تعداد بازدید: ۸۲
کد خبر: ۱۶۳۸۸
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۱ - 2023 08 April
دانستنیهای خودرو
بخش مکانیک خودرو هنرستان باهنر نی‌ریز

نشت مایعات خودرو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و اولین نشانه وجود مشکل است. هر مایعی در خودرو نقشی را به عهده دارد و نشت آن سبب کاهش سطح و در نتیجه اختلال در عملکرد قطعات خودرو می‌شود.

البته گاهی اوقات نشت مایعات می‌تواند به دلیل سر ریز کردن آن باشد.

برای اینکه مطمئن شوید خودرو نشتی دارد یا نه باید آن را در یک سطح هموار پارک و بعد از چند ساعتی خودرو را بررسی کنید. همچنین برای اطمینان از نشتی خودرو می‌توان از مقوای سفید کمک گرفت.

نشت روغن موتور
وجود قطرات در زیر سیستم موتور خودرو به معنی نشتی روغن موتور است. یکی از راه‌هایی که می‌توان مطمئن شد که این مایع روغن موتور است، مقایسه جنس و بوی روغن روی گیج با روغن نشت شده است. معمولاً وجود اشکال در واشر سرسیلندر، فیلتر روغن، مخزن روغن و ... سبب نشت روغن موتور می‌شود.

نشت روغن گیربکس
رنگ روغن گیربکس قرمز است. البته این رنگ در گذر زمان به رنگ روغن موتور درمی‌آید و ممکن است سبب خطا در تشخیص مایعات شود. کاسه نمد‌ها که درزگیر‌های گیربکس هستند می‌توانند مهمترین نقاط نشت روغن گیربکس باشند. نشت روغن در گیربکس اتوماتیک بیشتر است.

نشت روغن ترمز
روغن ترمز تقریباً با سایر روغن‌های خودرو متفاوت است. این روغن نسبتاً شفاف، رنگ زرد یا آبی روشن دارد و غلظت آن نیز متوسط است. قسمت‌هایی مانند سیلندر، لوله‌های روغن ترمز و واشر‌های سیستم ترمز می‌تواند از مهمترین قسمت‌هایی باشد که روغن ترمز از آن نشت می‌کند. اگر مشکوک به نشت روغن ترمز هستید با خودرو رانندگی نکنید چرا که کاهش سطح روغن ترمز سبب اختلال در عملکرد سیستم ترمز می‌شود. یکی از راه‌های جلوگیری از نشت روغن ترمز استفاده از نمونه‌های با کیفیت آن است.

ضد یخ یا ضد جوش
مایعات مربوط به سیستم خنک کننده خودرو معمولاً به رنگ سبز و بوی تند است. بوی این مایع به حدی است که می‌توان به راحتی آن را از داخل خودرو نیز احساس کرد. البته ضد یخ خودرو‌های امروزی اغلب به رنگ نارنجی است. کنار موتور، واشر سرسیلندر، رادیاتور و واترپمپ از نواحی است که این مایع معمولاً نشتی می‌دهد. مایع خنک کننده خودرو به دلیل رقیق بودن بعد از نشتی جاری می‌شود.

روغن هیدرولیک فرمان
این روغن رنگ قهوه‌ای و بوی نفت دارد. نشت روغن هیدرولیک فرمان به ندرت اتفاق می‌افتد، اما اگر مایعاتی روی دنده فرمان و چرخ خودرو دیدید به احتمال زیاد ناشی از نشتی روغن هیدرولیک فرمان است.

آب
آب یکی از مایعاتی است که نشت آن نگران کننده نیست. کار سیستم تهویه مطبوع سبب جمع شدن آب در زیر موتور کولر  می‌شود. تشخیص نشتی آب بسیار ساده است چراکه رنگ و بویی ندارد.

بنزین
نشتی بنزین از قسمت انتهایی تا جلو خودرو مشخص است.

شیشه شوی
شیشه شوی خودرو رنگ مشخصی ندارد. در صورت نشتی شیشه شوی، قطرات آن در قسمت زیرین شیشه خودرو دیده می‌شود.

جمع‌بندی
روغن‌ها در روانکاری و جلوگیری از اصطکاک قطعات نقش بسزایی دارند بنابراین نادیده گرفتن آن‌ها سبب آسیب به قطعات خودرو می‌شود. عملکرد نادرست فرمان خودرو، کار نکردن ترمز‌ها و آسیب به موتور از خطراتی است که در صورت بی توجهی به نشت مایعات، خودرو را تهدید می‌کند.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها