تعداد بازدید: ۱۷۵
کد خبر: ۱۶۳۸۶
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۱ - 2023 08 April
بچه‌ها سلام

فلورانس نایتینگل پرستاری بود که در قرن ۱۹ میلادی جان انسان‌های زیادی را نجات داد. نام او از نام شهری به نام فلورانس در ایتالیا گرفته شده بود؛ شهری که والدینش پس از ازدواج در سال ۱۸۱۸ به آنجا رفتند. خانواده‌اش ثروتمند بودند و در انگلستان دو خانه و همچنین خدمتکار داشتند.

فلورانس در زمانه خود زنی غیرعادی بود و به مهمانی نمی‌رفت. او می‌خواست پرستار شود و به مردم کمک کند. خانواده‌اش نمی‌خواستند او پرستار شود، چون در آن زمان بیمارستان‌ها مکان‌های کثیف و هولناکی بودند. آن‌ها نگران او بودند. فلورانس در سال ۱۸۵۱ به آلمان رفت و تمامی فنون پرستاری را آموخت. کار سختی بود، ولی او عاشق این کار بود.

در سال ۱۸۵۴ سربازان بریتانیایی بسیاری به جنگ کریمه رفتند. بیمارستان‌های ارتش مملو از مردان مجروح بود، اما هیچ پرستاری وجود نداشت و مردان بسیاری جانشان را از دست دادند. فلورانس و گروهی از پرستاران به کمک رفتند.

فلورانس ۲۰ ساعت در روز کار کرد تا بیمارستان ارتش را به محلی پاکیزه‌تر و امن‌تری تبدیل کند. او برای مردان غذای تازه می‌آورد، تخت‌های بیمارستان را تمیز می‌کرد و از باند تمیز برای سربازان استفاده می‌کرد. خیلی زود تعداد مرگ و میر سربازان پائین آمد.

شبها، فلورانس در محوطه بیمارستان قدم می‌زد. او با سربازان زخمی گفتگو می‌کرد و به آن‌ها کمک می‌کرد برای خانواده‌هایشان نامه بنویسند. او چراغی با خود می‌آورد و سربازان او را «بانوی چراغ به دست» نامیده بودند.

وقتی فلورانس به انگلستان بازگشت، مردم به دلیل کار شگفت‌انگیزش در جنگ کریمه، او را بانوی قهرمان نامیدند. او همچنان به کار سختِ بهبود بیمارستان‌ها در بریتانیا ادامه داد و مدالی با عنوان نشان شایستگی دریافت نمود. او اولین زنی بود که این افتخار نصیبش می‌شد.

بانوی چراغ به دست

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها