برای کارکنان اداری دستگاه‌های اجرایی ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری بلامانع است.

ماده ۲: فعالیت دانشگاه پیام نور در دوره‌های روزانه، شبانه، حضوری و نیمه حضوری تعطیل و این دانشگاه صرفاً مجاز به برگزاری دوره‌های مجازی و غیرحضوری به زبان فارسی و زبان‌های زنده دنیا می‌باشد.

تبصره ۱- فعالیت دانشگاه پیام‌نور صرفاً در مرکز کشور ادامه پیدا می‌کند.

تبصره ۲- کلیه ساختمان‌ها و امکانات دانشگاه پیام‌نور به قیمت کارشناسی روز محاسبه و در مراکز استان‌ها در اختیار دانشگاه فرهنگیان و در شهرستان‌های غیر از مرکز استان در اختیار دانشگاه فنی و حرفه‌ای، یا دانشگاه آزاد اسلامی، و یا سایر واحد‌های دانشگاهی وابسته به وزارت علوم قرار گرفته و قیمت آن در همان سال و یا سال‌های بعدی پس از به روز شدن به این دانشگاه پرداخت خواهد شد.

تبصره ۳- نیروی انسانی رسمی و غیررسمی دانشگاه پیام‌نور در شهرستان‌ها اعم از هیأت علمی رسمی و قراردادی و یا نیروی اداری که مازاد بر نیاز این دانشگاه در مرکز کشور است و یا تمایلی به انتقال به پایتخت ندارند باتوجه به تمایل خود افراد با ابلاغ وزارت علوم به یکی از دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و یا دانشگاه‌های فرهنگیان و یا سایر دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم و یا وزارت آموزش و پرورش منتقل می‌شوند. دانشگاه مقصد بدون هیچ عذری مکلف به پذیرش این افراد است.

تبصره ۴- دانشگاه پیام‌نور با استفاده از هیأت علمی کیفی باقیمانده و جذب هیأت علمی جدید و یا اعضای هیأت علمی سایر دانشگاه‌ها، واحد خود در مرکز کشور را به آخرین دست آورد‌های فناوری اطلاعات مجهز نموده و اقدام به برگزاری دوره‌های مجازی و غیرحضوری داخلی وخارجی به زبان فارسی و سایر زبان‌های دارای متقاضی می‌نماید. هیچ دانشگاهی حق ندارد مانع همکاری اعضای هیأت علمی خود در برگزاری دوره‌های داخلی و خارج از کشور دانشگاه پیام نور شود. واحد‌های تدریس شده توسط اعضای هیأت علمی سایر دانشگاه‌ها در دانشگاه پیام‌نور به عنوان حق‌التدریس در سقف مجاز محسوب شده و هزینه آن با احتساب یک بالاسری ابلاغی وزارت علوم توسط دانشگاه پیام‌نور به هیأت علمی و دانشگاه مربوطه پرداخت خواهد شد.

تبصره ۵- تمامی واحد‌های دانشگاهی وابسته به وزارت علوم از جمله دانشگاه فنی و حرفه‌ای و دانشگاه فرهنگیان مستقر در شهرستان‌ها و خارج از کشور و نیز سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور مکلفند با تعرفه توافق شده بین دانشگاه پیام‌نور و این دانشگاه‌ها و سفارتخانه‌ها و یا تعرفه ابلاغی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در برگزاری آزمون میان ترم و پایان ترم دانشگاه پیام‌نور در شهرستان‌ها وخارج از کشور، قرارداد منعقد نموده و با دانشگاه پیام‌نور همکاری نمایند.

ماده ۳: تمامی مراکز علمی و کاربردی دولتی در داخل و خارج از کشور، تعطیل و امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی این مراکز در شهرستان‌ها به صورت بلاعوض به دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و یا سایر دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم، در آن شهرستان واگذار می‌شود.

ماده ۴: دانشگاه آزاد اسلامی مکلف است برای اجتناب از هزینه‌های اضافی و کاهش هزینه واحد‌های زیانده، رشته محل‌های با داوطلب ناکافی را به صورت موقت تعطیل و هیأت علمی این رشته محل‌ها در شهرستان‌های زیانده را به واحد‌های دیگر با اولویت واحد‌های همجوار مأمور و یا منتقل نمایند.

ماده ۵: پذیرش دانشجو در دوره‌های فراگیر و مجازی پیام‌نور در مقاطع مختلف صرفاً به صورت غیرحضوری و مجازی مجاز بوده و شورای گسترش حق محدودیت پذیرش در این دوره‌ها را ندارد.

ماده ۶: از تاریخ تصویب این قانون، شورای گسترش حق صدور مجوز تأسیس دانشگاه پیام‌نور و علمی و کاربردی دولتی در هیچ شهرستانی را ندارد. ایجاد مراکز دانشگاه آزاد اسلامی در بخش‌ها نیز ممنوع است. جابجایی مراکز دانشگاه‌های غیردولتی از یک شهرستان به شهرستان دیگر بلامانع است. تأسیس مراکز دانشگاهی فنی و حرفه‌ای و فرهنگیان در شهرستان‌های واجد شرایط به روال گذشته منعی ندارد.

ماده ۷: در صورت نرسیدن دانشجو به حدنصاب در کلاس‌های حضوری در هرکدام از دانشگاه‌های مجری دوره‌های حضوری، با تعریف مجازی درس، کسری دانشجو از سایر دانشگاه‌ها جذب خواهد شد. این دانشگاه‌ها موظند نسبت به اعلام لیست دانشگاه‌های قابل قبول خود برای میزبانی دروس و تبادل دانشجو در دروس مجازی را اعلام نمایند.

از آنجا که بیشترین پیکان این مصوبات به سمت دانشگاه پیام‌نور می‌باشد با صداقت رئیس این دانشگاه در نی‌ریز گفتگو کردیم.

او در این ارتباط گفت: این طرح توسط چند نماینده ارائه شده و به نظر می‌رسد با توجه به اینکه برخی از مصوبات آن از پختگی لازم برخوردار نیست تصویب نخواهد شد مثلاً اموال دولتی را نمی‌توان به همین راحتی جابجا نمود و به فروش رساند.

اما انتشار این خبر دغدغه‌های بسیاری را برای افراد شاغل در این دانشگاه‌ها به وجود آورده است.

منبع: ایسنا
نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها