تعداد بازدید: ۳۵
کد خبر: ۱۶۰۶۳
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۳ - 2023 25 February

ناباروری از سوی سازمان جهانی بهداشت به عنوان یکی از مهمترین مشکلات بهداشت عمومی مطرح است و آمارها نشان می‌دهد نزدیک به ۸۱ میلیون فرد نابارور در سراسر دنیا وجود دارد.

عوامل مختلفی مانند سن، استرس، رژیم غذایی ناسالم، داشتن اضافه وزن و چاقی، ورزشهای شدید و نامناسب و سیگار کشیدن، می‌تواند بر ناباروی اثر بگذارد.

ردپای چاقی بر ناباروری
چاقی در کودکان با بلوغ زودرس همراه است که این می‌تواند بر تکامل سیستم تولید مثل اثر بگذارد و در بزرگسالی فرد را مستعد ناباروری کند. از طرفی چاقی در دوران کودکی عامل مهمی در ایجاد سندروم تخمدان پلی کیستیک در بزرگسالی محسوب می‌شود که این سندرم شایع‌ترین علت ناباروری در بانوان است.

چاقی می‌تواند بر باروری زنان از طریق ایجاد اختلال در تعادل هورمونی، افزایش میزان هورمون‌های مردانه، نامنظم شدن تخمک‌گذاری و چرخه قاعدگی و در نهایت قطع تخمک‌گذاری تأثیر بگذارد.

همچنین تحقیقات متعدد نشان می‌دهد که زنان مبتلا به چاقی و اضافه وزن در مقایسه با زنانی که وزن طبیعی دارند، دیرتر و سخت‌تر باردار می‌شوند. حتی پس از باردار شدن نیز احتمال ناموفق بودن بارداری در آنها بیشتر است.

اگر خانمی با اضافه وزن و چاقی باردار شود، دچار مشکلات متعدد بارداری شامل: پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری)، دیابت بارداری، پارگی کیسه آب، سقط جنین، زایمان زودرس و مواردی از این دست می‌شود.
از سوی دیگر، مطالعات نشان می‌دهد چاقی علاوه ‌بر اختلال در باروری طبیعی، بر میزان موفقیت درمان‌های کمک‌ باروری تأثیر می‌گذارد. به عبارت دیگر، در زنانی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند، احتمال موفقیت باروری مصنوعی کمتر از افرادی است که وزن طبیعی دارند.

چاقی تنها بر باروری زنان تأثیر نمی‌گذارد؛ بلکه تحقیقات بسیاری نشان داده که شیوع ناباروری در مردانی که شاخص توده بدنی بالاتری دارند، به طور قابل توجهی بیشتر از مردان با وزن طبیعی است. در مردان به ازاء هر ۹ کیلوگرم اضافه وزن، شانس ناباروری ۱۰ درصد افزایش می‌یابد. چاقی در مردان بر کیفیت اسپرم، تعداد اسپرم و سطح هورمونهای جنسی مردانه (از جمله تستوسترون) تأثیر منفی می‌گذارد.

بنابراین رسیدن به وزن مطلوب زیر نظر مشاور تغذیه می‌تواند در درمان ناباروری مرتبط با چاقی مؤثر باشد.

نظر شما
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
پربازدیدها