تعداد بازدید: ۲۳۳
کد خبر: ۱۶۱۱۳
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۳ - 2023 04 March
بختگان حدود ۴۰ درصد و طشک حدود ۵۰ درصد به صورت سطحی و لکه‌ای آبگیری شده‌اند.

رئیس پارک ملی بختگان در گفتگو با نی‌ریزان فارس در رابطه با آخرین وضعیت آبگیری دریاچه گفت: نمی‌توان ادعا کرد که وضعیت دریاچه در شرایط نرمالی قرار دارد، اما با توجه به فصل سرما و همچنین کاهش برداشت آب از ورودی‌های دریاچه مثل چشمه گمبان سطح آب مخصوصاً در دریاچه طشک تاحدودی بهبود یافته است.

طباطبایی با انتقاد از اینکه قرار بود طبق مصوبه ستاد احیاء دریاچه بختگان ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب به این دریاچه اختصاص یابد گفت: در آخرین اقدام حدود ۳۰ میلیون متر مکعب آب رهاسازی شد که با توجه به فاصله ۱۸۰ کیلومتری و برداشت کشاورزان، آب قابل توجهی وارد دریاچه نشد.

وی با بیان اینکه بر پایه تحقیقات دانشگاه شیراز حداقل و در فصول گرم و کم بارش سال نیاز بود تا ۵۰۰ میلیون مترمکعب حقابه در نظر گرفته شود گفت: با وجود اینکه در سال‌جاری در شرایط نرمال قرار داریم ۱۰۰ میلیون مترمکعب نه تنها محقق نشد بلکه به ۳۰ میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

وی همچنین زمان مناسب رهاسازی حقابه را در بعد از نوروز عنوان کرد و گفت: در آن زمان اغلب کشاورزان آن مسیری که گندم و جو کاشته‌اند، دیگر فصل محصولشان رسیده و نیاز به آب ندارند و عملاً رهاسازی مؤثرتر خواهد بود.

شایع شده بود که سد درودزن در آستانه سرریز شدن است و برخی از موافقان محیط‌زیست درخواست داشتند تا حقابه واقعی بختگان رها شود در این ارتباط مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو با رد برخی شایعات در فضای مجازی درخصوص سر ریز شدن آب از سد‌های استان فارس، خاطرنشان کرد: شرایط سد‌های این استان کاملاً پایدار است و هیچ مشکلی برای گرفتن حجم سیلاب ندارند.

میثم جعفرزاده در گفتگو با ایرنا افزود: اکنون ۷۰ درصد حجم سد ۹۵۰ میلیون متر مکعبی «سلمان فارسی» و ۴۵ درصد حجم ۹۶۰ میلیون مترمکعبی سد «درودزن» استان فارس پُر شده و ظرفیتی معادل ۸۳۰ میلیون مترمکعب دیگر برای پر شدن این سد‌ها آب نیاز است.

به گفته این مقام مسئول، «رودبار داراب» دیگر سد مهم این استان است که تاکنون ۶۲ درصد از حجم ۸۲ میلیون متر مکعبی آن پُر شده و سایر سد‌های استان کوچک هستند.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها