تعداد بازدید: ۴۴
کد خبر: ۱۶۲۵۲
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۰ - 2023 12 March
گفتگو با علی اکبر مبین کشتی‌گیر پیشکسوت نی ریز
از کشتی‌گیران قدیمی است و در خانواده‌ای اهل کشتی دنیا آمده و ورزش را زیر نظر برادرش شروع کرده. در این راه مقامهای استانی و کشوری هم به دست آورده و مربی‌گری تیمهای استانی را در کارنامه دارد. اگرچه خیلی زود دنیای مربی‌گری را کنار گذاشته.
خبرنگار: فاطمه زردشتی نی ریزی

به مناسبت 23 می روز جهانی کشتی به سراغ علی‌‌اکبر مبین رفتیم و با او گفتگو کردیم

او اکنون مدیر بنیاد مسکن نی‌ریز است.

مبین متولد سال 1352 است و از 13 سالگی کشتی را زیر نظر برادرش محمد شروع کرد و رفته‌رفته به این رشته علاقه‌مند شد.

تمرینات‌کشتی را در کجا انجام می‌دادید؟
در ابتدا، تمرینات‌مان را در سالن والفجر و روی تشک پنبه‌ای شروع کردیم. سپس به سالن هلال‌احمر رفتیم. مدتی بعد به همت و تلاش زنده‌یاد علی فیض‌آبادی
خانه‌ کشتی در استادیوم شهدا ساخته شد و در آنجا ادامه دادیم.

- مربیان شما چه کسانی بودند؟
تا رده نوجوانان را زیر نظر برادرم محمد و رده جوانان و بزرگسالان را زیر نظر برادر دیگرم محسن تمرین کردم. البته یک دوره‌ 15 روزه تمرینی را نیز در سال 74 زیر نظر زنده‌یاد رمضان خِدر نایب‌قهرمان جهان و مربی اسبق تیم ملی کشتی که به نی‌ریز آمده بود، گذراندم.

- چه مقام‌ها و عنوان‌هایی به دست آوردید؟
خب مقام‌هایی که آوردم زیاد بوده و هر زمان کشتی گرفته‌ام اول تا سوم شده‌ام. اما اولین مقامم را که سوم فرنگی بود در سال 1368 در مسابقات آموزشگاه‌های استان و رده‌ نوجوانان کسب کردم. اول جوانان استان 54 کیلو آزاد در
سال 71، اول 52 کیلو در سال 74 بزرگسالان استان که قبل از آن کسی  مقام اول بزرگسالان را کسب نکرده بود و دوستان عزیز دیگرم مقام‌های دوم وسوم را داشتند،
اول 57 کیلو استان کرمان،
اول 54 کیلو هوانیروز کشور،
چهارم انتخابی تیم ملی ارتش‌های تهران و همچنین اول وزن 54 کیلو منطقه یک دانشجویان دانشگاه آزاد کشور
از دیگر مقام‌هایی بود که توانستم در آن دوران کسب کنم که البته کسب تمام آن را مدیون زحمات مربیان هستم.

- شیرین‌ترین خاطره‌ دوران ورزشی؟
دریافت حکم فنی‌ترین کشتی‌گیر و همچنین حکم بهترین مربی نونهالان استان فارس در سال 81.
قهرمانی به همراه تیم‌های نونهالان، نوجوانان و جوانان استان.
انتخاب به عنوان مربی تیم نونهالان استان فارس در سال 82 جهت شرکت در مسابقات قهرمانی کشور در تهران و همچنین انتخاب به عنوان مربی تیم نوجوانان در سال 84 در زنجان، از بهترین خاطرات ورزشی من است.

- تلخ‌ترین؟
مسلماً همه‌ شکست‌هایی که روی تشک کشتی روی می‌داد، برایم تلخ بود.

- چند فرزند دارید؟ آیا آنها هم اهل ورزش هستند؟
دو فرزند پسر 11 و 15 ساله دارم که هر دو اهل ورزش هستند. تا به حال اکثر رشته‌های ورزشی را امتحان کرده‌اند اما بسکتبال و شنا را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند.

- توصیه‌ شما به جوانان برای حضور در رشته‌های ورزشی چیست؟
به آنان توصیه می‌کنم اول اخلاق و منش پهلوانی و احترام به پيشکسوتان را سرلوحه‌ کار خود قرار دهند و این را بدانند که با امکانات ورزشی امروز، با تلاش و پشتکار می‌توانند به مقام‌های خوبی برسند.

- چه زمانی به مربیگری روی آوردید و چه زمانی کناره‌گیری کردید؟
مربیگری را به طور حرفه‌ای حدوداً از سال 78 شروع کردم.البته قبل از آن هم به عنوان کمک‌مربی کنار برادرها بودم. حدود سال 88 یا 89 هم بود که آن را کنار گذاشتم.

  • علت کناره‌گیری شما چه بود؟
    واقعیت این است که نظر ریاست محترم آن زمان اداره ورزش و جوانان و همچنین چند تن از کشتی‌گیران بر این بود که من یک مربی سنتی هستم و با توجه به اینکه کشتی‌گیران  نی‌ریز توان قهرمانی المپیک و جهان را دارند، مربیان جوان و به‌روز می‌توانند تأثیر بیشتری در این زمینه داشته باشند. بنده حقیر هم که توانایی این امر را نداشتم، از کشتی کناره‌گیری کردم تا مربیان جوان و به‌روز این امر را محقق کنند.
    البته این را هم بگویم که پس از کشتی به ورزش والیبال روی آوردم و در تیم بنیاد مسکن استان بازی کردم و مقام دوم کشوری را نیز به دست آوردیم.

 

گفتگو با علی اکبر مبین  کشتی‌گیر پیشکسوت نی ریز

 

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها