تعداد بازدید: ۱۲۶
کد خبر: ۱۶۵۸۵
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۰ - 2023 29 April
رانندگان به منظور جلوگیری از اثرات نامطلوب صدا در رانندگی‌های طولانی، تا حد امکان از شنیدن دائم موسیقی خودداری کنند.

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان اصفهان گفت: شنیدن دائم موسیقی و هر گونه صدای بلندی در حین رانندگی، اثرات نامطلوب فیزیولوژیکی بسیاری بر راننده وارد می‌کند.

به گزارش ایرنا، سرهنگ اصغر زارع افزود: ازجمله اثرات نامطلوب صدا در رانندگی، تأثیر آن بر سیستم اعصاب و نیز تحریک ضربان قلب است. صدای مداوم ‌موسیقی یا هر نوع صدای بلند دیگر می‌تواند فشار خون را افزایش دهد و تعداد تنفس و مقدار مصرف اکسیژن را در فرد بالا ببرد که این تغییرات، اثرات نامطلوبی بر سایر دستگاه‌ها و اندام‌های بدن می‌گذارد.

رئیس پلیس راه استان اصفهان، کاهش قدرت تطابق دید به‌دلیل عواملی همچون قرارگرفتن طولانی مدت در معرض صدای بوق، موسیقی و موتور خودرو را عامل مهمی در افزایش خطر تصادف عنوان کرد و گفت: ضعیف شدن قدرت تطابق دید در رانندگان بین شهری که مجبور به رانندگی بیش از هشت ساعت هستند، بیشتر مشاهده می‌شود. گاه حالاتی مانند سر‌گیجه، تهوع و اختلال در راه رفتن ممکن است در چنین راننده‌ای مشاهده شود که در بیشتر موارد ناشی از قرار گرفتن در معرض صدا است.

وی استاندارد صدا را در کارهایی که نیاز به تمرکز و دقت کافی دارد، بین ۴۵ تا ۵۵ دسی‌بل عنوان‌کرد و گفت: اگر صدا بیشتر از این مقدار باشد و راننده نیز حدود 8 ساعت با آن در تماس باشد، حالات اشاره شده در وی دیده خواهد شد.

سرهنگ زارع به رانندگان توصیه کرد که به منظور جلوگیری از اثرات نامطلوب صدا در رانندگی های طولانی، تا حد امکان از شنیدن دائم موسیقی خودداری کنند.

 وی ادامه داد: همچنین رانندگان شنوایی خود را هر ۶ ماه یا یک سال کنترل کنند و تا حد ممکن با عایق‌کاری صحیح موتور، تعمیر موتور معیوب که صدای غیر طبیعی دارد، تعمیر بخاری و ‌دیگر بخش‌هایی که موجب افزایش شدت صدا داخل کابین ماشین می‌شود، از ایجاد صداهای اضافی جلوگیری کنند.

رئیس پلیس راه استان اصفهان افزود: اگر راننده هنگام رانندگی نسبت به صدا حساسیت نشان داد و با عوارضی مانند کم شدن قدرت تحمل، دلهره، عصبانیت و افزایش ضربان قلب مواجه گردید، باید از ادامه رانندگی خودداری کند و یا برای مدتی به استراحت بپردازد.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها