تعداد بازدید: ۴۱
کد خبر: ۱۶۵۴۳
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۷ - 2023 23 April
بزرگان ادبیات
داستان یک زندگی واقعی

هانس کریستین آندرسن
زاده ۲ آوریل ۱۸۰۵ میلادی در ادنسه دانمارک. دوران کودکی برای خود صحنه‌ی تئاتر می‌ساخت و آثار ویلیام شکسپیر را با استفاده از عروسک‌های چوبی به عنوان بازیگران از حفظ بازی می‌کرد.

در سال ۱۸۱۶ پدرش را از دست داد و برای گذران زندگی به عنوان شاگرد پیش یک خیّاط و یک بافنده کار کرد. پس از آن در یک کارخانه‌ تولید سیگار مشغول کار شد، اما همواره توسط یکی از همکارانش که او را دختر می‌خواند، تحقیر می‌شد. در 14 سالگی به کپنهاگ رفت و در تئاتر مشغول کار شد. به خاطر صدای زیبایش در تئاتر سلطنتی دانمارک استخدام شد، اما مدتی بعد کار خود را از دست داد. یکی از همکارانش او را دارای قریحه‌ شاعری می‌دانست و اندرسن عقیده‌ همکارش را بسیار جدی گرفت و وقت خود را برنوشتن متمرکز کرد. اولین داستان خود به نام شبح در قبر را در سال ۱۸۲۲ منتشر کرد.

وی پس از آن، تعداد زیادی نمایشنامه، سفرنامه، رمان و شعر نوشت، اما بیشتر شهرت او به خاطر نگارش داستان‌های پریان است. محبوبیت هانس کریستین اندرسن تنها در میان کودکان نیست، و داستان‌های وی بیانگر گذر تدریجی و انتقال نسل به نسل افسانه‌های باستانی و ملی است که او در قالب قصه‌هایی جذاب به رشته تحریر درآورده.

داستان‌های پریان به بیش از 125 زبان مختلف در جهان ترجمه شده که به نوعی در فرهنگ عمومی بسیاری از جوامع به خصوص غرب جا گرفته‌اند. مهم‌ترین ویژگی قصه‌های کریستین اندرسن وجود آموزه‌های مهمی همچون پاکدامنی، شجاعت، مقاومت و… است که همراه با جذابیت داستانی که دارند، علاوه بر کودکان، برای بزرگسالان هم دلنشین و خواندنی هستند.

هانس گفته‌، داستان جوجه اردک زشت را از روی وصف حال خودش نوشته است.


آندرسن در بهار سال ۱۸۷۲ بر اثر افتادن از تخت به شدت صدمه دید و در ۴ اوت ۱۸۷۵ با درد فراوان در خانه‌ دوست صمیمی‌اش درگذشت.

زادروز آندرسن ۲ آوریل (برابر با ۱۳ فروردین) روز جهانی کتاب کودک نام‌گذاری شده‌ است.

نوشته‌های زیر از این نویسنده است:

- مرگ سریع‌تر از باد حرکت می‌کند و هرگز آنچه را که برده است برنمی‌گرداند.

- زندگی هر انسانی، قصه‌ای است که با دستان خداوند نوشته شده است.

- سفر، زندگی کردن است.

- جایی که کلمات ناکام بمانند، موسیقی سخن می‌گوید.

- زندگی به تنهایی زیباترین قصه است.

- از زندگی لذت ببر، زمان زیادی برای مردن هست.

جوجه اردک زشت

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها